• תפריט
שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מסתמן: הורדת מרווח השיווק של חברות הדלק - לראשונה זה שש שנים

מרווח השיווק הוא מקור הרווח של החברות; לפי הערכות, המהלך המתוכנן של משרדי האוצר והאנרגיה יביא להוזלה של 6-4 אגורות לליטר בנזין, וזו תקזז את ההתייקרות הצפויה בשל העלייה במחיר הנפט

ליאור גוטמן 21:1623.04.18

ריח הבחירות שאופף את משרדי הממשלה מגיע ככל הנראה גם לענף הדלק: ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שמשרדי האוצר והאנרגיה עשויים להכריז בשבועיים הקרובים על הורדה של מרווח השיווק של חברות הדלק - לראשונה מאז 2012 - ובכך להוזיל במעט את מחיר הבנזין. מרווח השיווק הוא הפער בין מחיר הרכישה של הדלק מבתי הזיקוק למחיר המכירה בתחנות, והוא מקור הרווח של חברות הדלק ממכירת בזנין. מאחר שמדובר במוצר שבפיקוח ממשלתי, חלקו של מרווח השיווק הוא כ-10% ממחיר הבנזין (אוקטן 95, שירות עצמי), שהם כ-63 אג' ממחיר הליטר.

 

 

 

כפי שנחשף בכלכליסט, משרד האנרגיה החל בבחינת הנושא כבר לפני כתשעה חודשים, ובאוקטובר האחרון פורסם השימוע במסגרתו התבקשו החברות להוזיל את מחיר הבנזין ב-8 אג' לליטר. מאז קיבלו משרדי הממשלה הערות מצד חברות הדלק, והערכות בענף מדברות על הוזלה מינורית יותר ובפער שבין 4 ל-6 אג' לליטר.

 

הסיבה להורדת מרווח השיווק דווקא לקראת חודש מאי אינה מקרית: בשבועות האחרונים נרשמה עלייה במחיר חבית הנפט, כך שמחיר הבנזין באגן הים התיכון התייקר במקביל, ואם בשבוע הראשון באפריל מחיר חבית הנפט מסוג ברנט נע סביב 67 דולר, כיום מחיר החבית מתקרב ל-74 דולר לחבית, התייקרות של 10%. המציאות הזו הובילה לצפי של התייקרות במחיר הבנזין שנמכר לנהגים בשיעור של 7 עד 10 אג' לליטר, ובמידה שמשרדי האוצר והאנרגיה יחליטו להוריד את מרווח השיווק, הם עשויים לצמצם ועד לבטל התייקרות במחיר הבנזין, ואז להתהדר ב"דאגה לארנקו של הציבור".

 

תדלוק (ארכיון) תדלוק (ארכיון) צילום: עמית מגל

 

מבחינת חברות הדלק, כל הורדה של אגורה במרווח השיווק, משמעה פגיעה של 10 מיליון שקל ברווח הגולמי. בפעם הקודמת שהמדינה חתכה את מרווח השיווק חברות הדלק פיטרו מאות אנשים והקפיאו הנחות לציי רכב, הכל במטרה להתגבר על הפסד ההכנסות.

 

מה שלא ברור הוא מדוע המדינה לא מקלה על הנהגים באמצעות הורדת רף המס - נכון להיום שיעור המס על ליטר בנזין נע סביב שני שליש ממחירו, כאשר רק המס הישיר (בלו) מהווה כמחצית ממחיר ליטר בנזין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x