$
בארץ

שר העבודה מתנגד לחוק איסור כפיית עבודה בשבת

ל"כלכליסט" נודע כי כץ הודיע על התנגדותו הנחרצת לחוק, מחשש למטח דיונים פרטניים שייצרו עומס מערכתי

שחר אילן 08:3310.04.18
מתרחבת המחלוקת בקואליציה בנושא חוק איסור כפיית עבודה בשבת: שר העבודה והרווחה חיים כץ הפתיע כשהודיע בשלב מאוחר יחסית על התנגדותו הנחרצת לחוק והורה לאנשי משרדו להביע את התנגדותם בישיבת ועדת הכספים היום. לעמדת השר כץ משמעות רבה יחסית, שכן הוא השר האחראי ליישום חוק שעות עבודה ומנוחה.

 

 

 

מלשכת השר נמסר שהרקע להתנגדות הוא החשש שהחוק ייצור עומס רב על המערכת בשל הצורך בדיונים פרטניים. בנוסף, קיים חשש שבמקום שהחוק יביא לכך שפחות אנשים יעבדו בשבת, הוא יגרום להעלאת שכרם ובכך ל"פגיעה קשה בעסקים שעלולים להיסגר". כץ מצטרף בכך לעמדות ישראל ביתנו וכולנו המתנגדות לחוק. זאת, מול יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה, התומך בחוק, ושני היוזמים שלו: יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד וח"כ עליזה לביא מיש עתיד.

 

מרכול פתוח בשבת מרכול פתוח בשבת צילום: נמרוד גליקמן

 

 

היום יכול עובד לסרב לעבוד בשבת רק אם הוא מצהיר שהוא דתי. על פי הצעת החוק, עובד יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה גם אם אינו דתי וגם אם עד היום הסכים לעשות

זאת. החוק לא יחול על מפעלים שבהם נהוגה עבודה במשמרות עם שני ימי חופשה שבועיים.

 

מדובר בחוק שהתמיכה בו וההתנגדות אליו חוצה מחנות פוליטיים. המתנגדים טוענים שהצעת החוק תפגע ביכולת של עסקים קיימים לפעול בשבת ותרחיק השקעות מישראל. ב־19 בפברואר השנה אישרה ועדת הכספים את ההצעה לקריאה שנייה ושלישית, אבל דרישה לרביזיה מנעה הצבעה במליאה.

 

הכנסת נמצאת בפגרת הפסח. ליום שלישי הקרוב קבע גפני שורה של דיוני פגרה וביניהם הצבעת הרביזיה על החוק. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) דרש לבטל את הדיון. לדבריו, "ההצעה מהווה פגיעה קשה בעסקים הקטנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x