$
בארץ

"חברה קדישא מדברת על כבוד המת אבל כל מה שמעניין אותה זה כסף"

כך לדברי ח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת העבודה והרווחה בדיון בבקשת הביטוח הלאומי להגדיל את הסכומים שמשולמים לחברות קבור קטנות עבור הוצאות יום הקבורה. הוועדה החליטה לאשר רק לחצי שנה את תעריפי התשלום לחברות קדישא קטנות משום שהן מופלות לרעה

שחר אילן 13:1209.05.18
ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה את תעריפי התשלום החדשים לחברות קדישא בישובים קטנים לחצי שנה בלבד וסירבה לאשרם לשנתיים כבקשת הביטוח הלאומי. זאת בשל האפליה הקשה בתעריפים לטובת חברות קדישא בערים הגדולות. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו אמר לנציגי חברות הקדישא הגדולות: "חברה קדישא מדברת על כבוד המת אבל מה שמעניין אותה זה הכסף". ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני אמר: "רגילים לדפוק את ההתיישבות והחקלאות בחיים, אז לפחות שבמוות תהיה הוגנות".

 

ועדת העבודה דנה היום בבקשת הביטוח הלאומי להגדיל את הסכומים שמשלם המוסד לחברות קבורה קטנות (קיבוצים, מושבים ומועצות) עבור הוצאות יום הקבורה (הובלת הנפטר, חפירת הקבר וכיסויו, טהרה, תכריכים ועוד). על פי התקנות שאושרו, על נפטר שמלאו לו 10 שנים ומעלה ישולמו 4,361 שקלים (במקום 3,620 כיום), גידול של 20%.

 

ח”כ אלי אלאלוף ח”כ אלי אלאלוף צילום: אוראל כהן

 

בדיון התברר שהסכומים אותם משלם המוסד לביטוח לאומי עבור חברה קדישא בערים גדולות, יישארו גבוהים בהרבה. לדוגמה, על נפטר שמלאו לו 10 שנים ומעלה ונקבר בתל אביב, ירושלים או חיפה ישולמו 6,467 שקלים, 48% יותר.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף אמר ש"אין סיבה לתעריפים שונים במקומות שונים. מי קבע שבירוחם יותר זול לקבור מאשר בתל אביב?". אלאלוף הטיח בנציגי חברה קדישא: "אתם מדברים על כבוד המת, אבל מה שבסוף מעניין אתכם זה הכסף".

 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, ביקש לאשר את התקנות לשנתיים ולא להסתפק בחצי שנה. לדבריו, "אין שוויון. המציאות מדברת אחרת; יש הבדל אדיר בעלויות בין קבורת שדה לקבורה רוויה". שפיגלר הודה עם זאת, ש"ההערכות הכלכליות האחרונות שיש לנו הן משנת 2007, ומאז השתנו הדברים מקצה לקצה, וכדי להמליץ על סכומים קבועים, אני צריך זמן על מנת לבצע בדיקות. אחרת זה יהיה לא אחראי מצדי".

 

עו"ד רון רוגין, המייצג את תנועת האיחוד החקלאי: טען ש"יש פה חילול השם. למוסד לביטוח לאומי כבר יש חוות דעת שכל המתים זהים וכל ההוצאות זהות". לפי הצעת פשרה שהעלתה חברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), הוחלט לאשר את הסכומים לחצי שנה, בסיומה יגיש המוסד לביטוח לאומי הערכה כלכלית במטרה לעדכן אותם על בסיס שוויוני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x