שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הוצגה הרפורמה בחברת החשמל; שטייניץ: משקי בית יוכלו להתחבר לתחנות כוח פרטיות

הטיוטה הסופית של ההסכם הקיבוצי בין עובדי חברת החשמל, ההנהלה וההסתדרות גובשה הבוקר. היא תובא לאישור הממשלה לאחר חג השבועות

ליאור גוטמן 14:4717.05.18

שר האוצר, משה כחלון, יחד עם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הציגו היום (ה') את הנוסח הסופי של הרפורמה בחברת החשמל. ההכרזה נדחתה מעט בשל חילוקי דעות משפטיים שהתגלו באחד הניסוחים, ובכירי האוצר התכנסו בחדר צדדי כדי לתקן את הניסוח. באירוע השתתפו בין השאר יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מנכ"לי המשרדים שי באב"ד ואודי אדירי ובכירי חברת החשמל. כפי שפורסם ב"כלכליסט", היום בשעות הבוקר המוקדמות גובשה טיוטת הסכם קיבוצי בין העובדים להסתדרות והנהלת החברה, והיא זו שתובא לאישור הממשלה אחרי חג השבועות.

 

 

במהלך הצגת הרפורמה שלף שטייניץ "שפן", ולראשונה הכריז על האפשרות שצרכנים בודדים כגון משקי בית יוכלו להתחבר לתחנות הכוח הפרטיות וליהנות מהנחה בתעריף החשמל. לדבריו, המהלך יקודם בשבועות הקרובים ועם החלתו הוא מביא - אולי לראשונה ברפורמה שאושרה - בשורה צרכנית שחסרונה הורגש לאורך כל ימי הדיונים.

 צילום: ויקיפדיה

 

נכון להיום, כשליש מייצור החשמל הוא פרטי, אך התקנות במשק החשמל מנעו מאזרחים או לקוחות קטנים להתחבר לתחנות הכוח הפרטיות תוך קבלת הנחה של עד 10% מהתעריף הרשמי. עתה, כך לפי שטייניץ, האפשרות הזו תיפתח לקהל הרחב.

 

במסגרת הרפורמה תוגבר התחרות בתחום ייצור החשמל באמצעות מכירת חלק מאתרי הייצור של החברה והפיכת יחידת ניהול מערכת החשמל לחברה ממשלתית נפרדת, תיפתח תחרות בתחום האספקה, ויתבצע שינוי מבני שישפר וייעל את פעילותה של חברת החשמל. במסגרת זאת, החברה תמקד את השקעותיה ברשת ההולכה והחלוקה בעלות של 3 מיליארד שקל.

 

צמצום במספר העובדים

מטיוטת ההסכם עולה כי מספר העובדים בחברת החשמל יירד מ-9,000 כיום כיום ל-6,400 בעתיד, כאשר כבר ב-2018 יפרשו מן החברה 450 עובדים. 300 עובדים נוספים יפרשו מן החברה בשנה הבאה ועוד 600 עובדים יפרשו ממנה עד שנת 2023. לאחר מכן יתרת הפורשים נחלקת עד לסוף 2025. הגיל הממוצע של הפורשים יעמוד על 60. במקביל ייקלטו אלף עובדים, שלהם לא מובטחת הטבת החשמל חינם. עוד עולה מטיוטת ההסכם כי חברת החשמל המחודשת תקים חברה בת לייצור חשמל, שבה יאוגדו תחנות הכוח שלא יימכרו. כמו כן, תוקם חברה נוספת לייזום בחו"ל. במקביל החברה תמכור חמש תחנות כוח. ניהול מערכת החשמל הארצית ייצא מידי החברה לחברה ממשלתית חדשה.

 

בכל אותן תחנות כוח שיימכרו, חברת החשמל "תשאיל" עובדים למי שירכוש אותן, והוא מצדו ישמור על תנאי העובדים עד למועד הפרישה שלהם. על פי הטיוטה, מדובר על כ-40 עובדים שתנאיהם יישמרו באלון תבור, על 65 עובדים שתנאיהם יישמרו ברמת חובב, על 40 עובדים באתר חגית ועל 80 עובדים נוספים באשכול. אל אלה יצורפו 40 עובדי תחזוקה מרחבית. מענק החתימה של העובדים יגיע ל-30 אלף שקל ויכלול גם תוספת שכר חודשית של 1,700 שקל.

 

 

מסיבת עיתונאים במשרדי חברת החשמל בתל אביב לרגל החתימה על הרפורמה במשק החשמל/ מימין: שי באב"ד, אבי ניסנקורן, משה כחלון, יובל שטייניץ, יצחק כהן ויפתח רון טל מסיבת עיתונאים במשרדי חברת החשמל בתל אביב לרגל החתימה על הרפורמה במשק החשמל/ מימין: שי באב"ד, אבי ניסנקורן, משה כחלון, יובל שטייניץ, יצחק כהן ויפתח רון טל צילום: אוראל כהן

 

כחלון: "אזרחי ישראל ניצחו"

 

כחלון אמר בתגובה לרפורמה ש"צריך להגיד את האמת - שבע ממשלות ישראל הקודמות כשלו באתגר. אני יודע שכולם עסוקים במי ניצח ומי הפסיד אבל אני יכול כבר לגלות לכם מי המנצחים האמיתיים: אזרחי ישראל. התעקשנו לאפשר ליצרנים הפרטיים למכור חשמל ישירות לאזרחים כי מגיע להם ליהנות מהתחרות וירידות המחירים שיבואו בעקבותיה לא פחות מלמגזר העסקי. אני מקווה שכבר בקרוב תושבי עוטף עזה ייהנו מחשמל מוזל".

 

שטייניץ הוסיף ש"מדובר ברפורמה היסטורית הטובה ביותר מכל הנוסחאות של השנים האחרונות, שתביא לתחרות במשק החשמל, למודרניזציה של מערכת החשמל ולהתייעלות חברת חשמל באופן שישרת את מדינת ישראל ואזרחיה. אחרי 22 שנה של ניסיונות חוזרים ונישנים, הושגה רפורמה ראויה".

 

ניסנקורן חידד שמדובר "ברפורמה חשובה לא רק בגלל הפוטנציאל הגדול שלה להצעיד את משק החשמל קדימה, אלא גם, ובעיקר, בזכות העובדה שמדובר ברפורמה שמצליחה להיות מאוזנת כלפי העובדים, חברת החשמל והציבור הישראלי".

 

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, סיכם ש"הרפורמה ההיסטורית לא רק מסדירה את מעמד החברה ביחס למשק ומייצרת תשתית בריאה לתחרות אלא גם תביא לירידת יוקר המחיה, מיצוי מיטבי של מהפכות הגז והטכנולוגיה לטובת הציבור הישראלי, ותתרום תרומה מכרעת לקידום הצמיחה הכלכלית במדינת ישראל. אני גאה להוביל את חברת החשמל בעת הזו, ולהיות חלק מתהליך היסטורי זה. זוהי הרפורמה הכלכלית הגדולה ביותר והמורכבת ביותר שנעשתה אי פעם בישראל". 

 

בתוך כך, תחנת הכוח הפרטית דוראד פרסמה אתמול את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון הראשון של 2018, זאת במסגרת הדו"חות של קבוצת לוזון תחתיה היא פועלת. דוראד מספקת כ-850 מגה וואט והיא נחשבת לתחנת הכוח הפרטית השניה בגודלה בישראל. הכנסות דוראד הסתכמו בכ-685 מיליון שקל, עלייה של כ-1.5% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי רשם אף הוא שיפור והסתכם בכ-117 מיליון שקל - עלייה של כ-6.3% ביחס לרבעון הראשון של 2017. השורה התחתונה מבחינת דוראד מעודדת עם רווח נקי של כ-62.7 מיליון שקל, זינוק של כ-64% לעומת הרווח הנקי שהושג בתחילת 2017.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x