$
בארץ

פרסום ראשון

משרד הבריאות אוסר על מנהלי בתי החולים הממשלתיים לקיים פגישות ללא אישור

בתכתובת פנימית שהגיעה לידי "כלכליסט" כותב מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב למנהלי המרכזים: "על מנת לוודא סנכרון ותיאום מסודרים, על המרכזי הרפואיים הממשלתיים לעדכן ולקבל אישור החטיבה לפגישות, השתתפות בוועדות וצוותי עבודה וכיו"ב עם גורמים בתוך ומחוץ למשרד הבריאות, ממשלתיים ושאינם ממשלתיים"

ספי קרופסקי 16:1825.04.18
המתיחות בין בתי החולים הממשלתיים לבין הנהלת משרד הבריאות מגיעה הערב לשיא חדש, לאחר שמנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, הוציא הנחייה גורפת למנהלי המרכזים לא לקיים פגישות ללא אישור חטיבת בתי החולים הממשלתיים שבתוך המשרד.

 

 

 

בתכתובת פנימית שהגיעה לידי "כלכליסט" כותב בר סימן טוב למנהלי המרכזים כי "על מנת לוודא סנכרון ותיאום מסודרים, על המרכזי הרפואיים הממשלתיים לעדכן ולקבל אישור החטיבה לפגישות, השתתפות בוועדות וצוותי עבודה וכיו"ב עם גורמים בתוך ומחוץ למשרד הבריאות, ממשלתיים ושאינם ממשלתיים".

 

במלים אחרות, המשרד מבקש לבצע פיקוח ובקרה על כמעט כל צעד של הנהלות בתי החולים, עם גורמים פנימיים וגם חיצוניים, ומותיר להם מעט מאוד מרווח לתמרון בכל הנוגע לניהול לוח הזמנים שלהם. ההנחיה החדשה מגיעה על רקע לא מעט טענות שנשמעו מצד חלק מבתי החולים וכן מטעם גורמים בנציבות המדינה על התנהלות החטיבה, שהיא למעשה הגוף המנהל של בתי החולים הממשלתיים. בין השאר נטען כי היא מבצעת פיקוח יתר, מקשה על הניהול ומציפה בנהלים ובביורוקרטיות.

 

משה בר סימן טוב מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מנכ״ל משרד הבריאות צילום: נמרוד גליקמן

 

בשבוע שעבר פרסמנו מכתב ששיגר יוני דוקן, האחראי על ניהול כוח האדם במערכת הבריאות בנציבות, למנכ"ל המשרד ובו הוא כותב כי "מחובתי להתריע בצער ובאכזבה כי בכל הנוגע לנושאים הנוגעים לניהול ההון האנושי, אין אנו נמצאים בכיוון הנכון להשגת המטרה".

 

בהמשך מפרט דוקן את הכשלים של חטיבת בתי החולים בניהול כוח האדם, כשבין השאר הוא טוען כי החטיבה עוסקת בעיקר בהיבטים של פיקוח תקציבי "ותו לא". בכך מתכוון דוקן שבמקום שהחטיבה תעסוק במגוון נושאים שנוגעים לריכוז, תכנון וארגון העבודה, כמו הקלה על בירוקרטיה או ארגון מחדש של מבנה הנהלות בתי החולים, החטיבה הגבילה את עצמה לפיקוח תקציבי.

 

מעבר לכך, ובדומה לטענותיו של דוקן, טוענים מנהלי בתי החולים כי החטיבה עוסקת בעיקר בסוגיות של פיקוח תקציבי, לאור הגירעונות של בתי החולים הממשלתיים (כל בתי החולים הציבוריים בגירעון, למעט שיבא). לטענתם, מדובר בגוף המזכיר בפעילותו את משרד האוצר, אך הוא חלק ממשרד הבריאות.

 

חטיבת בתי החולים הממשלתיים היא גוף שהוקם לפני כשנתיים וחצי במשרד הבריאות, שנועד לרכז את ניהול רשת בתי החולים שבבעלות המדינה. מטרתו העיקרית היתה להפריד בין שני הכובעים שחבש המשרד כבעליו של בתי החולים הללו וכן כרגולטור עליהם מה שהציב אותו בניגוד עניינים.

 

ממשרד הבריאות נמסר, כי "זו הבהרה בנוגע להתנהלות התקינה הנדרשת מכל עובדי המשרד וכל משרד ממשלתי אחר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x