$
בארץ

הערכות: האקזיט של פרוטרום צפוי להכניס מעל מיליארד שקל

לפי ההערכות, בעל המניות המרכזי בחברה, ג'ון פרבר, יידרש לשלם מס של כ-350 מיליון דולר, זאת כי הרווח שלו מהמכירה יעמוד על כ-2.2 מיליארד דולר ועליו לשלם מס חברות של 23% רק על החלק שיתקבל במזומן (67%)

עמרי מילמן 12:1907.05.18

למרות היקף של האקזיט הענק של חברת פרוטרום ומכירתה לפי שווי של 6.4 מיליארד דולר ל-IFF, המדינה לא צפויה ליהנות מנתח משמעותי כל כך של הכנסות ממסים, לאור מבנה הבעלות של החברה.

בעל המניות המרכזי בחברה הוא ג'ון פרבר, יהודי אמריקאי שמחזיק באמצעות חברת ICC industries כ-36% ממניות החברה. למרות שפרבר אינו תושב ישראל, מאחר ואחזקת המניות נעשית באמצעות חברת אחזקות, ההערכה היא כי היא כן תהיה חייבת במס על מכירת המניות. לדברי עו"ד יניב שקל ממשרד שקל ושות', "פרבר שמחזיק במניות מאז שנות ה-70 יכל לבצע תכנוני מס חוקיים שהיו מביאים אותו לפטור ממס כיום. עם זאת מאחר שהתכנונים האלו היו מחייבים תשלום מס מופחת בזמן ביצוע התכנון, ויתכן שגם תשלום מס בארצות הברית, ספק אם נקט בהם".

משה כחלון שר האוצר משה כחלון שר האוצר צילום: מוטי קמחי

 

לפי ההערכות, פרבר יידרש לשלם מס של כ-350 מיליון דולר (כ-1.25 מיליארד שקל). לדברי שקל, זאת מאחר והרווח שלו מהמכירה יעמוד על כ-2.2 מיליארד דולר ועליו לשלם מס חברות של 23% רק על החלק שיתקבל במזומן (67%). על המניות שיקבל בתמורה למניותיו בחברה ישלם ככל הנראה (במידה ורשות המסים תאשר זאת) רק בעת מכירתן בעתיד.

 

נשיא ומנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי, מחזיק כ-0.8% ממניות החברה, ולכן צפוי להרוויח כ-56 מיליון דולר כאשר חלק יתקבל במניות ולכן לא ישולם עליו מס. מאחר שייתכן וחלק מהמניות ניתנו ליהודאי כחלק משכרו, ייתכן שיידרש לשלם עליהן לא 28% (25% מס רווחי הון ו-3% מס ייסף) אלא 50%, לכן המס שצפוי לשלם נע בין 10 ל-18 מיליון דולר.

 

 

ג'ון פרבר בעלים ויו"ר פרוטרום ג'ון פרבר בעלים ויו"ר פרוטרום צילום: Azur

 

 

54.4% מהמניות נמצאות בידי הציבור, בעוד שבעלי מניות זרים יהיו פטורים מתשלום המס, ישראלים יידרשו לשלם מס של 25% על הרווח מהמכירה. מי שהחזיק את מניות החברה מעל שנה הרוויח לפחות 80 שקל למניה מהמכירה אולם לאור הקושי בזיהוי בעלי המניות הרבים, עוד מוקדם לדעת מה יהיה הקופון שתגזור רשות המסים. לפי החברה 60% מבעלי המניות בציבור הם זרים ו-40% ישראלים. כך שבתרחיש די סולידי לפיו כל המניות נרכשו לפני שנה, 40% מבעלי המניות ישלמו מס של 25% כך שהמס יעמוד על כ-480 מיליון שקל. כמובן שבשלב זה אין דרך לדעת מתי נרכשה כל מניה. 9% מהמניות שמוחזקות על ידי גופים מוסדיים פטורות ממס על מכירת המניות בשלב זה.

 

בחודש שעבר, כאשר התבהרה תמונת ההכנסות ממסים, לפיה הגבייה הייתה גבוהה בכ-700 מיליון שקל בלבד מעל התחזיות של האוצר, החליטו להקפיא את הכוונות להפחתת מסים ולהמשיך ולבחון אותן רק בהמשך, אם באמת העסקה הנוכחית תכניס מעל מיליארד שקל לקופת האוצר, ייתכן והדברים ייאפשרו חשיבה מחודשת. אולם מאחר ומדובר בהכנסות חד פעמיות, ולא מדובר בגבייה גבוהה בעקבות פעילות קבועה של המשק, הדרגים המקצועיים יתנגדו להפחתה קבועה של מס על בסיסה

 

לדברי שקל, ייתכן מאוד כי פרבר יקבל בכל זאת פטור מרשות המסים. באופן עקרוני החוק פוטר ממס רווחי הון תושבי חוץ, אולם הוא קובע כי הפטור לא יחול כאשר בעל המניות החזיק בהן לפני הרישום למסחר, כמו במקרה של פרבר. אולם ההערכות הן שלפרבר לא יהיה קשה כל כך לשכנע את רשות המסים כי לפי הסעיף הרלוונטי עליו לשלם מס רק על הרווח שנוצר עד 1997 (אם המניה הייתה נמכרת), השנה שבה הונפקו המניות, וכל הרווח משנה זו והלאה יהיה פטור ממס. משמעות הדבר היא כי יהיה פטור מחלק ניכר מהרווח, כמעט כולו.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x