$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אינטל תקבל 350 מיליון דולר מהמדינה להרחבת המפעל בקריית גת

מדובר במענק הבודד הגדול ביותר שניתן לחברה זרה בתולדות המדינה. סכום זה עומד על כ־7% מעלות הרחבת המפעל

גולן חזני 06:5701.05.18

המדינה תתן לחברת אינטל מענק של כ־350 מיליון דולר עבור הרחבת המפעל שלה בקריית גת - כך נודע ל"כלכליסט". סכום זה עומד על כ־7% מעלות הרחבת המפעל, שמשמש לייצור שבבים ומעבדים. מדובר במענק הגדול ביותר שניתן בתולדות המדינה להשקעה אחת של חברה זרה.

 

אינטל והמדינה בראשות משרדי האוצר והכלכלה נמצאים על סף חתימה על הסכם, שלפיו המדינה תשתתף בכ־350 מיליון דולר מעלויות הרחבת המפעל. לפי ההערכות הראשוניות בנושא, המענק של המדינה היה אמור להיות בטווח שבין 250‑500 מיליון דולר.

מנכ"ל אינטל ישראל יניב גרטי מנכ"ל אינטל ישראל יניב גרטי צילום: יובל חן

 

ועדה משותפת למנכ"לי משרדי האוצר והכלכלה ורשות המסים שהתכנסה אישרה עקרונית את המתווה, שאותו הציעה אינטל. כעת, על החברה להגיש תוכנית מפורטת לרשות ההשקעות במשרד הכלכלה, במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, לבדיקה פרטנית. המענק צפוי לגדול ככל שאינטל תתחייב להעסיק יותר עובדים מהפריפריה בשכר יותר גבוה.

 

בפברואר האחרון, מנכ''ל אינטל ישראל יניב גרטי ומנהל המפעל בקריית גת דני בן עטר הודיעו לשר הכלכלה והתעשייה אלי כהן על הכוונה להרחיב את המפעל. עד השבוע, המדינה לא קבעה את היקף הסיוע שתתן לחברה. השקעה קודמת שביצעה אינטל בהרחבת המפעל בקריית גת, בהיקף של 6 מיליארד דולר, זיכתה אותה במענק של 300 מיליון דולר.

 

ההשקעה ההיא הפכה את המפעל בקריית גת לאחד ממפעלי היצור המתקדמים ביותר של אינטל. ההשקעה הנוכחית אמורה להתאים את המפעל לטכנולוגיות חדישות עוד יותר.

 

מפעל אינטל בקריית גת. היצוא צפוי לגדול מפעל אינטל בקריית גת. היצוא צפוי לגדול צילום: דובר אינטל קובי בכר

 

לפי הדו"חות הכספיים של אינטל, היקפי היצוא של החברה גדלו במהלך 2017 בעקבות ההשקעה הקודמת, והם צפויים לגדול גם בשנת 2018 עקב ההרחבה הנוספת.

 

אינטל היא מענקיות ההייטק הבולטות ביותר בסצנה הישראלית; היא פועלת בישראל מאז 1974 השקיעה בארץ 35 מיליארד דולר ומעסיקה כ־6,900 עובדי פיתוח ויותר מ־3,000 עובדי ייצור.

 

במסגרת חוק עידוד השקעות הון, 82 מפעלים קיבלו בשנה האחרונה כתבי אישור להקמה, הרחבה והעתקה של מפעלים בפריפריה, בהשקעה מוכרת של 1.8 מיליארד שקל. משרד הכלכלה מימן 20% מההשקעה, כ־362 מיליון שקל. לפי נתוני המשרד, המענקים ייצרו 1,263 משרות חדשות. לא ידוע מה היקף הטבות המס שקיבלו החברות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x