בארץ

נתניהו נתן אור ירוק ליצוא קנאביס מישראל - הממשלה תדון בנושא ביום ראשון

לפני כשלושה חודשים ביקש ראש הממשלה לעצור את התהליך ולשקול אותו מחדש, על רקע אזהרות שקיבל מהשר לביטחון פנים, גלעד ארדן

אדריאן פילוט 17:0012.04.18

ביום ראשון הקרוב תעלה לדיון הממשלה הצעת מחליטים המתירה את יצוא הקנאביס מישראל; זאת לאחר שלפני כשלושה חודשים ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את התהליך ולשקול אותו מחדש על רקע אזהרות שקיבל מהשר לביטחון פנים, גלעד ארדן.

 

"זכותו של ראש הממשלה להתערב ולהחליט אם מדינת ישאל תהפוך ליצואנית הסמים הגדולה בעולם", הסביר לפני כחודש גורם בכיר בסביבתו. נתניהו עצמו לא היה חלק מהתהליך ולא עודכן בשנה וחצי שבה פעלה הוועדה הבין-משרדית לבחינת היתכנות יצוא הקנאביס. 

 

לפי הדו"ח שפרסמה הוועדה הבין-משרדית, הביקוש הנוכחי לקנאביס רפואי עומד על כ-10 טונות, כאשר פוטנציאל הייצור של המגדלים הקיימים עומד על כ-25 טונות; כלומר, ישראל, יכולה לייצא 15 טונות לשנה. לפי אותו דו"ח, היצואנית הגדולה ביותר כיום היא אנגליה עם 1.8 טונות לשנה. 

 

יצוין כי הפוטנציאל הכלכלי של יצוא הקנאביס אינו ברור. לפי הדו"ח, מדובר בסכום של 1-4 מיליארד שקל - פער לא מבוטל שכבר מטיל דופי בהערכה עצמה. זאת ועוד, בדו"ח נכתב כי "חשוב ביותר לציין שמדובר בהערכות בלבד, ושמדובר בשוק הנמצא בהתגבשות, ולכן אין ביכולת הצוות להעריך באופן מדויק את היקף השוק הפוטנציאלי". לאור האי-ודאות, ביקש נתניהו מיועצו הכלכלי, אבי שמחון, לבחון את הכדאיות הכלכלית של המהלך.  

 

חממת גידול קנאביס חממת גידול קנאביס צילום: חברת שאיפה לחיים

 

"המשרד לביטחון פנים אינו מתנגד לייצוא קנאביס מישראל. עמדת המשרד והשר לביטחון הפנים נמסרה מספר רב של פעמים כולל למשרדי האוצר, החקלאות, המשפטים והבריאות: משטרת ישראל הביעה חשש לזליגת קנאביס מחוות הגידול לשימוש בלתי חוקי ועל כן נדרשים תקנים לפיקוח ואכיפה. המשרד אינו מתנגד לייצוא אך, ככל שיגברו היקפי הייצוא נדרש צורך לפקח על הגידולים. משטרת ישראל אחראית על האכיפה אולם עליה לקבל משאבים כדי לעמוד במשימות הנדרשות", נמסר בזמנו ממשרדו של גלעד ארדן, שם דרשו כ-200 מיליון שקל לתקנים ותקציבים לאכיפה. ערב אישור תקציב המדינה, שר האוצר משה כחלון, הסכים להעניק את התקציבים ובכך נסללה הדרך לאישור יצוא הקנאביס, לפחות מבחינה תקציבית.

 

בפברואר האחרון, נשיא התאחדות התעשיינים ויו''ר הארגונים הכלכלים, שרגא ברוש, יחד עם יו''ר התאחדות האיכריים, דובי אמיתי, פנו לנתניהו, וקראו לו "לפעול בדחיפות לאישור יצוא הקנאביס באופן ברור ומסודר", וזאת בהתאם להמלצת הוועדה הבין משרדית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x