$
בארץ

הממשלה: חוק איסור כפיית עבודה בשבת ירחיק משקיעים

תגיש הסתייגות שקובעת שמקום עבודה שיש לו היתר עבודה בשבת יוכל לחייב את אנשיו לעבוד אם היעדרותם "עלולה לפגוע בתהליך העבודה"

שחר אילן 08:4902.05.18

הממשלה תגיש מחר בוועדת הכספים הסתייגות שמחריגה את רוב המפעלים הפועלים בשבת מחוק איסור כפיית עבודה בשבת. ההסתייגות מרוקנת למעשה את החוק מתוכן ומעבירה אותו מאיסור על כפיית עבודה בשבת להתחשבות התנדבותית בעובדים. בכך מגיע המחלוקת הקשה בקואליציה סביב החוק לשיא חדש: יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה אומר שהוא נוטה לא לקיים מחר הצבעה אך טוען שהמתנגדים "לא מבינים מהחיים שלהם".

 

היום יכול עובד לסרב לעבוד בשבת רק אם הוא מצהיר שהוא דתי. על פי הצעת החוק עובד יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה גם אם אינו דתי.

החוק לא יחול על מפעלים שבהם נהוגה עבודה במשמרות עם שני ימי חופשה שבועיים, דוגמת אינטל, ותוקם ועדת שרים מיוחדת שתוסמך להחריג מהחוק מקומות עבודה נוספים.

 

מדובר בחוק שהתמיכה בו וההתנגדות אליו חוצים מחנות פוליטיים. יזמו אותו חברת הכנסת הדתית עליזה לביא מיש עתיד מהאופוזיציה יחד עם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד. את ההתנגדות מובילים מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר ושר הרווחה חיים כץ מהליכוד. המתנגדים טוענים שהצעת החוק תפגע ביכולת של עסקים קיימים לפעול בשבת, תרחיק השקעות זרות מישראל ותטיל עומס עצום על הוועדה להיתרי עבודה בשבת.

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני. "המתנגדים לא מבינים מהחיים שלהם" יו"ר ועדת הכספים משה גפני. "המתנגדים לא מבינים מהחיים שלהם" צילום: אלכס קולומויסקי

 

זוהר ולביא הצליחו לקדם את הצעת החוק עד שאושרה בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית. כרגע תקועה ההצעה בשלב הרביזיה (ההצבעה החוזרת) בוועדת הכספים ודווקא בשלב מתקדם זה נפתחה המלחמה הגדולה בקואליציה. ביום ראשון נדון החוק לראשונה בוועדת השרים לחקיקה, ביוזמת המתנגדים. הוחלט שלא לקדם אותו אלא בהסכמת משרדי ראש הממשלה, המשפטים, הרווחה והכלכלה.

 

ההסתייגות שיגישו מחר המשרדים קובעת שמקום עבודה שפועל לפי היתר עבודה בשבת כחוק יוכל לחייב את אנשיו לעבוד בשבת אם היעדרותם "עלולה לפגוע בתהליך העבודה", אבל המפעלים יחויבו להתחשב "בהעדפת העובד שלא להיות מועסק ביום המנוחה".

 

השר חיים כץ, לשעבר יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, אומר שבעקבות החוק "הוועדים יוכלו לדרוש תוספת של 400% שכר על עבודה בשבת ולסגור את המפעלים. זה חוק לא נכון שאפשר לנצל לרעה. יש הרבה שיאבדו את הפרנסה בגללו. אולי הם יוכלו ללמוד בכוללים".

 

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אומר "שבעזרת השם החוק יאושר היום בוועדה ויעלה להצבעה במליאה בשבוע הבא בעזרת קולות האופוזיציה". עם זאת כרגע נראה שהסיכויים לכך קלושים. יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם מהליכוד אומר אמנם שבעיניו זה אחד החוקים המוצדקים ביותר. עם זאת הוא מדגיש ש"לא תהיה הצבעה כל עוד לא יתגבש פתרון מוסכם".

 

גם גפני אומר שהוא נוטה כרגע לא לקיים הצבעה. "יש התנגדות שמטריפה לי את הדעת שמגיעה מגרונר. הוא אומר שאני הולך להרוס את התעשייה. הוא ושר הרווחה כץ לא מבינים מהחיים שלהם בעניין הזה. הנהגנו הסדרי החרגה לכל מפעל שטוען שהוא ייפגע. זה חוק הצהרתי".

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר מסר בתגובה כי "החוק הקיים מאזן נכון בין הצורך בעידוד מפעלים והשקעות לבין הפן הסוציאלי והדתי. לא ברור למה צריך לשנותו. ההצעה לא תגרום לאדם אחד להפסיק לעבוד בשבת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x