$
בארץ

כץ יוזם: מספר חברי מועצת ביטוח לאומי יקוצץ בשני שלישים

ל"כלכליסט" נודע כי שר העבודה והרווחה חיים כץ צפוי להציע לצמצם את מספר חברי המועצה מ־56 ל־19, משום שבמתכונתה הנוכחית אינה יעילה. "צמצום המועצה ושינוי הרכבה יאפשרו לה לפקח על פעילות ביטוח לאומי"

שחר אילן 07:1222.04.18

שר העבודה והרווחה חיים כץ מתכנן לקצץ בשני שלישים את מספר חברי מועצת ביטוח לאומי מ־56 ל־19. אחרי החג כץ צפוי לפרסם להערות הציבור את הצעתו, ולאחר מכן יעביר את ההצעה לאישור ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. מכיוון שהמועצה נחשבת לגוף מאוד לא יעיל ולא מתפקד, סביר שהמהלך יזכה לתמיכה רחבה. אך הכוונה להגדיל את מספר המינויים שבשליטת השר ולקצץ דרמטית את מספר הנציגים של ארגוני עובדים ומעסיקים עשויה לעורר מחלוקת.

 

חוק ביטוח לאומי קובע כי מועצת ביטוח לאומי היא "הרשות העליונה" של המוסד, אבל גם קובע שתפקידיה הם פיקוח וייעוץ בלבד, ולא מעורבות בניהול המוסד. העובדה שבמועצה 56 חברים מחלישה אותה מאוד ופוגעת בתפקודה. מספרם הרב של החברים גורם לכך שהמועצה מתכנסת 3‑4 פעמים בשנה, במקרה הטוב.

שר העבודה והרווחה חיים כץ. "צמצום הכרחי" שר העבודה והרווחה חיים כץ. "צמצום הכרחי" צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

ועדות המועצה נחשבות ליעילות יותר, וועדת הכספים דנה מדי שנה בתקציב ביטוח לאומי. אלא שהתקציב ממילא נקבע במשא ומתן עם האוצר, כך שהשפעת הוועדה עליו מועטה. אם המועצה היתה גוף משפיע יותר, היא היתה יכולה לסייע לשרי העבודה והרווחה במאבקיהם נגד הלאמת עודפי התקציב של ביטוח לאומי על ידי האוצר.

 

 

על רקע ביקורת על חוסר תפקוד המועצה, סביר שהיוזמה תזכה לתמיכה לא מבוטלת. ח"כ אילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני, ממובילות המאבק להחזרת חובות האוצר לביטוח לאומי, אומרת ש"חיוני להפוך את המועצה לדירקטוריון כי הציבור צריך לדעת שיש לו על מי לסמוך בביטוח לאומי".

 

הוויכוח העיקרי שצפוי להתעורר נוגע להרכב המועצה המצומצמת. במועצה הנוכחית יש לא פחות מ־41 נציגים של ארגוני עובדים, ארגוני מעסיקים וארגוני החברה האזרחית, ולממשלה ולשר ביחד יש רק 15 נציגים ומינויים. התקנות החדשות משנות את יחסי הכוחות, כש־12 מתוך 19 החברים יהיו מינויים של השר: אנשי משרדו, אנשי ציבור ונציגי ארגונים חברתיים שימנה. ההרכב המוצע צפוי לעורר מחלוקות עם לא מעט גורמים שיאבדו את נציגיהם: משרדי האוצר, הבריאות והקליטה; והסתדרויות העובדים הקטנות, החקלאים, ארגוני הנשים, המרכז לשלטון מקומי וארגוני הנכים.

 

השר כץ מסר כי "צמצום גודלה של המועצה ושינוי הרכבה הכרחיים כדי שהיא תהיה גוף יעיל שיפקח על פעילות ביטוח לאומי וישמיע את קולו בפני הרשויות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x