$
בארץ

מכירות הקנביס הרפואי בדרך למיליארד שקל

בשבוע הבא תצא לדרך רפורמת הקנביס שתאפשר רכישת קנביס רפואי בבתי מרקחת באמצעות מרשם. הכנסות התעשייה צפויות לזנק מכ-100 מיליון שקל בשנה ליותר ממיליארד שקל, עוד לפני אישור יצוא לחו"ל

ספי קרופסקי 06:4809.04.18

ביום שישי הבא, ה־20 בחודש, יתאפשר לחלקכם להיכנס לבית המרקחת, לבקש מהרוקח מוצר קנביס רפואי, ובמקום להיתקל במבט מופתע או תמיהה מצדו – גם לקבל אחד – בתמורה למרשם כמובן. מדובר ביציאתו לדרך של החלק העיקרי ברפורמת הקנביס שהוביל משרד הבריאות ואושרה בממשלה ב־2016.

 

 

 

באותו יום שישי יחל פיילוט שבמסגרתו יימכרו מוצרי קנביס בכ־20 בתי מרקחת שהוסמכו לכך, בעיקר של רשת סופר־פארם. הרפורמה כוללת גם הסמכה ייעודית שעברו כ־80 רופאים שיתנו מרשמים, לצד הסמכה לרוקחים. עד כה היה הליך סבוך וביורוקרטי לקבל רישיון לקנביס – נדרשה המלצת רופא והחלטת ועדה – מעתה תהיה הקלה ויידרש רק מרשם מרופא שהוסמך לכך.

 

הרגולטור, במקרה הזה משרד הבריאות, מלווה ומפקח גם את הליך הגידול של הצמחים. מדובר בארבע חוליות בשרשרת – מגדלים, מפעלי יצור (תחת כללי פיקוח חדשים, במסגרת הרפורמה), מרכזי קבלה, מיון והפצה ובתי המרקחת. ככלל, במסגרת הרפורמה תבוצע הפרדה תאגידית בין חוליות שרשרת הגידול, הייצור והניפוק – כפי שנהוג בשוק התרופות. מספר בתי המרקחת שיקבלו אישור למכור מוצרי קנביס לא יוגבל בשלב הסופי, אך אלו יידרשו לעמוד בתנאים מסוימים. הניפוק וניהול המוצר יתבצע כמקובל עם תרופות נרקוטיות, כלומר עם התוויה מפורשת.

 

 

 

מדובר בתעשייה שצפויה לגלגל לא מעט כסף ובהינתן שרפורמת יצוא הקנביס שלעת עתה הקפיא ראש הממשלה בנימין נתניהו תצא לדרך – היא תגלגל סכומים גדולים בהרבה. ניתן להבין זאת מכמות הבקשות שהגישו יזמים למשרד הבריאות כדי לעסוק בתחום – כ־900 עד כה. מדובר בעיקר ביזמים מתחום הביו־פארם, לצד מגדלים. נכון להיום, ערב כניסת השינויים – הכנסות התעשייה הזו עומדות על כ־100 מיליון שקל בשנה בישראל, ולפי הערכות של גורמי מקצוע, הסכומים הללו צפויים לנסוק למעל מיליארד שקל בעוד כשלוש עד חמש שנים. המוצרים עצמם שיימכרו אינם נמצאים עדיין תחת סבסוד כלשהו מטעם המדינה או קופות החולים, והם אינם צפויים להיות זולים בשלב הראשון – מעל ל־500 שקל בממוצע למוצר אחד, בקבוקון, טבליות או שקית תפרחות, לעומת כ־350 שקל בממוצע כיום.

 

תרופה לכל דבר

 

הרפורמה הזו ממצבת את ישראל כאחת המדינות המתקדמות ביותר בעולם ביחס למוצרי קנביס רפואי, אם לא המובילה שבהן. הדבר צפוי להשפיע על מטופלים רבים הנזקקים למוצרים המופקים מהצמח, שצריכתו ללא אישור עדיין מוגדרת כלא חוקית בארץ ובמקומות מסוימים בעולם – וגם תמשיך להיות מוגדרת כך לעת עתה, כל עוד השימוש אינו דרך מוצרים מתווים, תחת פיקוח רפואי ובתמורה למרשם.

 

פרופ' ארנון אפק משיבא, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומי שהוביל את הרפורמה, מסביר בשיחה ל"כלכליסט" כי "קנביס היה בשימוש רפואי לפני שנים רבות, אך באמצע המאה הקודמת הוא הוכרז כסם מסוכן. זה עצר את המחקר והשימוש הרפואי כך שכיום אין די הוכחות מדעיות הנוגעות אליו".

 

 

 

רק בשנים האחרונות חודש המחקר וכפועל יוצא שונתה הגישה כלפי הצמח. פרופ' אפק אומר כי לאור השינוי התפיסתי "הקמנו ועדת התוויות רפואיות שבה דנו בכל המידע הקיים כגון היותו מסייע לאפילפסיה ולמחלות מעי דלקתיות, שיש לו תיאורטית פוטנציאל לסייע עם אוטיזם ולעוד סוגים של בעיות רפואיות. חלקן עדיין נמצאות בהליך של מחקר רפואי". במלים אחרות, ישראל והעולם המערבי מגלים את הקנביס מחדש, וזה טומן בחובו המון בשורות חיוביות – אך גם שטחים לא ממופים שטרם נחקרו עד הסוף, ומכאן הזהירות שעדיין ננקטת עד שייחקרו וימופו.

 

הבשורה הגדולה שממצבת את ישראל כמובילה עולמית בתחום כרוכה בהפיכתו למוצר רפואי לכל דבר ועניין, בדומה למוצרים רפואיים אחרים בבית המרקחת. במלים אחרות, אם במקומות אחרים בעולם נמכרים מוצרי קנביס תחת התוויות יחסית כלליות, ישראל שואפת להיות המדינה הראשונה בעולם שמוכרת מוצרי קנביס רפואיים הנתונים להתוויות מסוימות ברמת מוצר קפדנית, בהתאם לתקן GMP (Good manufacturing practices) הנחשב למחמיר. למשל, אורך חיי מדף ארוכים יחסית, וריכוזים שונים של חומר פעיל.

 

מה זה אומר? ובכן, לא עוד שקית של פרחי קנביס עם מינימום התוויות וייעודים, אלא תרופה לכל דבר ועניין שתימכר בצורות שונות – בקבוקונים לטפטוף מתחת ללשון, טבליות וכן – גם שקיות ובהן תפרחות של קנביס. בשלב הראשון יימכרו 8 מיצויים (בבקבוקונים) ו־11 תפרחות שיבודלו לפי החומר הפעיל שבהן – THC המיועד בעיקר לטיפול בכאב ו־CBD המיועד בעיקר למחלות אנטי־דלקתיות, וכן לפי ריכוז אותו חומר פעיל – מרמות גבוהות של חומר עבור חולים במצבים קשים, עד לרמות נמוכות של חומר פעיל לחולים במצבים קלים. המדרג נקבע לפי מפתח שהגדיר משרד הבריאות, שיזוהה עם מספר – סביבות ה־20 עבור מוצר עם ריכוז גבוה, 10 עבור מוצר עם ריכוז נמוך.

 

"ישראל מובילה בניסויים"

 

בהנחה שהדברים ילכו לפי התוכנית, ישראל תהיה הראשונה בעולם שמגדירה כללים מאוד ברורים למכירת מוצרי קנביס בבתי מרקחת. כיום המוצר אמנם נמכר בבתי מרקחת במדינות שונות בעולם המערבי, אך בלי התוויות, חיי מדף ארוכים ומדידה מדויקת של החומר הפעיל. המהלך התאפשר הודות לוואקום שנפער בארה"ב במהלך תקופת ממשל אובמה. "תעשיית הקנביס בצפון אמריקה ואירופה מאופיינת בחוסר אחידות וחוסר סטנדרטיזציה מוחלט, אין יכולת ייצור של מוצרים קבועים – צרכנים קונים כל אריזה חודשית שבה הם מקבלים 30 מוצרים שונים, יום אחד למוצר השפעה מיטיבה, יום שני אין השפעה ויום שלישי תופעות לוואי וחוזר חלילה, ללא חיי מדף וללא סטנדרט", מסביר ד"ר תמיר גדו, מנכ"ל חברת Bol פארמה (על מיזוגה עם עמיר שיווק ראו מסגרת) שתחל למכור מוצרי קנביס ב־20 בחודש.

 

"החוסר בסטנדרטים בתעשייה וחוסר הרגולציה בעולם מונע מחברות פארמה וביוטק להיכנס לתחום", מציין ד"ר גדו ומוסיף כי הרפורמה הנוכחית צפויה לשנות זאת. "בישראל מתקיימים כיום מספר רב של ניסויים קליניים בשלבים שונים, כיום ישנם בארץ יותר ניסויים קליניים בתרופות ממקור קנאבינואידי מאשר ארה"ב ואירופה ביחד. המסה הזו של ניסויים קליניים עשויה להביא לשוק בעשור הקרוב 4–6 תרופות על בסיס קנאבינואידים, כשלתרופות הללו פוטנציאל מכירות של מיליארדי דולרים".

 

בחצי השנה הקרובה ימשיכו לפעול מרכזי החלוקה של גופים וחברות דוגמת תיקון עולם, במתכונת שבה פעלו עד כה, אולם בתום חצי שנה, מרכזי חלוקה אלה ייסגרו וכל מגדל או מפעל יוכל להציע את תוצרתו למכירה רק בבתי מרקחת ולאחר שעמד בכללים וקיבל היתר ממשרד הבריאות. במקביל, בעקבות עליית מחירי הקנביס הרפואי, שנובעת גם משיפור המוצר, סבסודו יהיה כנראה אחת הסוגיות הבוערות על שולחנה של ועדת סל התרופות בשנת 2018. לפי הערכות, הקנביס הרפואי יוכנס לסל התרופות, כלומר – מחירו יסובסד על ידי המדינה – ובכך יירשם עוד הישג למי שעמלו להכנסת הצמח בעל סגולות המרפא לזרם התרופות המרכזי והמוכר, על אפן וחמתן של חלק מחברות התרופות המסורתיות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x