$
בארץ

מכה לנתניהו: בג"ץ פסל הוועדה לבחינת מועמדות עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה

שופטי בג"ץ קבעו כי שני חברים בוועדה, נגה קינן ואריה בר, נבחרו באופן פסול, ועליהם לעזוב אותה; בנוסף קבע כי הוועדה תתחיל מחדש את הליך בדיקת המועמדים

אדריאן פילוט 11:5908.05.18

בג"ץ קבע היום כי שני החברים בוועדה לבחינת כישוריה של נציבת שירות המדינה, נגה קינן ואריה בר, נבחרו באופן פסול ועליהם לעזוב את הוועדה. השופטים עוזי פוגלמן, דפנה ברק-ארז וענת ברון קבעו גם כי הוועדה, בראשות השופט בדימוס חנן אפרתי, שהיתה אמורה להמליץ על עפרה ברכה, המועמדת של ראש הממשלה לתפקיד, חייבת להתחיל את עבודתה מחדש. את העתירה הגיש ד''ר רפי נץ-צנגוט, עותר ציבורי ומומחה למשפט.

 

 

החלטת השופטים מגיע שבוע אחרי שהמדינה, באמצעות הפרקליטות, סירבה להודות בפגמים, אך "מטעמים מעשיים" הסכימה למנות שני חברים חדשים.

 

לפי החלטת בג"ץ, "הוועדה בהרכבה החדש תקיים את הליך העבודה מראשיתו ותגבש את חוות דעתה על אודות המועמדת שעמדה לבחינת הוועדה בהרכבה הנוכחי או מועמד אחר כפי שיונח לבדיקתה". מהנכתב עולה כי הוועדה החדשה רשאית גם לבדוק מועמדים נוספים.

 

שופטי בג''ץ גם "עקצו" את המשיבים (ראש הממשלה, היועץ המשפטי לממשלה וממלא מקום נציב שירות המדינה), והביעו את מורת רוחם על הליקויים הקשים שנפלו בבחירת חברי הוועדה. הם כותבים כי "לא ראינו ליתן הנחיות בהתייחס לפעולתם העתידה של המשיבים, וחזקה עליהם כי יפעלו לפי אמות המידה הקבועות במשפט המנהלי".

 

נתניהו ועפרה ברכה נתניהו ועפרה ברכה צילום: אלכס קולומויסקי, לשכת רואי חשבון בישראל

השופטים כותבים עוד: "שני נציגי ציבור ייבחרו לפי סבב בחירת נציגי הציבור לוועדות המינויים בנציבות. מתכונת פעולה זו תובא לאישור הממשלה, ובכפוף ולאחר קבלת החלטת ממשלה כאמור, תמסור נציבות שירות המדינה ליועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה את רשימת נציגי הציבור ואת זהות נציגי הציבור שכיהנו בוועדות המינויים האחרונות, על מנת שהלשכה המשפטית במשרד ראש הממשלה תיצור קשר עם נציגי הציבור הבאים בתור לבירור נכונותם ויכולתם לשמש בוועדה." נזכיר כי בבחירתם של קינן ובר נפלו פגמים שהוגדרו כמהותיים.

 

נתניהו בחר לפני 8 חודשים בברכה, מנהלת לא בכירה במשרד הפנים, לתפקיד הנציבה; ואולם  בחירתה עוררה ביקורת עזה, לא רק בשל היעדר כישוריה, אלא בעיקר על רקע קשריה; ברכה היא גם אמה של אחת המזכירות הקרובות בלשכתו של נתניהו, שני ברכה, הנחשבת ל"רל"שית" של ראש הממשלה וקרובה גם לרעייתו. בנוסף, ברכה היא אחותה של רונית לוגסי, עובדת בכירה ומהוותיקות בלשכתו של נתניהו, בתפקיד שנחשב לרגיש. עם הודעת בחירתה נחשפו גם ביקורות לא מחמיאים של מבקר המדינה על עבודתה של ברככה בתפקידה הנוכחית.

 

בסוף פברואר האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי באופן מפתיע וכמעט תקדימי, הוציאו שופטי בית המשפט העליון צו ביניים לוועדה לבחינת כישוריה של נציבת שירות המדינה, על רקע שורה ארוכה של פגמים שנמצאו בעבודת הוועדה. לפי התכנון המקורי, הוועדה היתה צריכה לקיים בסוף פברואר את מפגשה האחרון והמסכם, ולקבוע כי אין מניעה למנות את ברכה על רקע כישוריה וטוהר מידותיה. בסוף מאי יצוין שנה שלמה שבה לנציבות שירות המדינה אין נציב של קבע - אירוע חסר תקדים בתולדות המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x