$
בארץ

רפורמת הקנביס: פלונטר הייצוא על סף פתרון

עד כה הוקפא מהלך הייצוא, שבעיקר עליו מסתמכות החברות העוסקות בתחום, בשל אי הסכמות בין משרדי הממשלה המעורבים. עיקר החשש הוא מפני זליגה לא חוקית של קנביס לשוק הפיראטי

ספי קרופסקי 19:2210.04.18
שבוע וחצי לפני שיחלו להימכר מוצרי קנביס בבתי מרקחת ברחבי הארץ, מסתמנת פריצת דרך באחד מסעיפי רפורמת הקנביס העיקריים לייצא את אותם מוצרים לחו"ל. עד כה הוקפא מהלך הייצוא, שבעיקר עליו מסתמכות החברות העוסקות בתחום, בשל אי הסכמות בין משרדי הממשלה המעורבים. אלא שעל רקע תחילת שלב המכירה בבתי המרקחת בשבוע הבא, מסתמנות הבנות גם סביב סוגיית הייצוא, כשבתקופה הקרובה צפויה להיערך ישיבה נוספת לשם תיאומים אחרונים בין משרדי הממשלה הרלוונטיים. עיקר החשש עד כה הושמע על ידי אנשי המשרד לביטחון פנים, וזאת מפני זליגה לא חוקית של קנביס לשוק הפיראטי.

במשרד לביטחון פנים הסבירו במהלך הדיונים שנערכו בממשלה כי הם אינם מתנגדים "לייצוא קנאביס, אך נדרשים תקנים לפיקוח ולאכיפה". לשם כך דרושים להם, לטענתם, עוד 200 מיליון שקל. במשרד טוענים שהתקציבים המשטרתיים לנושא מנוצלים עד תום, וכי אף שהובטחו להם כספים נוספים מהאוצר, הם לא הגיעו.

 

למשרד לביטחון פנים ולשר גלעד ארדן הצטרף בדיונים הללו גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שמלכתחילה לא היה חסיד גדול של רפורמת הייצוא, להבדיל מהשיווק למטופלים דרך בתי מרקחת בישראל - מהלך שבו הוא תומך. לשיטתו של ליצמן, מדינת ישראל לא צריכה להיות מזוהה עם יצוא קנביס לעולם, ועדיף להתמקד בתחומים שמספקים גאווה כמו הייטק.

 

קנביס. ישראל מובילה בהפיכתו למוצר רפואי קנביס. ישראל מובילה בהפיכתו למוצר רפואי צילום: בלומברג

 

סעיף הייצוא הוקפא ,בזמן שעשרות חקלאים כבר נמצאים בשלבים שונים של מעבר לגידול קנביס, ולאחר שבאוצר הבהירו כי כבר יש פניות יזומות מהעולם בהיקף של 1.4 מיליארד שקל, וכי הפוטנציאל הוא מעל 4 מיליארד לשנה, שכן לישראל יתרון יחסי טכנולוגי עצום לעומת שאר המדינות בגין השינויים שהוכנסו ברפורמה.

 

השוק הישראלי בלבד צפוי לגלגל כמיליארד שקל בשנה בעוד כשלוש עד חמש שנים לפי גורמים בתחום. במלים אחרות, הכסף הגדול עבור החברות העוסקות בתחום טמון בייצוא, כשאם המהלך לא יקרום עור וגידים בזמן הקרוב – מדינות אחרות במערב צפויות להדביק את הפער המדעי-טכנולוגי ולהציע מוצרים דומים.

 

הבשורה הגדולה שממצבת את ישראל כמובילה עולמית בתחום, כרוכה בהפיכתו למוצר רפואי לכל דבר ועניין, בדומה למוצרים רפואיים אחרים בבית המרקחת. במלים אחרות, אם במקומות אחרים בעולם נמכרים מוצרי קנביס תחת התוויות יחסית כלליות, ישראל שואפת להיות המדינה הראשונה בעולם שמוכרת מוצרי קנביס רפואיים הנתונים להתוויות מסוימות ברמת מוצר קפדנית, בהתאם לתקן GMP-Good manufacturing practices הנחשב למחמיר. למשל, אורך חיי מדף ארוכים יחסית, וריכוזים שונים של חומר פעיל.

 

מה זה אומר? לא עוד שקית של פרחי קנביס עם מינימום התוויות וייעודים, אלא תרופה לכל דבר ועניין שתימכר בצורות שונות – בקבוקונים לטפטוף מתחת ללשון, טבליות וכן – גם שקיות ובהן תפרחות של קנביס. בשלב הראשון יימכרו 8 מיצויים (בבקבוקונים) ו־11 תפרחות שיבודלו לפי החומר הפעיל שבהן – THC המיועד בעיקר לטיפול בכאב ו־CBD המיועד בעיקר למחלות אנטי־דלקתיות, וכן לפי ריכוז אותו חומר פעיל – מרמות גבוהות של חומר עבור חולים במצבים קשים, עד לרמות נמוכות של חומר פעיל לחולים במצבים קלים. המדרג נקבע לפי מפתח שהגדיר משרד הבריאות, שיזוהה עם מספר – סביבות ה־20 עבור מוצר עם ריכוז גבוה, 10 עבור מוצר עם ריכוז נמוך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x