$
בארץ

ח"כים בוועדת הכלכלה: החרגת העיתונות הכתובה מחוק איסור פרסום עישון – בגלל קשרי ליצמן עם "המודיע"

יו"ר ועדת הכלכלה: "אני לא אוהב שהעיתונות הכתובה הוחרגה, אבל אנחנו חיים עם פשרות. אני רוצה להעביר את החוק ומעדיף חוק של 80%". נציגי העיתונות הכתובה שהשתתפו בדיון הציעו להעמיד לרשות משרד הבריאות שטח זהה לזה של פרסומות הסיגריות לפרסום נזקי העישון

שחר אילן 11:4730.04.18

התקפה חריפה בוועדת הכלכלה על הסעיף המחריג את העיתונות הכתובה מחוק איסור פרסום העישון. ח"כ מוסי רז ממרצ הציע בציניות לא להחריג את כל העיתונות הכתובה אלא רק את בטאון אגודת ישראל "המודיע" שהוא עיתונו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן מ"יש עתיד" אמרה ש"זו החרגה שנגועה לדעתי באינטרס זר. זה סעיף שחייבים להתנגד לו". ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר ש"צריך לעשות את החוק כראוי ולא להיכנע ללחצים הפסולים של סגן שר הבריאות".

 

היום, ביום הראשון של מושב הקיץ, החלה ועדת הכלכלה לדון בחוק איסור העישון. יו"ר הועדה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אמר ש"אני לא אוהב את העובדה שהעיתונות הכתובה הוחרגה. אנחנו חיים עם פשרות. אני רוצה להעביר את החוק ומעדיף חוק של 80%. בעזרת השם ממשלות אחרינו יסגרו את הפער". כבל אמר שיעשה הכול כדי שהחוק יעבור במהלך כנס הקיץ שנפתח היום.

 

 

 

שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת אמר שאם סעיף החרגת העיתונות הכתובה יעבור, העמותה תעתור לבג"ץ. ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר שההחרגה מאוד בעייתית מבחינה חוקתית. "יכול להיות שהסעיף ייפסל בבג"ץ, אם יהיה עדיין בג"ץ".

 

מחריגים את העיתונות הכתובה? מחריגים את העיתונות הכתובה? צילום: שאטרסטוק

 

מנכ"ל ידיעות אחרונות ינון אנגל ומו"ל קבוצת "הארץ" עמוס שוקן שהשתתפו בדיון, הציעו שהעיתונות הכתובה תעמיד לרשות משרד הבריאות שטח זהה לזה של פרסומות הסיגריות לפרסום נזקי העישון. אנגל אמר עוד ש"לא ראינו שגרמן כשהייתה שרת הבריאות הוציאה שקל אחד להסביר מה רע בעישון". שוקן אמר עוד שצעירים ממילא ממעטים לצרוך עיתונות כתובה.

 

מדובר בשתי הצעות חוק של חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני), יהודה גליק (הליכוד) ואיל בן ראובן (המחה הציוני). ההצעות מונעות פרסום למוצרי טבק ברדיו בטלוויזיה, באינטרנט ובשלטי חוצות ומאפשרות אותו למעשה רק בעיתונות הכתובה ובתוך חנויות לממכר מוצרי טבק.

 

במהלך המשבר הקואליציוני על חוק המרכולים התעקש גליק כי לא יצביע עם הקואליציה בעד החוק כל עוד הממשלה לא תנקוט בצעד משמעותי לצמצום נגע העישון. הוא הסכים לתמוך בחוק המרכולים רק לאחר שהממשלה התחייבה לתמוך בחוק לאיסור פרסום ממכר סיגריות ומוצרי טבק. ההצעה מחילה את ההגבלות על פרסום מוצרי עישון גם על מוצרים צמחיים נוספים, מלבד טבק, המשמשים לעישון, וכן על מכשירים המשמשים לעישון אותם המוצרים.

 

אלעד שפר מעמותת "אויר נקי" תקף את תוכנית האח הגדול והגדיר אותה "קמפיין גדול לעידוד צעירים להתחיל לעשן". לדבריו אחוז גדול של המתמודדים מעשנים, לעומת 20% בציבור הכללי. "ההתרחשויות המעניינות נעשות בפינות העישון. רבים שם על תקציב לסיגריות. בני הנוער מקבלים את המסר שמותר לוותר על מזון ואסור לוותר על סיגריות". נציגי חברות הטבק קראו להחריג מהחוק את הסיגריות האלקטרוניות כדי להציג למעשנים חלופה מזיקה פחות.

 

מלשכת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נמסר ש"מדובר בהאשמות שווא אינטרסנטיות ושקריות. ליצמן פועל כל השנים נגד העישון ונזקיו. הזוי ומופרך לטעון שהוא פועל לטובת כלי תקשורת כאלו ואחרים". לטענת הלשכה, ליצמן תומך בהצעת החוק "כחלק ממאבק כולל בעישון תוך איזון למניעת פגיעה כלכלית מיותרת בגופי תקשורת, ללא כל זיקה וקשר למדיה זו או אחרת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x