$
בארץ

החקלאים שוב ישלמו את מחיר משבר המים הקשה

ועדת הכספים תדון בקיצוץ נוסף של 15% במכסות המים לחקלאות. רשות המים מאשימה את האוצר שאינו עושה די להגדלת תפוקת מתקני ההתפלה

ליאור גוטמן ואמיתי גזית 08:0123.05.18

משבר המים המתמשך מגיע לוועדת הכספים של הכנסת. היום (ד') צפוי להתקיים בוועדה דיון על קיצוץ במכסות המים לחקלאות, ועל פי ההערכות במשק המים הוא אמור להסתיים בהכרזה על קיצוץ של 15% במכסות.

 

ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה שתחזיות של בכירים במשק המים מעריכות שבשנה הבאה שוב עלולה להיות בצורת בסבירות של יותר מ־60%. אם אכן כך יקרה הרי שכמות המים שתופק מהקידוחים צפויה לרדת בכ־30% מכיוון שמפלס מי התהום ירד משמעותית. גם מצב הכנרת בכי רע וייתכן שהיא תגיע לקו השחור - מינוס 250 מטר. מתקני ההתפלה הקיימים אמורים לאזן את המצב, אולם לא ברור שירצו להפיק מים מסביב לשעון תחת הידיעה שצריכת החשמל תעלה להם יותר ובינתיים המדינה לא מוכנה לשלם יותר ממה שהתחייבה.

 

בנוסף כבר עתה ידוע שבשנה הבאה צפוי גידול באספקת מים לפלסטינים בהיקף של 15 מיליון קוב. החשש הוא שיידרש קיצוץ נוסף לחקלאים בהיקף של 30% עד 45%.

 

האי בכנרת האי בכנרת צילום: אפי שריר

 

ברשות המים השיקו אתמול קמפיין הקורא לציבור לחסוך במים על רקע חמש שנים רצופות של בצורת. הרשות הציגה תוכנית רב שנתית שתוסיף למשק המים 552 מיליון מטר מעוקב לשנה עד לשנת 2025. התוכנית כוללת פעולות מיידות להגדלת היצע המים ובהם השבת קולחים, הגדלת כמות המים המותפלים, ותגבור הפקה באזור רמת הגולן ומעלה הכנרת. פעולות אלה יוסיפו באופן מידי 130 מליון מטר מעוקב. בנוסף פעולות לצמצום הצריכה יחסכו עוד כ־160 מליון מטר מעוקב, בין היתר על ידי קיצוץ של 60 מליון מ"ק מהחקלאות, ו־35 מליון מ"ק באמצעות פעולות הסברה שיעודדו את הציבור לחסוך במים. פעולות ארוכות טווח שיושלמו עד שנת 2025 יתרמו עוד 537 מליון מ"ק, בעיקר על ידי הקמה של מתקני התפלה בגליל המערבי ובשורק שיוסיפו 300 מליון מ"ק.

 

מרשות המים נמסר בתגובה ש"לאחר 5 שנים שחונות, ומחסור של כ־2.5 מיליארד קוב מים במקורות המים, פשוט אין לנו מים ואנו נאלצים לבצע חלוקת מחסור. החקלאות והגינון הציבורי מקוצצים בהתאם למצאי המים במקורות המים וכמויות המים המיוצרים. הקיצוץ של ה־15% מתייחס לקיצוץ מצריכות 2017 ולא מההקצאות".

 

לגבי מתקני ההתפלה טוענים ברשות שהם "מספקים מים במחירים שנקבעו מראש בהליך מכרזי" וכל שינוי תלוי אך ורק במשרד האוצר. עוד מוסרים מרשות המים כי היא עומדת בהתחייבויותיה מול הרשות הפלשתינית בכל נושאי המים והביוב. עם זאת מזכירים שם שחמשת שנות הבצורת שפקדו את אזורנו לא פסחו עליהם. "עלינו להיות מוכנים וערוכים למצב שגם השנה הבאה תהיה שחונה". בהתייחסם למפלס הכנרת אומרים שם ש"הצפי הוא שלקראת סוף הקיץ מפלס הכנרת ירד עד ולקראת הקו השחור. במקביל נעשה כל מאמץ לעמוד באספקת המים המוסכמת עם הירדנים". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x