$
בארץ

צה"ל יכשיר קצינים רק בקרבת תל אביב

משרד הביטחון מגביל את ההשתתפות במכרז למסלולי תואר שני למוסדות ברדיוס של 50 ק"מ מהקריה. המסלול מיועד לחניכי מכללה לפיקוד בגלילות

ספי קרופסקי 08:2524.04.18

מכרז שפרסם לאחרונה משרד הביטחון למסלולי תואר שני לחניכי המכללה לפיקוד טקטי בגלילות מגביל את ההשתתפות למוסדות אקדמיים ברדיוס של 50 ק"מ מתל אביב. המשמעות היא שמוסדות אקדמיים מובילים ובהם אוניברסיטאות חיפה, בן גוריון בבאר שבע ואף העברית בירושלים לא יכולים להשתתף במכרז.

 

המכללה לפיקוד טקטי מכשירה קצינים מזרוע היבשה לתפקידי פיקוד במסגרת תוכניות שונות, כשהליך החניכה כולל גם מסלולי לימוד אקדמיים כמו מדעי המדינה או היסטוריה של המזרח התיכון. לשם כך משרד הביטחון וצה"ל מבצעים התקשרויות באמצעות מכרזים עם מוסדות אקדמיים מוכרים.

 

אלא שסעיף שמופיע במכרז האחרון שפורסם בחודש שעבר לתוכנית "תנופה", המכשירה קצינים לתפקידי שטח, מגביל את ההשתתפות לקמפוס אקדמי "הנמצא במרכז הארץ, במרחק מקסימלי של 50 ק"מ מהקריה, תל אביב", כך לפי לשון המכרז.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן. לוקיישן לוקיישן לוקיישן שר הביטחון אביגדור ליברמן. לוקיישן לוקיישן לוקיישן צילום: אוראל כהן

 

התנאי עורר ביקורת מצד מוסדות אקדמיים שאינם עומדים בו. נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין שיגר בנושא מכתב חריף לשר הביטחון אביגדור ליברמן. "אני פונה אליך על מנת לבקש את התערבותך במעשה התמוה של הדרת אוניבסיטת חיפה מהשתתפות במכרז", כותב פרופ' רובין ותוהה "כיצד ייתכן שאוניברסיטה שהיא מעוזם של כוחות הביטחון, מנוע צמיחה של צפון מדינת ישראל ומפעל גדול של ידע ומצוינות אקדמית כבר 46 שנה, אינה זוכרה להתחרות במכרז משום שאיננה בטווח של 50 ק"מ מהקריה?".

 

בהמשך המכתב מסביר רובין שהתערבותו של ליברמן נחוצה "לתיקון העוול, ונועדה לשרת לא רק את אוניברסיטת חיפה, אלא את כל מרכזי הידע, שבמקום לצאת נשכרים על ידי המדינה על פועלם הציוני שלא במרכז הארץ, יוצאים מופסדים".

 

גם ח"כ יפעת שאשא-ביטון מכולנו ביקשה הבהרות ממשרד הביטחון, וכתבה לליברמן כי "בניגוד גמור למדיניות המוצהרת של הממשלה בכל הנוגע לצמצום הפערים בין הפריפריה למרכז, ולמרות שאיפתנו לחזק את המוסדות האקדמיים בפריפריה, במו ידינו אנו מונעים מהם להנגיש תוכניות לימוד למתאימים שגרים בסמוך אליהם".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "על פי דרישת צה"ל, מיקום המוסד האקדמי מהווה שיקול מכריע, היות והנגישות אליו תאפשר גמישות בשילוב הלימודים בשגרת העבודה וחיי המשפחה. מבדיקה שבוצעה, נמצא כי קיימים מספר ספקים פוטנציאליים בגבולות הגזרה שנקבעו במרכז".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x