$
בארץ

איילת שקד ויריב לוין: "נתמוך בהצעת חוק פרטית למינוי משנים למנכ"לים כמשרת אמון"

המהלך של מינוי משנים למנכ''לים כמינויים פוליטיים אושר בממשלה, אך הוגש נגדו בג''ץ וביהמ"ש הוציא נגדו צו על תנאי. לטענת שני השרים, הדבר עלול להידחות לחודשים רבים ולכן יתמכו ביוזמה פרטית

אדריאן פילוט 15:2229.04.18

שרת המשפטים איילת שקד יחד עם שר התיירות יריב לוין, הודיעו כי בכוונתם לתמוך בהצעת חוק פרטית למינוי משנים למנכ"לי משרדי ממשלה כמשרת אמון של השר - ללא מכרז או ועדת איתור. מינוי משנים למנכ''לים כמינויים פוליטיים וללא הליך תחרותי, מהווה אחד משני אבני יסוד ל"רפורמת שקד-לוין" המיועדת כלשונם - להגברת המשילות. 

 

 

 

המהלך אושר בממשלה אך הוגש נגדו בג''ץ ובית המשפט הוציא צו על תנאי נגד החלטת הממשלה.

 

"על אף שקיימת לממשלה סמכות כללית בחוק לבצע את המינויים, הצו על תנאי דוחה בחודשים רבים את היכולת לממש את החלטת הממשלה. הדבר לא הותיר ברירה בידי השרים ומשכך כוונתם היא לתמוך בהצעת חוק שתעניק סמכות לשר למנות את המשנים למנכ"ל בדומה למינוי מנכ"לי המשרד", כתבו שקד ולוין בהודעה משותפת. יצוין כי היועמש אביחי מנדלבליט, לא תמך בהצעה אך קבע כי אין מניעה משפטית לאשרה.

 

 

מימין: איילת שקד ויריב לוין מימין: איילת שקד ויריב לוין צילומים: אוהד צויגנברג, טל שחר

 

עפ"י ההצעה ימונה משנה למנכ''ל כמינוי פוליטי עבור משרדים עם יותר מ-150 עובדים. על אף שמדובר ב-22 משרדים ממשלתיים, ההחלטה נוגעת רק ל-20 שכן המשרד לעניינים אסטרטגיים אינו זכאי למינוי כזה ולגבי משרד הבריאות הוחלט כי המינוי חייב להיות של רופא. במשרד הבריאות הסבירו כי את התפקיד של המשנה ממלא כעת הפרופ' איתמר גרוטו.

 

מתוך ה-20 הנותרים, ב-7 – ביטחון, ביטחון פנים, תחבורה, חינוך, כלכלה, אוצר ושיכון כבר יש משנה למנכ''ל מכהן. לפיכך, ישנם 13 מנכ"לים שזכאים למנות משנה למנכל בתהליך של משרת אמון.

 

המהלך של שקד ולוין עבר כבר כמה תהפוכות ושינויים. ראשית, ועדת השירות קבעה תנאי סף מיוחדים למשרה הזו על מנת "לסנן" מינויים בלתי רצויים עד כמה שאפשר: ניסיון בתחום הרלוונטי של 7-6 שנים לפחות (תלוי אם המועמד הוא בעל תואר ראשון או שני) ובנוסף 5 שנים לפחות בתפקיד של ניהול בכיר. כמו כן, המשנה למנכ"ל לא יוכל להתעסק בסוגיות של כוח אדם, כלומר  לא יוכל להוציא מכרזים ולא יוכל לפטר עובדים. עוד נקבע כי המשנה למנכ''ל, כמו כל משרת אמון,  יעזוב את התפקיד יחד עם השר והמנכ''ל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x