שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

למרות התנגדות משרדי הממשלה: ועדת הכספים אישרה את חוק איסור כפיית עבודה בשבת

מטרת הצעת החוק היא לאפשר לעובדים שאינם דתיים לסרב לעבוד בשבת. לא ברור האם ומתי תגיע ההצעה להצבעה במליאת הכנסת. יוזמת ההצעה, ח"כ עליזה לביא: "מדובר בתיקון היסטורי המכיר בכך שהשבת שייכת לכולם – חילונים, דתיים ומסורתיים כאחד"

שחר אילן 14:3128.05.18

ועדת הכספים של הכנסת אישרה פעם נוספת את הצעת חוק איסור כפיית עבודה בשבת של חברי הכנסת מיקי זוהר מהליכוד ועליזה לביא מיש עתיד. משרדי האוצר, העובדה והרווחה והכספים התנגדו מחשש לפגיעה בתעשייה וכן התנגדה סיעת ישראל ביתנו.

 

עדין לא ברור איך מתכוונים יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם מהליכוד ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה להתגבר על התנגדות המשרדים והעובדה שוועדת השרים לחקיקה לא אישרה את הצעת החוק. לכאורה, יו"ר ועדת הכספים משה גפני יכול להביא את הצעת החוק להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית תוך התבססות על קולות יש עתיד. אלא שמהלך כזה עלול להוות תקדים מסוכן מבחינת הקואליציה שישבור כללים של משמעת קואליציונית.

 

היום יכול עובד לסרב לעבוד בשבת רק אם הוא מצהיר שהוא דתי. על פי הצעת החוק עובדים יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה גם אם אינו דתי. החוק לא יחול על מפעלים שבהם נהוגה עבודה במשמרות עם שני ימי חופשה שבועיים, דוגמת אינטל וכן תוקם ועדת חריגים.

 

ח"כ עליזה לביא, אחת מיוזמות ההצעה ח"כ עליזה לביא, אחת מיוזמות ההצעה

 

מדובר בחוק שהתמיכה בו וההתנגדות אליו חוצה מחנות פוליטיים. יזמו אותו חברת הכנסת הדתית עליזה לביא מיש עתיד מהאופוזיציה יחד עם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד. את ההתנגדות מובילים מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר ושר הרווחה חיים כץ מהליכוד. המתנגדים טוענים שהצעת החוק תפגעי ביכולת של עסקים קיימים לפעול בשבת ותרחיק השקעות זרות מישראל.

 

בישיבת הוועדה היום טענו נציגי הממונה על השכר שההצעה גם צפויה לפתוח פתח לדרישות שכר חדשות של עובדים. משרדי העבודה והרווחה, הכלכלה והאוצר הגישו הסתייגות לחוק שאם תתקבל תרוקן למעשה את החוק מתוכן. על פי הסתייגות מפעלים יחויבו להביא בחשבון בקשות של עובדים שלא לעבוד בשבת אך לא יוטל עליהם איסור. ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיש הסתייגות לפיה עובד יוכל להפסיק לעבוד בשבת רק לאחר שקיבל אישור מועדת החריגים. זאת, כדי לא ליצור מצב שמפעלים תקועים ללא עובדים מקצועיים.

 

יוזמת ההצעה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה ש"מדובר בתיקון היסטורי המכיר בכך שהשבת שייכת לכולם – חילונים, דתיים ומסורתיים כאחד, וכי אין כל סיבה להבחין בין מי שמדקדק בקיום מצוות, ומי ששיקוליו סוציאליים, משפחתיים ואחרים".

 

ח"כ זוהר אמר כי, "החוק נועד להגן בעיקר על העובדים החלשים שמקבלים שכר גלובלי ואינם מקבלים תוספת שבת, הם אלה שבאים לעבודה בשבת מכורח ולא מרצון. אין סכנה לסגירת מפעלים ומי שאומר זאת זורה חול בעיני הציבור".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x