$
בארץ

מנהלי בתי החולים: "משרד הבריאות מערער את מעמדנו"

מחריף העימות בין המנהלים למשרד הבריאות בשל דרישתו שיקבלו אישור לפגישותיהם. במקביל, בי"ח שיבא העביר 5 מיליון שקל לבתי"ח בפריפריה

ספי קרופסקי 20:1706.05.18

הגזרה בין מנהלי בתי החולים הממשלתיים לבין משרד הבריאות המשיכה להתחמם בימים האחרונים, ועל רקע זאת מתוכננת ביום שלישי פגישה בין הצדדים שנועדה להרגיע את הרוחות. המתיחות הגיעה לשיאה לאחר שמנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב שיגר בשבוע שעבר הנחיה למנהלי בתי החולים הממשלתיים לא לקיים פגישות ללא אישור חטיבת בתי החולים הממשלתיים שבתוך המשרד. השבוע ייפגש המנכ"ל עם מנהלי בתי החולים כדי להביא להרגעת הרוחות.

 

למנהלים עצמם אמנם לקח כמה ימים, אך השבוע הם הגיבו להנחיה במכתב משלהם ובו הם קראו למנכ"ל לבטל אותה ואף רמזו כי הם לא ממש מתכוונים למלא אחריה. "אנו נמשיך בגאווה, למרות מכתב זה, לפעול למען החולים ובתי החולים ועובדיהם ולקדמם בצורה אחראית, מקצועית ושקולה", כתב למנכ"ל ד"ר חזי לוי, יו"ר פורום מנהלי בתי החולים הממשלתיים ומנהל ברזילי באשקלון.

 

ד"ר לוי ציין עוד בשם הפורום כי המכתב התקבל ב"תדהמה" מצדם, וכי הוא "פוגע ביכולתנו לפעול למען מימוש יעדי המשרד ובתי החולים ומערער את מעמד מנהלי בתי החולים, שנבחרו כראויים על ידי המשרד עצמו ואשר חלקם אף שימשו בתפקידי מפתח ברמה הגבוהה ביותר במערכת הבריאות ובמשרד הבריאות עצמו".

 

יו"ר פורום מנהלי בתי החולים חזי לוי ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב יו"ר פורום מנהלי בתי החולים חזי לוי ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב צילום: עמית שעל, עמית שאבי

ההנחיה החדשה מגיעה על רקע לא מעט טענות שנשמעו באחרונה מצד חלק מבתי החולים וכן מטעם גורמים בנציבות המדינה על התנהלות החטיבה, שהיא למעשה הגוף המנהל של בתי החולים הממשלתיים. החטיבה היא גוף שהוקם לפני כשנתיים וחצי במשרד הבריאות, שנועד לרכז את ניהול רשת בתי החולים שבבעלות המדינה.

בין השאר נטען כי היא מבצעת פיקוח יתר, מקשה על הניהול ומציפה בנהלים ובביורוקרטיות. "שוטר תקציבי" ו"זרוע של האוצר במשרד הבריאות", הם חלק מהתיאורים שנשמעו באחרונה בנוגע לחטיבה. לצד הביקורת הזו ישנם גורמים החולקים עליה וסוברים כי החטיבה מצליחה לחבר בין קצוות שונים וליצור מעין רשת של בתי חולים ממשלתיים.

 

דוגמה טובה לכך, שנודעה באחרונה ל"כלכליסט", היא החלטה של שיבא, המרכז הרפואי הגדול ביותר בארץ והיחיד שנחשב ליחסית מאוזן תקציבית, להפריש כ־5 מיליון שקל לבתי חולים בפריפריה. מדובר אמנם בסכומים לא גדולים, אך עצם הפעולה שנעשתה דרך החטיבה מצביעה מעט על האפשרויות הגלומות בעבודתה – סנכרון ושיתוף פעולה.

 

בשולי הדברים, נוצר גם רעש משנה בדמות סכסוך קצר בין נציבות שירות המדינה לבין משרד הבריאות. הסכסוך החל כשיוני דוקן, האחראי על ניהול כוח אדם במערכת הבריאות, שיגר מכתב ובו טענות דומות לאלה שהשמיעו המנהלים על התנהלות החטיבה.

 

הדבר הוביל למשברון שנחתם במכתב הרגעה מצד נציב שירות המדינה הזמני, אהוד פראוור, שבו כתב כי הופתע מהמכתב, אך יחד עם זאת אינו פוסל "צורך בבחינה מחודשת של תפיסות ונהלי עבודה כדי להחזיר את הדברים לתיקנם". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x