$
בארץ

הספין של נתניהו: יועמ"ש הכנסת קבע כי לא ניתן להקים ועדת חקירה לקרן החדשה

רה"מ האשים את הקרן החדשה בסיכול ההסכם עם רואנדה בעניין מבקש המקלט, וכתב כי ביקש מיו"ר הקואליציה להוביל מהלך להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית; ואולם יועמ"ש הכנסת איל ינון כתב באוקטובר כי "לכנסת אין סמכות להקים כל ועדה לחקירה אידיאולוגית של גופי החברה האזרחית"

שחר אילן 20:0303.04.18

הכנסת אינה יכולה להקים ועדת חקירה נגד הקרן החדשה לישראל, כפי שמבקש לעשות ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך עולה מחוות דעת של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון שניתנה באוקטובר האחרון. לדבריו, "לכנסת אין סמכות להקים כל ועדת חקירה שעניינה למעשה חקירה אידיאולוגית של גופי החברה האזרחית בישראל מימין או משמאל".

 

נתניהו שב והאשים הערב את הקרן החדשה בכך שסיכלה את ההסכם עם רואנדה בעניין מבקשי המקלט, וכתב כי ביקש מיו"ר הקואליציה דודי אמסלם להוביל מהלך להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפעילות הקרן.

 

ינון נתן את חוות הדעת בעניין היוזמה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לעניין המימון של מדינות זרות לארגונים ישראלים שפועלים נגד חיילי צה"ל. הוא הסביר זאת בכך ש"חקירה פרלמנטרית של ארגוני החברה האזרחית על רקע אידיאולוגי עומדת בניגוד לעקרונות משטריים בסיסיים". הוא ציין כי "מושכלות יסוד של משטרים דמוקרטיים הן שגופי החברה האזרחית רשאים לפעול בחופשיות רבה".

 

איל ינון איל ינון צילום: עטא עוויסאת

לדבריו, "ועדת חקירה פרלמנטרית אינה הכלי המתאים לעריכת בירור בעניינים אידיאולוגיים. לשם כך משמשים כלים פרלמנטריים אחרים. שימוש בכלי של ועדת חקירה כדי לנגח את האופוזיציה בכנסת או מחוצה לה יהווה ניצול לרעה של כלי פרלמנטרי". מבחינה מעשית, ינון מציין ש"אין לכנסת כל סמכות לחייב את גופי החברה האזרחית להופיע לפניה". זאת משום שהתכלית העיקרית ועדת חקירה פרלמנטרית היא לפקח על גופי השלטון.

 

מהקרן החדשה לישראל נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה עבר הערב כל קו אדום בהסתה נגד הקרן. אנו קוראים לכל הציבור שחרד מהאיום שביבי מטיל על הדמוקרטיה הישראלית להתייצב לצד הקרן החדשה לישראל ומצפים כך גם מכל ראשי המפלגות ומקולות ליברליים מתוך הליכוד.

 

לגופו של עניין, אומרים בקרן החדשה, "לא היה לקרן כל מגעים עם ממשלת רואנדה. כל המידע על הפעילות של הקרן החדשה לישראל וארגוניה חשוף, שקוף ומדווח".

 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה בתגובה ליוזמת נתניהו ש"במקום לתקוף את ארגוני החברה האזרחית כמו חברו ארדואן, אני מזמינה את ראש הממשלה להקים ועדת חקירה על הביקור של חברי ח"כ מוסי רז ושלי ברואנדה ואוגנדה. נראה אותו". ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר כי "נתניהו פונה שוב לנתיב האהוב עליו: הסתה. עכשיו מסומנת הקרן החדשה ואתה יסומנו כבוגדים גם כל אלה שמשמיעים ביקורת. מיום ליום מתרבות ההוכחות - נתניהו מסוכן לישראל."

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון אמר כי "לאחר יממה הזויה, מנסה נתניהו לעשות עוד ספינים שאפילו לא מרשימים את תומכיו הגדולים ביותר. בעניין הזה אין כלום ולא יהיה כלום כי הספין של ועדת חקירה יסוכל על ידי האופוזיציה". ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר בתגובה ליוזמה שמדובר ב"מקארתיזם מהסוג הגרוע ביותר. ועדת החקירה היחידה שצריך כאן היא על חוסר תפקודו והשתבשות דעתו של נתניהו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x