שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר התקפל: פלסטינים יקבלו פנסיה תקציבית

בעוד שעובדים חדשים במגזר הציבורי בישראל לא מקבלים פנסיה תקציבית מאז 2001, לאחרונה אישר משרד האוצר שכ־100 פלסטינים שעובדים במנהל האזרחי ייהנו ממנה. ההטבה מתאפשרת מתוקף כפיפותם לחוק הירדני

עמרי מילמן 06:3922.05.18

לאחר כשמונה שנים של דיונים משרד האוצר התקפל בשבועות האחרונים ואישר למנהל האזרחי ביהודה ושומרון להעסיק עובדים מקומיים פלסטינים חדשים בתנאי העסקה שכבר שנים לא ניתנים לעובדים חדשים בישראל מאז 2001 (מלבד משרתי הקבע) - פנסיה תקציבית.

 

עד 2001 נהנו עובדי המדינה גם מפנסיה תקציבית, אולם אז, לאור הנטל העצום על הקופה הציבורית, שונה החוק כך שעובדים נדרשים להפריש (יחד עם המעסיק) מדי חודש סכום לחסכון הפנסיוני שלהם, בפנסיה צוברת.

 

נכון להיום מועסקים במנהל כ־100 עובדים פלסטינים, כשהתכנון הוא להגדיל את מספר העובדים ב־100 נוספים.

 

לקונה של כיבוש

 

הפלסטינים שיתחילו לעבוד במינהל האזרחי, כלומר בגוף ממשלתי ישראלי, ייהנו מפרצה בחוק. מצד אחד, בתור תושבים פלסטינים של השטחים הם כפופים לחוק הירדני ולפקודות אלוף פיקוד מרכז, שבהן לא בוטלה הפנסיה התקציבית. מאידך, הם עובדים עבור ממשלת ישראל - כך שהם יהיו העובדים החדשים היחידים בישראל שייהנו מההטבה.

 

עובדים פלסטינים במחסום (ארכיון) עובדים פלסטינים במחסום (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

המנהל האזרחי, שכפוף למתאם הפעולות בשטחים ממשרד הביטחון, אחראי מטעם המדינה על הפעילות האזרחית ביהודה ושומרון מעסיק עובדים בהשאלה ממשרדי הממשלה ומצה"ל ובהם עובדים פלסטינים. בשנים האחרונות צומצמו התקנים של עובדי הממשלה ובמנהל ביקשו להגדיל את מספר התקנים של העובדים המקומיים. אלא שאותה דרישה נתקלה במחלוקת שבין משרד האוצר למנהל שמתקיימת כבר כשמונה שנים. מי שבאפשרותו ובאחריותו במקרה הזה לשנות את החוקים, דרך צו של אלוף הפיקוד, הוא המנהל האזרחי, שבפועל נמנע מכך.

 

עד כה התנגדו במשרד האוצר למתן הפנסיה התקציבית, אולם בשבועות האחרונים, במסגרת דיונים שהתנהלו בהובלת מנכ"ל המשרד שי באב"ד, החליטו להתקפל כדי להגיע לסיכום שיסדיר העסקת עובדים פלסטינים נוספים, לאחר הקפאה ארוכה בעקבות מחלוקת על הפנסיה של עובדים חדשים.

 

זו לא הפעם הראשונה שהנהלה במגזר הציבורי בוחרת לדבוק בצד של העובדים מבלי לקחת בחשבון את הקופה הציבורית. לרוב מוצא משרד האוצר את עצמו נלחם להגנת הקופה מול דרישות מוגזמות של עובדים, אולם הפעם הם נכנעו. גורמים שמעורבים בנושא תהו מדוע משרד בעל כלים רבים לקידום תיקוני חקיקה ושינויים בממשלה הזניח את הנושא במשך שנים.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים כמיל אבו רוקון מתאם פעולות הממשלה בשטחים כמיל אבו רוקון צילום: אלכס קולומויסקי

 

אין מידע, אין ביטוח

 

למעשה הבעייה מורכבת יותר. באמצעות הפנסיה התקציבית המנהל האזרחי פותר בעיה ל־100 העובדים שלו, מבלי שיש פתרון ליותר מ־30 אלף עובדים פלסטינים בהתיישבות ביהודה ושומרון (בעיקר באזור התעשייה ברקן אך גם ביישובים עצמם).

 

עתירה של עמותת קו לעובד בנוגע לזכויות עובדים במועצה המקומית גבעת זאב, הביאה לפסיקה לטובת העובדים ב־2007, המחייבת להחיל את יחסי העבודה הישראלים על עובדים פלסטינים.

 

למרות שאלו זכאים לקרן פנסיה כמו כל עובד ישראלי, קרנות הפנסיה לא מוכנות לבטח אותם שכן מבחינתן הם נתפסים כ"לא ברי ביטוח" לאור הקושי לקבל מידע לגבי העובדים ולגבי השארים שלהם לאחר מותם, בשונה מעובדים ישראלים שרשומים במוסדות הרלוונטיים כמו משרד הפנים וקופות החולים.

ממתאם הפעולות בשטחים במנהל האזרחי נמסר כי "השכר והתנאים משולמים לעובדי המנהל האזרחי על פי הדין החל באזור יהודה ושומרון".

 

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x