שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

שטייניץ ליצרני החשמל הפרטיים: "אם תתקעו את הרפורמה במשק החשמל אתם תצטערו על זה"

בפגישה דחופה שזימן השבוע, הזהיר שר האנרגיה את יצרני החשמל הפרטיים שאם ימשיכו לנסות לטרפד את הרפורמה במשק החשמל, שנמצאת כעת בישורת האחרונה, הם יתקשו לקבל אישורים להקים תחנות כוח חדשות וכך עסקיהם העתידיים ייפגעו

ליאור גוטמן 08:1103.05.18

שר האנרגיה יובל שטייניץ זימן ביום שלישי את בכירי המנהלים של תחנות הכוח הפרטיות לישיבה דחופה, ובה הזהיר אותם שאם יתקעו מקלות בגלגלי הרפורמה בחברת החשמל — הוא יקשה עליהם לקבל אישורים להקמת תחנות חדשות או לשחלוף (שיפוץ ושדרוג) תחנות קיימות וכך יפגע בעסקיהם. לדברי נוכחים בפגישה, האווירה היתה טעונה ושטייניץ הטיח בהם שלא יהיה שר אנרגיה שיתמוך בתחרות יותר ממנו, ושאם הם יתקעו את הרפורמה הם יצטערו על זה.

 

 

"אתם משחקים משחק מסוכן והולכים לאוצר או למשרד ראש הממשלה ומנסים לבטל את הרפורמה שאני ורשות החשמל גיבשנו. אם חס וחלילה תצליחו לתקוע אותה, המחיר יהיה כבד קודם כל לכם, ולכן אני מציע לכם לעשות חושבים כי אתם יורים לעצמכם ברגל", אמר שטייניץ.

 

הסיבה לפגישה הדחופה ולדברים הקשים של שר האנרגיה ליצרנים הפרטיים נעוצה בכמה פעולות שביצעו לאחרונה נגד הרפורמה בחברת החשמל, שנמצאת כעת בישורת האחרונה אחרי יותר משני עשורים של ניסיונות לא מוצלחים. בין היתר עתרו היצרנים לבג"ץ בבקשה שיוציא צו ביניים להקפאת הרפורמה, עלו בקמפיין באינטרנט וברדיו שמבטיח לצרכנים הוזלה במחיר החשמל אם הייצור יעבור כולו לידיים פרטיות ואף פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין.

 

בעתירה לבג"ץ טוענים היצרנים כי המדינה מדירה אותם משיחות הרפורמה ומעניקה במסגרתה מתנות לחברות החשמל שבסופו של דבר יבואו על חשבון הציבור. עוד טענו כי "המדינה הפכה את הוועד הכוחני של חברת החשמל לגורם מכריע בנוגע לעתיד משק החשמל בישראל", וביקשו לפסול מראש כל משא ומתן שמתנהל סביב האפשרות שחברת החשמל תקים תחנות כוח חדשות. עוד ציינו כי "המדינה מתנהלת בניגוד עניינים מובנה בין כובעה כמאסדר של משק החשמל לכובעה כמעסיק של עובדי חברת החשמל. מדובר במשא ומתן פסול שכן המדינה שוקלת במהלכו שיקולים זרים".

 

מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ ויו"ר פורום היצרנים הפרטיים עמוס לסקר. "אתם יורים לעצמכם ברגל" מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ ויו"ר פורום היצרנים הפרטיים עמוס לסקר. "אתם יורים לעצמכם ברגל" צילומים: עטא עוויסאת, אלעד גרשגורן

 

בעשור הקרוב אמורות לקום בישראל חמש תחנות כוח פרטיות לפחות, ובמקביל חברת החשמל תצטרף לשחלף את התחנות הישנות שלה. המשימה הזאת אמורה ליפול על הסקטור הפרטי, אבל כעת שטייניץ מאיים לדחוק אותם לסוף התור לבניית תחנות חדשות אם ימשיכו לנסות לתקוע את הרפורמה.

 

בנושא השחלוף הסביר שטייניץ שכל החלפה של תחנה ישנה בחדשה לא תגדיל בהכרח את כושר הייצור של חברת החשמל, ולכן אם כך יוחלט החברה תוכל לשמור על נתח השוק שייקבע לה מבלי לערב את הסקטור הפרטי במלאכה.

 

היצרנים, שכבר מחזיקים בכשליש מכושר הייצור במשק בישראל, רוצים לקבל לידיהם גם את הקמת שתי תחנות הכוח החדשות בחדרה, שעתידות להחליף ארבע יחידות ייצור פחמיות (המשמעות היא שההספק במשק לא יעלה, הוא רק יעבור מפחם לגז), שאת הקמתן צפויה לקבל חברת החשמל כסוכריה במסגרת הרפורמה.

 

הפגישה הסתיימה ללא החלטה. בפגישה הובהר ליצרנים הפרטיים שהסוכריה שחברת החשמל קיבלה היא חלק מהרפורמה, בעיקר כי מאמינים שהשחלוף של התחנות הפחמיות בחדרה חייב להתבצע בתוך שנים ספורות ובתוך מתחם החברה.

 

הרפורמה בחברת החשמל נמצאת כעת בישורת האחרונה. לפי הערכות, בעוד כעשרה ימים יציגו משרדי האוצר והאנרגיה הסכם מסגרת שאמור להוביל לפתיחת השוק לתחרות במהלך 8 השנים הקרובות. לב הרפורמה היא הוצאת ניהול המערכת מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה עצמאית. עוד נקבע כי עד 2026 תרד חברת החשמל לנתח שוק ייצור של כ־35%, ולפחות חמש תחנות כוח שלה יימכרו לשוק הפרטי. תחנות חדשות שיקומו יוטלו על השוק הפרטי בלבד.

 

מהיצרנים הפרטיים נמסר: "המתווה הנוכחי חונק יזמות פרטית. בסוף לא תהיה תחרות ולא ירדו תעריפים". מלשכת שטייניץ לא נמסרה תגובה.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x