$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בניגוד לחוק: אכרם חסון קיבל פנסיה מלאה יחד עם שכר ח"כ

הח"כ מכולנו הוא מנבחרי הרשויות המקומיות שקיבלו פנסיה לא חוקית שהוכשרה רטרואקטיבית בוועדת הפנים. עתה מתברר שמהפנסיה לא נוכה שליש, כ־80 אלף שקל, כפי שהתחייב בחוק שכן חסון מקבל גם שכר של ח"כ. חסון: "לא ידוע לי על זה"

שחר אילן 07:0102.04.18

המועצה המקומית דלית אל־כרמל שילמה בניגוד לחוק לח"כ אכרם חסון מכולנו, פנסיה מלאה במקביל למשכורתו מהכנסת, וזאת בלי לבצע ניכוי כדין הנדרש מנבחרי ציבור שמקבלים משכורת וקצבה יחד, כך חושף "כלכליסט".

 

תשלום הפנסיה לחסון מכולנו הוא כנראה אחד התשלומים הבלתי חוקיים ביותר בשירות הציבורי בישראל. זאת מכיוון שחסון הוא גם אחד ממקבלי הפנסיות הרטרואקטיביות הבלתי חוקיות לנבחרי רשויות, שהוכשרו בשנה שעברה על ידי ועדת הפנים של הכנסת.

 

ח"כ אכרם חסון. "לא ידעתי" ח"כ אכרם חסון. "לא ידעתי" צילום: אלכס קולומויסקי

 

חסון נבחר לכנסת במרץ 2015. הוא היה חייב בניכוי מהפנסיה בשל כפל התשלומים עד אוגוסט 2017. אז החליטה ועדת הפנים לבטל אותו, בצעד מאוד שנוי במחלוקת שהוביל יו"ר הוועדה אז ח"כ דודי אמסלם.

 

גמלתו החודשית של חסון עומדת על כ־8,500 שקל. כך שהוא קיבל מתחילת הקדנציה ועד אוגוסט האחרון סכום של כרבע מיליון שקל שהיה צורך לנכות מהם כשליש, שהם כ־80 אלף שקל.

 

ביום שני שעבר הוציאו שופטי בג"ץ צו על תנאי המחייב את המדינה להבהיר מדוע לא תבוטל החלטת ההכשרה הרטרואקטיבית של הפנסיות הבלתי חוקיות לנבחרי רשויות מקומיות. השופט חנן מלצר הבהיר לנציגי המדינה שבג"ץ מעוניין שתשלום הקצבאות ייפסק.

 

תשובת המדינה לעתירה חשפה פרשה נוספת. בתשובה נאמר כי "מהנתונים שהובאו בפני משרד הפנים עולה כי למרות הוראת סעיף 24 בטרם תיקונו באוגוסט 2017, לא נערכה למר חסון הפחתה בגמלה בתקופת כהונתו בכנסת". במילים אחרות: מבחירתו לכנסת במרץ 2015, התשלום לחסון היה בלתי חוקי פעמיים. הוא לא רק קיבל פנסיה בלתי חוקית, אלא גם בניגוד לחוק ולמרות כפל המשכורת והגמלה מהקופה הציבורית, המועצה המקומית דלית אל־כרמל לא ניכתה שליש מגמלתו כמקובל.

 

ועדת הפנים של הכנסת היא שקובעת את תנאי השכר של נבחרים ברשויות מקומיות. בינואר 2017 חשף "כלכליסט" שמשרד הפנים משלם זה 18 שנה פנסיות בניגוד לחוק לכמה נבחרי רשויות מקומיות לשעבר.

 

הרקע לפרשה: עד ינואר 1999 קבעו הנהלים שראשי ערים וסגניהם יקבלו פנסיה תקציבית לכל חייהם אם כיהנו לפחות ארבע שנים והם בני 40 ומעלה. בינואר 1999 ביטלה ועדת הפנים את מגבלת הגיל. אלא שהנוהל החדש לא הוחל רטרואקטיבית על מי שהודחו בבחירות בנובמבר 1998. למרות זאת החליט מנכ"ל משרד הפנים - לטענת המשרד בטעות - להחיל את הנוהל על חמישה נבחרים בני פחות מ־40, שכהונתם הסתיימה ב־1998, בהם חסון, ולשלם להם פנסיה תקציבית לכל החיים.

 

הטעות התגלתה ב־2005 אך התשלום לא הופסק. לאחר דיונים רבים אישרה ועדת הפנים הנוכחית כשהיתה בראשות ח"כ דודי אמסלם מהליכוד את הפנסיות הבלתי חוקיות בפברואר 2017.

 

ח"כ אכרם חסון מסר בתגובה: "אתה מספר לי דברים חדשים. לא ידוע לי על זה כלום ואף אחד לא פנה אליי. משרד הפנים לא פנה אליי מעולם בנידון וגם הכנסת ומשרד המשפטים לא פנו אליי".

 

מהכנסת נמסר: "איננו משלמים ולא שילמנו קצבה לח"כ חסון, ולכן הכנסת אינה קשורה לשאלת הפחתת הקצבה".

 

ראש המועצה המקומית דלית אל־כרמל רפיק חלבי מסר בתגובה: "העברתי את שאלת ניכוי הקופה הציבורית ליועצת המשפטית למועצה ונפעל על פי הוראות החוק והנהלים מיד לאחר קבלת התשובה. נעשה הכל לתיקון העיוות במידה שהוא קיים". עוד מסר חלבי כי "המועצה לא ידעה על הוראה להפחתה גמלה, שכן הוראה או הנחיה כזו לא הגיעה לפתחה". לדבריו, "עולה כי ח"כ אכרם חסון ידע על הנחיה זו בהיותו חבר בוועדת הפנים של הכנסת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x