$
בארץ

32 אלף ילדים נכים לא יקבלו כל תוספת לקצבת הנכות

הקצבאות ל־26 אלף ילדים נכים נוספים יעלו עד ל־200 שקל לחודש, הרבה פחות מהקצבאות למבוגרים. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת תדון ביום שני בקצבת הנכות לילדים, ונציגי ההורים מבטיחים: "נעשה בלגן"

שחר אילן 21:3024.04.18

לא כל הילדים הנכים יקבלו תוספת לקצבת הנכות שלהם. 32 אלף ילדים לא יקבלו כל תוספת. 26 אלף ילדים נכים נוספים יקבלו בין 150 שקל ל־200 שקל בחודש. תוספת זו תהיה קטנה בהרבה משל הנכים המבוגרים שקצבאותיהם הוגדלו לאחרונה ב־470 שקל עד 770 שקל לחודש.

 

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אמורה לדון ביום שני הקרוב בתקנות הגדלת קצבת הנכות לילדים. מנכ"לית ארגון הנכים אהב"ה דפנה אזרזר, אם לילד נכה, אומרת ש"הטעות הגדולה ביותר שעשו ההורים היא שלא ראו ילדים נכים חוסמים רחובות". היא מבטיחה "בלגן בוועדה".

 

בחודש שעבר, לאחר מאבק ארוך, הועלו קצבאות הנכים בסכומים שבין 470 שקל ל־770 שקל לחודש. הילדים הם לא היחידים שקופחו. הקשישים הנכים קיבלו רק 50% מההעלאה מכיוון שהם נשכחו בהסכם המקורי בספטמבר.

 

 

הילדים קיבלו בהסכם המקורי 50 מיליון שקל. שר העבודה והרווחה חיים כץ מהליכוד הצליח להשיג להם תוספת של 100 מיליון שקל נוספים, אבל רק בפעימה השנייה, כלומר ב־2020 במקרה הטוב.

 

לקצבאות הנכות לילדים שלוש דרגות. על פי התקנות שהגיש השר כץ לוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, הקצבה ל־19 אלף ילדים נכים בשיעור של 50% תעלה ב־150 שקל לחודש ותעמוד על 1,250 שקל. הקצבה ל־7,000 ילדים נכים בשיעור המרבי (188%) תגדל ב־200 שקל לחודש ותעמוד על 4,700 שקל. 32 אלף ילדים נכים בשיעור של 100% לא יקבלו כל תוספת לקצבה, והיא תישאר 2,570 שקל בחודש.

 

במשרד הרווחה מסבירים ש"הגדלת הקצבה לילדים בדרגה של 50% באה לתקן עיוות, שכן לקבוצה זו לא שולמה תוספת קח"ן (קצבה חודשית נוספת) עד היום. הגדלת הקצבה לילדים ברמת הזכאות הגבוהה המוגדרים סיעודיים תסייע למשפחות בהעסקת מטפל".

 

הניסיון מדיונים קודמים על העלאת קצבאות מלמד שהשר כץ ינסה ללחוץ על האוצר להביא סכומים נוספים.

 

מנכ"לית ארגון הנכים אהב"ה המתמחה בסיוע להורים לילדים נכים, דפנה אזרזר, אומרת ש"הטעות הגדולה ביותר שעשו ההורים לילדים הנכים היא שלא ראו בכבישים ילדים".

 

חיים כץ חיים כץ צילום: עמית שעל

לדבריה, "ההחלטות בסופו של דבר הן של הממשלה שלנגד עיניה עמד מי שחוסם כבישים ומי שלא. המדינה מנצלת את זה שלהורים אין כוח כמו לנכים המבוגרים. ההורים צריכים לעבוד ולפרנס. נכה מבוגר יכול להילחם. אז נתנו לנו בקטנה כדי להשתיק אותנו".

 

בביטוח לאומי טוענים שקצבאות הנכות הן תחליף הכנסה, בעוד הקצבה לילדים נכים מיועדת למימון שירותים. לכן אין מקום להשוות ביניהן. עוד אומרים שם שבהעלאה הקודמת הילדים בדרגה של 100% קיבלו ובדרגה של 50% לא. "אנחנו מקווים שבפעימה הבאה גם ילדים בדרגה של 100% יקבלו".

 

יו"ר ארגון נכה לא חצי בן אדם אלכס פרידמן, מראשי מאבק הנכים, מסביר ש"המאבק היה על השוואת קצבת הנכות הכללית לשכר מינימום של הנכים הבוגרים שצריכים להסתדר בעצמם. בסוף קיבלו גם אחרים. כשעשינו את כל העבודה הגדולה ההורים לא היו, וחבל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x