שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

איגוד החברות הציבוריות: "הדרישות החדשות של רשות המסים יסיטו השקעות לשוק הנדל"ן"

רשות המסים דורשת מהחברות לדווח לה אם הן מחליטות לדחות את הפרשנות המשפטית לפיה עליהן לשלם מע"מ גם על רווחים מהשקעה בניירות ערך. באיגוד החברות הציבוריות רואים בכך מהלך פוגעני ומציינים: "אין אף מדינה מערבית אחת בה הפעילות בבורסה מתחייבת במע"מ"

עמרי מילמן 19:1916.05.18

איגוד החברות הציבוריות פנה למנהל רשות המסים ערן יעקב בבקשה שיבטל את הדרישה החדשה לפיה על חברה שאינה משלמת מע"מ על רווחים מהשקעות בניירות ערך של כספי הנוסטרו לדווח על כך לרשות. 

 

  צילום: שאטרסטוק

 

בסוף שנה שעברה החלה הרשות לדרוש מחברות לדווח לה אם הן מחליטות לקבל את הפרשנות המשפטית לפיה אין צורך לשלם מע"מ על אותם רווחים, שכן לא מדובר בפעילות עסקית, זאת במסגרת מספר עמדות החייבות בדיווח.

 

במכתב שנשלח ליעקב כתב איגוד החברות הציבוריות כי "פעילות הנוסטרו מהווה חלק עיקרי מפעילותו של שוק ההון בישראל, ולמעשה עיקר המסחר בשוק המניות בישראל מבוסס עליה. המשמעות של העלאת רף המס המושת על פעילות זו הנה העלאה ניכרת של עלויות העסקה לכלל השחקנים בשוק (ובכללם חברות שמשקיעות בשוק ההון את עודפי המזומנים שלהן מפעילותן השוטפת), והפיכתה ללא אטרקטיבית. בעולם של אלטרנטיבות קלות לבחירה, המשמעות תהא הסטה מיידית של כספים שעד היום היוו את צינור החמצן של הבורסה הישראלית, לאפיקי השקעה חלופיים (דוגמת נדל"ן) או לשווקים אחרים בחו"ל. הדבר סותר באופן בוטה את נסיונו של שר האוצר להסיט כספים דווקא בכיוון ההפוך (משוק הנדל"ן החוצה)".

 

עוד מזהיר האיגוד כי מאחר, ולטענתם, "אין אף מדינה מערבית אחת בה הפעילות בבורסה מתחייבת במע"מ, הרי שיישום העמדה ייצר לשוק ההון המקומי נחיתות מס עמוקה למול שווקים מתחרים בחו"ל" ומוסיף כי הדבר סותר את הרוח הכוללת של הפחתת רגולציה ושיפור הסביבה העסקית של תאגידים בישראל.

 

עוד הוסיפו כי הדבר יוצר עיוותי מס קשים בהעדר יכולת לקזז הפסדים משנים קודמות ובהדר אפשרות לקיזוז מס תשומות בגין רווחי הנוסטרו.

 

מנגד רשות המסים טוענת כי העמדה שלהם, לפיה יש לשלם מע"מ על אותה פעילות, "קיבלה ביטוי בפסיקת בית המשפט לעניין מסחר בניירות ערך, בתנאים מסוימים, אשר צידדה בעמדת הרשות".

 

באיגוד טענו בעניין זה כי הפסיקה בנושא עסקה במקרים ספציפיים בלבד.

 

מרשות המסים נמסר כי "עמדת רשות המסים היא כי מקום שבו מתקיימים המבחנים לסיווג פעילות ההכנסה כהכנסה מעסק לצרכי מס הרי שמדובר בעסק הן לצרכי מס הכנסה והן לצרכי מע"מ ככל שאין החרגה פרטנית במע"מ. הפנייה למנהל רשות המסים בנושא מוכרת והנושא נבחן ע"י גורמי המקצוע ברשות המסים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x