$
בארץ

מעבודות השיפוץ בבית ועד הסחיטה באיומים: הפרשות של יאיר וחיים כץ

ברקע הבחירות לוועד התעשייה האווירית מרחפת חקירת פרשת השחיתות בחברה שהסתיימה בחודש פברואר, וממתינה בימים אלה להכרעת הפרקליטות אם להגיש כתבי אישום נגד החשודים המרכזיים

תומר גנון 08:2202.05.18
ברקע הבחירות לוועד התעשייה האווירית מרחפת חקירת פרשת השחיתות בחברה שהסתיימה בחודש פברואר, וממתינה בימים אלה להכרעת הפרקליטות אם להגיש כתבי אישום נגד החשודים המרכזיים. זאת לאחר שהמשטרה המליצה להעמיד לדין את יו"ר החברה לשעבר, שר העבודה והרווחה כיום חיים כץ, את בנו יאיר כץ, יו"ר ועד המהנדסים, וכן את יו"ר ועד העובדים אהוד נוף, חבר הוועד אלי כהן, תא"ל במיל' אמל אסעד ששימש חבר דירקטוריון וחברי ועד נוספים.

 

"דפוס פעולה שיטתי"

 

החשד המרכזי בפרשה זו, כך לפי המשטרה, הוא שכץ ובכירים נוספים בוועד ניצלו את משאבי התעשייה האווירית לצורכיהם האישיים. העבירות המיוחסות לחשודים הן קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים ולגבי חלק מהחשודים גם עבירות שוחד.

 

החקירה התנהלה במחלק חברות ממשלתיות של היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ), בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. היא כללה כמה פרשות שונות שלא כולן נמצאות בהמלצות המשטרה כפי שפורסמו על ידיה.

 

 

מימין: יאיר וחיים כץ. לפי החשד נסחטו עובדי תע"א להתפקד לליכוד, כדי לקדם את השר כץ בפריימריז של המפלגה. מסמכים נתפסו במשרדו של הבן מימין: יאיר וחיים כץ. לפי החשד נסחטו עובדי תע"א להתפקד לליכוד, כדי לקדם את השר כץ בפריימריז של המפלגה. מסמכים נתפסו במשרדו של הבן צילומים: עמית שעל, בשמת איבי

 

לפי המשטרה, ממצאי החקירה והראיות שנאספו מצביעים על "דפוס פעולה שיטתי ומתוכנן" של חלק מהמעורבים אשר פעלו כדי לקדם תועלת אישית. במשטרה סבורים כי ישנה תשתית ראייתית לכאורה נגד בעלי תפקידים שונים, כל אחד על פי חלקו, לביסוס החשד למעורבות לכאורה בעבירות מתן וקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים וכן עבירות נוספות.

 

מהחקירה עלה החשד כי השר כץ ואחרים, בהם בכירי ועד העובדים בתעשייה האווירית, פעלו בקרב עובדי החברה לתועלתם האישית. כץ כיהן עד לפני כשלוש שנים כיו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית במשך 20 שנה, כולל בתקופות שבהן שימש כחבר כנסת. בתמורה לסיוע מצד כמה חברי ועד סיפק השר תפקידים נושאי שכר, מחוץ ובתוך התעשייה האווירית.

 

כמו כן, על פי החשד, פעל השר כץ בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה כאשר פעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים הקשורים להתארגנות העובדים בתעשייה האווירית.

 

אחת הפרשיות המרכזיות היא של סחיטה באיומים. החשד בעניין זה נוגע למקרים שבהם נסחטו עובדי התעשייה האווירית להתפקד לליכוד, כדי לקדם את השר כץ בפריימריז של המפלגה. בספטמבר האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי במסגרת החקירה תפסה המשטרה מסמכים שונים בארון המגירות במשרד בתע"א ביהוד של יאיר כץ.

 

המסמכים, כך לפי מקורבים לחקירה, הצביעו על ניסיון לכאורה של חברי הוועד לקשור בין קידום או פיטורים של עובדים לבין התפקדות לליכוד ותמיכה במועמדותו של כץ האב בפריימריז לקראת הרכבת הרשימה לכנסת ה־20. בין השאר מצאו החוקרים במשרדו של הבן מעטפה שקיבל ממנכ"ל הליכוד צורי סיסו המכילה טופסי התפקדות של עובדים שהוצגו בפני המנכ"ל וכן דף ועליו הוראות הצבעה בקלפיות לעובדים. עוד נמצאה רשימה של מקומות הצבעה לליכוד וטופס הצבעה למועמדי הרשימה הארצית.

 

"הטבות לקבלן"

 

פרשה נוספת הנוגעת לשר כץ ובנו יאיר נוגעת לעבודות שיפוץ נרחבות שבוצעו בביתו של הבן. על פי החשד במשטרה, קבלן שזכה במכרז של התעשייה האווירית ביצע עבודות גבס ועבודות אדריכלות בביתו של הבן, ובתמורה הוא זכה להטבות על חשבון המכרזים שקיבל מתע"א. כץ ובנו הכחישו בחקירתם כי קיבלו טובות הנאה מאותו קבלן, כשלגרסתם שולם כסף כדין על עבודות השיפוץ.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x