$
בארץ

בעקבות הלחץ: ליצמן מנסה למנוע שיווק מוצר הניקוטין החדש

שבוע לאחר דו"ח מבקר המדינה שהאשים את משרד הבריאות בטיפול לקוי במגיפת העישון, פנה סגן שר הבריאות למשנה ליועמ"ש וביקש ממנו סיוע בהפסקת שיווק המכשיר האלקטרוני לאידוי ניקוטין ג'ול

ספי קרופסקי 21:1916.05.18

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שיגר היום (ד') מכתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, וביקש ממנו סיוע בהפסקת שיווק מוצר הניקוטין "ג'ול" (Juul) בישראל.  

מכתבו של ליצמן מגיע זמן קצר לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה שמצא ליקויים חמורים באופן שבו משרד הבריאות והממשלה מתנהלים מול מגיפת העישון, וגם לאור לחץ שהופעל לעבר משרד הבריאות מגורמי מקצוע וכן מכלי התקשורת.

 

עישון סיגריה אלקטרונית עישון סיגריה אלקטרונית צילום: רויטרס

 

"ג'ול" הוא מכשיר אלקטרוני לאידוי ניקוטין שמזכיר במראה שלו גאדג'ט מתקדם, מעין דיסק און-קיי, שהחל להימכר באחרונה בישראל ובו תכולה גבוהה של החומר הרעיל. במכתבו מציין סגן השר ליצמן כי עד שתקודם חקיקה להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק אלקטרוניים, כבר במושב הקיץ הנוכחי, "קיים חשש ממשי לבריאות" וזאת מכיוון ש"המוצר יחדור לשוק וייגרם נזק חמור לבריאות הציבור ולבריאות קטינים בפרט.

 

ליצמן פונה בהמשך המכתב וכותב עוד לנזרי: "אודה לסיועך, באמצעות גורמי המקצוע במשרדך והייעוץ המשפטי במשרדי, למציאת פתרון דחוף ומיידי להפסקת שיווק המוצר בישראל, בדומה לאיסור הקיים על שיווקו באירופה בשל רמת הניקוטין הגבוהה, ולמצער, הטלת מגבלות על שיווקו ובכלל זה איסור מכירה לקטינים, וזאת עד להשלמת הליכי החקיקה בכנסת".

 

העיתוי של מכתבו של ליצמן אינו מקרי, והוא מגיע כשבוע לאחר פרסום דו"ח מבקר מדינה חריף שהאשים את משרדו בטיפול לקוי ופסול במגיפת העישון. המבקר מנה שורת כשלים שבהם היה מעורב המשרד, ובהם אכיפה מקלה על עישון במקומות ציבוריים, מיסוי חלקי בלבד על מוצרי טבק והיעדר הסברה מצד גופים שונים דוגמת קופות החולים, מערכת החינוך וצה"ל על נזקי העישון.

 

אך מעבר לנתונים הכלליים והמטרידים על אזלת ידה של המדינה באכיפה ובפיקוח על העישון, בולטת בדו"ח הנוכחי הפניית האצבע המאוד ברורה לכיוונם של גורמים שונים במשרד הבריאות, ולאופן שבו טיפלו בסוגיות רגולטוריות ואכיפתיות מול חברות הסיגריות.

 

המבקר העמיק את הבדיקה בעקבות סדרת תחקירים ששודרה בערוץ 2 בסוף 2016, בהם פורסמו הקלטות שהצביעו על קשרים לכאורה לא תקניים בין בכירים במשרד לבין גורמים בכירים במשרד, ובהם ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' איתמר גרוטו וכן עוזרו הבכיר של ליצמן, מוטי בבצ'יק.

 

המבקר מגולל בדו"ח כיצד בקשה של חברת פיליפ מוריס מהמשרד לכלול את מוצר הטבק החדש IQOS בקבוצת מוצרים אשר החוק להגבלת הפרסומת והשיווק אינו חל עליהם, נענתה על ידי פרופ' גרוטו בחיוב ומבלי שהסוגיה תבחן כנדרש. לפי הדו"ח, פרופ' גרוטו פנה לרשות המסים חמישה ימים לאחר פניית החברה וכתב להם כי אכן, אין על פיליפ מוריס חובה להדפיס על חפיסת המוצר אזהרות בריאות כלשהן. הוא מציין עוד כי בניסוח המכתב היה מעורב גם היועץ בבצ'יק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x