$
משפט

החשד להונאת משקיעים באינובטיב: הבעלים השתמש בכספים לבניית בית בזכרון יעקב

רון חן, בעלי החברה העוסקת בפיתוח וקידום פטנטים, נעצר ונחקר לפני כחצי שנה בחשד למרמה ועבירות מס, לאחר שגייס כ-24 מיליון שקל ממאות משקיעים ללא תשקיף. רשות ני"ע הודיעה היום לבית המשפט כי לאור החשד החדש הוטל עיקול על הנכס

תומר גנון 18:1522.05.18

רון חן, הבעלים והמנכ"ל של חברת אינובטיב העוסקת בפיתוח וקידום פטנטים, עשה שימוש בכספים שגייס ממשקיעים לבניית ביתו הפרטי בזכרון יעקב. כך חושדים בצוות החקירה המשותף לרשות ני"ע ורשות המסים. לאור החשד, כך הודיעה היום נציגת רשות ני"ע, עו"ד עופרה רובינפלד-הוך, במהלך דיון שנערך בבית משפט השלום בת"א, הוטל עיקול על ביתו הפרטי של חן בזכרון יעקב.

 

החקירה נגד חן (53) נפתחה לפני כחצי שנה. על פי החשד הוא השתמש בכספי המשקיעים לצרכיו הפרטיים ולשימושים אחרים שאינם קשורים בפיתוח המוצרים או בהשקעה בחברות שבבעלותו. כמו כן הוא לא העביר על פי החשד דיווח מלא ומהימן לרשות המיסים על הכנסותיו. סימני השאלה סביב פעילות החברה שבבעלות חן התפרסמו לפני כשלוש שנים בתחקיר של גיא ליברמן וליאת בר-סתו במוסף 7 ימים של "ידיעות אחרונות".

 

במהלך השנים 2016-2006, כך נטען בבקשת המעצר נגד חן, גייסה אינובטיב ממאות משקיעים סכומים המסתכמים בכ- 24 מיליון שקל ללא תשקיף, כאשר הגיוס נעשה בדרכי מרמה ותוך הטעיית ציבור המשקיעים ביחס להליך פיתוח המוצרים וייצורם.

 

 

רון חן, מנכ"ל אינובטיב רון חן, מנכ"ל אינובטיב צילום: עמוד הפייסבוק אינובטיב

 

על פי פרסומי אינובטיב יש לה שני מיזמים עיקריים שבאמצעותם גייסה כספים. הראשון שפועל תחת חברת "דרייב דה לייט", עוסק לדבריה בתחום האנרגיה החליפית המתחדשת. לטענת החברה היא פיתחה מוצר בשם במפרון (bumperon) - פס האטה גמיש מגומי הבולט קלות מעל פני הכביש. כשכלי רכב חולף מעליו הוא נלחץ ומתיישר, ומפעיל מערכת לייצור חשמל המוסווית מתחתיו. בעמוד הפייסבוק של החברה, הופיעיו ראיונות בתקשורת עם חן ומודעות שפרסם על ההמצאה שלטענתו תוביל את החברה לאקזיט.

 

המוצר השני הוא תחת חברת "טיסטרון". "החברה מציעה מוצר מהפכני לאיסוף ולטיפול בהפרשות לא רצוניות של שתן וצואה בקרב מבוגרים, בצורה דיסקרטית ללא תקלות", נכתב בעבר באתרה. למוצר קוראים protectowo ולפי האתר "הוא מעוצב בצורת שקית ועשוי מחומרים רכים ואטומים. הוא בעל כושר ספיגה יוצא דופן". בעמוד הפייסבוק של החברה הופיעו סרטונים של מכונה באיטליה שאמורה לייצר את המוצר, אישור על רישום פטנט בארה"ב וכן צילום שנחזה לאישור מהמרכז הרפואי רבין לביצוע ניסוי רפואי בבני אדם במוצר.

 

"זה סוג של מצב אבסורד", אמר סנגורו של חן, עו"ד עמית זיו, במהלך הדיון שעסק בהארכת התנאים המגבילים שהוטלו על בעלי אינובטיב ובהם איסור יציאה מהארץ והפקדת ערבות. "באים היום, מבקשים להאריך תנאים, על בסיס מה? בינתיים החיים שלו נהרסים. החברה פעילה היום, יש לנו אישור לדבר עם המשקיעים לא על נושא החקירה. יש לנו אישור לגייס הון, אנחנו יכולים לעשות הכל".

 

השופטת נעה תבור הודיעה לצדדים שתשלח בקרוב החלטה בנושא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x