$
בארץ

אדירי: בגלל החשש מעליית מחירי הגז נחתם הסכם יקר

מנכ"ל משרד האנרגיה העיד בבית המשפט כי חוזה הגז של חברת החשמל הוא "בעייתי עם מנגנוני הצמדה שמשיתים על הציבור עודפי תשלום"

ליאור גוטמן 20:2306.05.18

"הסכם גז קטן בין חברת חשמל לבין מאגר ים תטיס הישראלי התחיל ב־2009 במחיר של 4.2 דולר עם הצמדה למחיר הנפט. כשדנו שלוש שנים לאחר מכן ברשות החשמל בחוזה הגדול של חברת החשמל ממאגר תמר, התמחור ההוא של ים תטיס היה 8 דולר", כך מתאר אודי אדירי מנכ"ל משרד האנרגיה, בעדותו בבית המשפט את החשש שהוביל לחתימת ההסכם היקר עם עם חברת החשמל.

 

 

 

הדיון בבית המשפט המחוזי בלוד חידש היום את הדיונים בעתירה שהוגשה לפני כשלוש שנים, במסגרתה ביקש לקוח של חברת החשמל להכיר בתביעה שלו כייצוגית וככזו שמגלגלת על הצרכנים עודף תשלומים של מיליארדי שקלים. חוזה הגז של חברת החשמל הוא היקר במשק - עד 20 מיליארד דולר ל-15 שנה - ובעבר זכה לביקורת מצד מבקר מדינה יוסף שפירא.

 

אדירי לא נתן תשובה מספקת מדוע בסופו של יום אושר החוזה של חברת החשמל. אדירי העיד שהוא מצא את החוזה כ"בעייתי, יקר, עם מנגנוני הצמדה מוזרים שמשיתים על הציבור עודפי תשלום".

אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה צילום: עומר מסינגר

 

 

בהופעתו בביהמ"ש נתן אדירי פרספקטיבה נדירה על משק הגז וכשליו. אדירי היה מזכיר ועדת ששינסקי, חבר ועדת צמח לייצוא הגז ב־2012, אישר כחבר מליאת רשות החשמל את חוזה הגז של חברת החשמל בקיץ 2012, והיה בין מגבשי מתווה הגז הממשלתי ב־2015, כל אלו בכובעו כאיש אגף תקציבים.

 

בחצי השנה האחרונה הוא מכהן כמנכ"ל משרד האנרגיה, ואוצר מידע רב על משק האנרגיה הלאומי.

 

במסגרת החקירה אדירי חזר שוב ושוב על החלטת משרד האוצר ש"לא להטיל פיקוח מחירים על הגז מלבד דיווח תקופתי על הרווחיות. המחשבה היתה שאם היינו מגלים רווח חריג המדינה רשאית להתערב", אמר.

 

אדירי הזכיר שלפני אישור חוזה הגז נשמעו ברשות החשמל לפחות שלוש חוות דעת חיצוניות. רוב המומחים של רשות הגז לא זזו מתמחור של כ־5.5 דולר ליחידת אנרגיה, גבוה מהמחיר שנקבע בפועל בחוזה (5.04 דולר). באופן נדיר אדירי חשף שהסכם הגז של חברת החשמל מחייב אותה לשלם רק על 40% מהכמות, מה שמאפשר לה למכור תחנות כוח ולהישאר עם חוזה הגז כפי שנחשף ב"כלכליסט" היום.

 

לתפיסת אדירי על מחיר הגז אסור להיות מפוקח. הנימוק: "תשואה חד ספרתית משולבת בפיקוח מחיר תבריח מישראל יזמים קיימים ועתידיים". הנחת מחיר גז של 2.4 דולר ליחידת אנרגיה כפי שדורשת התביעה תוביל למצב יאפשר פיתוח מאגרים, סבור אדירי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x