שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רוסיה: "28 מטוסים ישראליים ירו 60 טילים"

סוכנות ידיעות רוסית ציטטה את הדברים מפי משרד ההגנה במוסקבה שטוען כי 10 מהטילים היו טילי קרקע-קרקע. עוד נמסר כי "מחצית מהטילים יורטו". סגן שר החוץ הרוסי: "במגעים עם גורמים ישראלים ואיראנים". שגריר בריטניה בישראל לאולפן ynet: "לישראל הזכות להגן על עצמה"

ynet 12:3310.05.18
רוסיה וצרפת קראו הבוקר (ה') לכל הצדדים המעורבים לאחר התקיפה האיראנית ואחריה התגובה הישראלית להימנע מהסלמה. מלשכתו של הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון נמסר: "הנשיא עודכן לאורך כל האירוע והוא קורא לצדדים להימנע מהתדרדרות במצב". עוד צוין כי בהמשך היום הוא ישוחח עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל על ההתפתחויות.

 

במקביל, סגן שר החוץ מיכאל בוגדנוב קרא גם כן לרגיעה. "ההתפחויות האחרונות מאוד מדאיגות וצריך לפעול למנוע הסלמה", אמר בוגדנוב לסוכנות הידיעות הרוסית TASS. ברשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה צוטט בוגדנוב אומר: "רוסיה במגעים עם גורמים ישראלים ואיראנים להביא לרגיעה". סוכנות הידיעות הרוסית RIA ציטטה את משרד ההגנה במוסקבה שמסר כי סוריה יירטה יותר ממחצית מהטילים שנורו ממטוסים ישראליים. בנוסף, צוין כי 28 מטוסים ביצעו את התקיפה וירו 60 טילים, בהם 10 טילי קרקע-קרקע.

 

 

נ"מ סורי בשמי דמשק נ"מ סורי בשמי דמשק צילום: רויטרס

 

"אנחנו מודאגים מאוד ממה שקרה הלילה, אנחנו עדיין אוספים מידע ואני מצפה שנעודכן בפירוט על ידי הרשויות בישראל. ממה שראיתי עד עכשיו אני מצפה שיהיה גינוי חזק מלונדון של המתקפה האיראנית ותמיכה חזקה בזכותה של ישראל להגן על עצמה, כפי שהיה עם חדירת המל"ט האיראני". כך אומר שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי, שהתראיין הבוקר (יום ה') לאולפן ynet והתייחס להסלמה בסוריה הלילה.

 

 

 

 

חמאס מפרסם הודעת גינוי לתקיפה בסוריה ובה נאמר: "אנו מגנים את המשך הפגיעה בעם הפלסטיני ובמדינות האזור ואת ההסלמה הישראלית נגד סוריה. זו הוכחה לכך שישראל היא האויב הראשי של האומה הערבית והסכנה הגדולה ביותר שלה ומחרחרת הטרור באזור. חמאס מדגיש את זכותן של המדינות הערביות והאיסלאמיות להגן על אדמותיהן ואת זכותן להגיב בכוח לכל מעשה תוקפנות וזה דורש את רתימת כל האנרגיות של האומה הערבית ואת יכולותיה להרתיע את האויב ולהכשיל את תוכניותיו הפוגעות בסוגיה הפלסטינית ובאזור".

 

 

השגריר קוורי. למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני השגריר קוורי. למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני צילום: נמרוד סנדרס

 

השגריר קוורי התייחס גם להחלטת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן: "ההסכם עם איראן לא בוסס על אמון, הוא בוסס על וידוא, וזאת הייתה המטרה של הסכם הגרעין, כי היה כל כך מעט אמון בין כל הצדדים במשך השנים. כפי שראש הממשלה שלי תרזה מיי אמרה, אנחנו מאוד מצרים על כך שארה"ב נסוגה מההסכם כי לדעתנו הוא תרם ליציבות ולביטחון באזור. אנו מאמינים שזה חשוב לביטחון הלאומי שלנו. העדיפות שלנו כרגע היא להמשיך ליישם את ההסכם, נעבוד עם צרפת, גרמניה והצדדים האחרים להסכם כדי להמשיך ביישום. אבל בינתיים, ננסה לעבוד גם כנגד הפעילות של איראן ליצירת חוסר יציבות באזור, וכפי שראינו אמש זה מאוד מדאיג".

 

השגריר קוורי הוסיף כי "חשוב לזכור שהמטרה שלנו זהה למטרה של ארה"ב. שאסור לאפשר לאיראן להשיג יכולת של נשק גרעיני. יש לנו חילוקי דעות לגבי איך להשיג את המטרה הזאת אבל לחלוטין אין הבדל בינינו בקשר למטרה. אנחנו חולקים גם את הדאגה של ארה"ב לגבי תוכנית הטילים של איראן, ועל הפעילות שלה ליצירת חוסר יציבו באזורת. אנחנו פעילים גם בניסיון לפעול למען כל המטרות האלה, אבל בטווח הקצר אנו מחוייבים להסכם, אנחנו נמשיך לעבוד עם השותפים האחרים כדי להמשיך את ההסכם, אבל גם נלחץ על איראן כדי לוודא שהיא ממשיכה לציית לכל ההתחייבויות בהסכם".

 

השגריר נשאל לגבי האפשרות שחברות אירופיות שימשיכו לסחור עם איראן יסבלו מסנקציות של ארצות הברית. "אני לא יודע מה יקרה עם זה", אמר השגריר קוורי. אנחנו צריכים לחכות ולראות בדיוק מה ארה"ב הולכת לעשות בשלב ואיך הם מתכוונים להתקדם בעקבות הנסיגה מההסכם".

  

האם אתם שוקלים לשתף פעולה עם סין ורוסיה?

 

"הן נשארות שותפות בהסכם ואני בטוח שאנחנו נמשיך לדבר איתן על יישום ההסכם, זה חשוב במיוחד בנוגע לרוסיה, היא השותפה עם הכי הרבה השפעה בסוריה כרגע, אז במיוחד לאור מה שקרה הלילה זה מאוד חשוב שרוסיה תשתמש באפשרויות שלה בסוריה כדי למנוע מאיראן לעשות פעילויות שגורמות לחוסר יציבות באזור. לרוסיה יש אחריות מיוחדת מאוד בגלל התפקיד שהיא לוקחת בסכסוך בסוריה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x