$
בארץ

המשרד להגנת הסביבה מאיים לסגור את בית הזיקוק של פז באשדוד ואת מתקן פי גלילות בעיר

באופן חריג הוציא המשרד צווים מינהליים נגד שני המפעלים בעקבות מציאת ריכוזים גבוהים של בנזן בסביבתם. במקביל זומנו בכירי המפעלים לשימוע - ובכלל זה מנכ"ל פי גלילות משה קראדי. פז: "טענות המשרד מופרכות, האכיפה בוצעה משיקולים זרים"

ליאור גוטמן 22:3321.05.18
באופן חריג למדי, הוציא היום (א') המשרד להגנת הסביבה צווים מינהליים לבית הזיקוק הדרומי של פז באשדוד ולמתקן דלק פי גלילות הממוקם גם הוא בעיר - זאת בעקבות ריכוזים גבוהים של בנזן שנמצאו בסביבתם. המשרד מזהיר כי אם החברות לא יעמדו בצווים - הוא יורה על נקיטת צעדים נוספים, כולל סגירת המפעלים.  

 

בעקבות החריגות זימן המשרד לשימוע בכירים במפעלים. לטענת אנשיו, הצווים המנהליים שהוצאו, לפי חוק אוויר נקי, דומים לצווים שהוציא באחרונה המשרד לחברות במתחם בז"ן בחיפה.

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין השר להגנת הסביבה זאב אלקין צילום: עמית שעל

 

 

יש לציין כי שני המפעלים הינם משמעותיים מאוד מבחינת היקף הייצור שלהם. בית הזיקוק של פז באשדוד אחראי לאספקת 40% מהבנזין והסולר במדינה. מתקן פי גלילות באשדוד של חברת דלק משמש לניפוק חלק נכבד מהדלקים לחברות השיווק השונות.

 

החריגות נתגלו בשני המפעלים בבדיקות אקראיות. כעת נדרשות שתי החברות לבצע מיפוי של מקורות הבנזן ושאר המזהמים שנמצאו במקום ובעוד 21 ימים יבוצעו באותן הנקודות שבהן נמדדו החריגות בדיקות נוספות. אם לאחר מכן יימצאו בכל זאת חריגות מהערך המותר, יידרשו המפעלים להגיש בתוך שבועיים תוכנית נוספת למניעת החריגות, שתכלול גם שינוי פעילות, צמצום הפעילות המזהמת ועד כדי הפסקת פעילות מתקנים.

 

בנוסף לצו המנהלי לפי סעיף 45, המשרד הוציא התראה וזימון לשימוע למפעל פז בית זיקוק אשדוד ומנהליו, מלאכי אלפר ואבנר מזמר. אלפר הוא סמנכ"ל הזיקוק של המפעל. בדלק הוצאו צווים למשה קראדי, שבי בן ארויה ודודי סלע, לרבות התראה וזימון לשימוע על הפרת חוק רישוי עסקים. כזכור קראדי שימש בעבר כמפכ"ל המשטרה.

 

פז בתגובה: "קיבלנו היום את הצו ומעיון ראשוני בו ובמסמכים המצורפים לו עולה כי הוא מבוסס על נתונים חלקיים ולקויים ועל מתודולוגיות נטולות ביסוס מדעי. כבר בשלב זה ניתן לומר שמרבית טענות המשרד מופרכות ומופרזות ועומדות בסתירה לדיגומים ולדיווחים שמבצעת פז"א, דרך קבע, בהתאם להיתרים שבהם היא מחזיקה ובהתאם לחוק.

 

"לפיכך, פז אנחנו דוחים מכל וכל את טענות המשרד ובוחנים את האפשרויות המשפטיות העומדות לנו בנסיבות העניין, לרבות פנייה לערכאות. אין לנו אלא להצטער על בחירתו של המשרד לבצע אכיפה משיקולים זרים ובלתי מקצועיים תוך פגיעה והתעמרות בתעשייה ובאינטרסים הלאומיים החיוניים למדינת ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x