$
בארץ

בדרך לוועדת הכספים: קיצוצים של 5.5 מיליארד שקל מהתקציבים האחרונים

הקיצוצים נועדו לממן, בין השאר את הגדל קצבאות הנכים, תוספת של חצי מיליארד שקל לתקציב הביטחון, ו-400 מיליון שקל שיועברו לניצולי שואה

עמרי מילמן 19:3722.05.18

אגף התקציבים צפוי להעלות מחר לשולחנה של ועדת הכספים בקשות לקיצוצים בהיקף של 5.5 מיליארד שקל, שנועדו להשלים את הקיצוצים הרוחביים שסוכמו במסגרת תקציבי 2017-2018 ו-2019.

 

הקיצוצים נועדו לממן את הגדלת קצבאות הנכים ב-2 מיליארד שקל השנה; תוספת של חצי מיליארד שקל למערכת הביטחון; הקדמת מתן תוספת ותק לקשישים לצורך קצבת זקנה בהיקף של 400 מיליון שקל (שסוכמה עם שר הביטחון אביגדור ליברמן במקום הגדלת תקציב הביטחון); הגדלת גמלת הסיעוד שסוכמה עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן במסגרת תקציב 2019 בהיקף של 100 מיליון שקל; כ-400 מיליון שקל לטובת ניצולי שואה בעקבות החלטות ופסיקות בנושא שהביאו בין היתר להכרה בילדים שעבדו בעבודות כפייה והכרה בהתנכלויות נגד יוצאי מרוקו, אלג'יר ועיראק; וכן מימון דרישות קואליציוניות שונות כמו אבטחת מזרח ירושלים ב-45 מיליון שקל, פיצויים לתושבי השכונה שפונתה נתיב האבות ב-21 מיליון שקל וכספים שהובטחו במסגרת אישור התקציב לח"כים מיקי זהר, נאוה בוקר ואורן חזן ב-35 מיליון שקל.

 

כדי לממן את כל המהלכים האלה, אגף התקציבים יבקש מוועדת הכספים לאשר את העברות הכספים בהתאם לקיצוצים שקבעה הממשלה. כך למשל בדצמבר 2016 החליטה על קיצוץ רוחבי (פלאט) של 1.3% מהתקציב, כמיליארד שקל, בתקציבי הממשלה, במסגרת אישור התקציב הדו-שנתי של 2017-2018. אליו הצטרף קיצוץ רוחבי של 0.3% (כ-250 מיליון שקל) בדצמבר 2017 כדי להשלים את המימון לקצבאות הנכים.

 

משה גפני ומשה כחלון משה גפני ומשה כחלון צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי

 

בנוסף יבקש אגף התקציבים קיצוץ נוסף של מיליארד שקל במקום סכום הכסף עליו בנו שיגיע מקק"ל, מתוכו 600 מיליון אמור להגיע מתקציב משרד התחבורה ו-400 מיליון ממשרד החינוך. לאחר שהאוצר לא הצליח להגיע להבנות עם קק"ל אושר החוק המסדיר את המיסוי של הגוף שעד היום היה פטור ממס, ואולם גביית המס לא תסייע לתקציב בשנה החולפת.

 

סכום נוסף שאגף התקציבים יבקש להעביר הוא מרזרבת ההתאמות ששמרו באוצר לתקציב 2018 (לאור העובדה שהתקציב עבור שנה זו אושר זמן רב לפני תחילת השנה, במסגרת התקציב הדו-שנתי, בניגוד לעמדה המקצועית של הפקידים): מתוך 3.5 מיליארד שקל נוצלו עד כה 1.85 מיליארד שקל, וכעת יבקשו באוצר לנצל את יתר הסכום, 1.65 מיליארד שקל, למימון תוספת הותק לקשישים שסוכמה עם ליברמן, והגדלת קצבאות הנכים.

 

למרות שהבקשה תעבור מחר לוועדת הכספים אי אפשר עוד לדעת מתי הקיצוצים והעברות יאושרו, שכן לרוב הדבר מושפע מהמתיחות שבין יו"ר ועדת הכספים משה גפני לבין חברי הוועדה בנושאים שונים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x