$
בארץ

צה״ל הרג 4 מחבלים שירו על חיילים; 11 הרוגים ב"צעדת השיבה" בעזה

ניסיון של מחבלים להוציא פיגוע ירי נגד חיילים בצפון רצועת עזה סוכל על ידי צה"ל. החיילים פתחו באש וצה"ל הגיב גם מירי מטנק ומכלי טיס. המחבלים נהרגו, אין נפגעים לצה"ל. באירועי "צעדת השיבה" נהרגו 11 פלסטינים

ynet 22:2830.03.18

צה"ל סיכל הערב (ו') ניסיון של חוליית טרור לבצע פיגוע ירי בצפון רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי שני מחבלים התקרבו אל הגדר וירו לעבר החיילים, שהגיבו באש ובירי טנק וכלי טיס לעבר המחבלים ולעבר עמדות חמאס באזור. לא היו נפגעים מקרב החיילים. הפלסטינים מדווחים כי ארבעה מחבלים נהרגו בחילופי האש. על פי הדיווחים, תקיפות צה"ל לאחר ניסיון הפיגוע היו נגד עמדות תצפית של חמאס ושל הגיהאד האיסלאמי בצפון ובדרום הרצועה.

 

מאז שעות הבוקר מתקיימות הפרות סדר אלימות בשישה מוקדים לאורך גבול הרצועה, במסגרת "צעדת השיבה". בצה"ל מעריכים כי יותר מ-30 אלף פלסטינים השתתפו בהפרות הסדר. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 11 הרוגים במוקדים השונים על הגדר, בהם נער בן 16. כמו כן מדווחים הפלסטינים על עשרות פצועים. נוכח ריבוי ההרוגים, הכריז הנשיא הפלסטיני אבו מאזן על יום אבל לאומי מחר.

 

    

מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, אמר כי בצה"ל: "מזהים ניסיונות לבצע פיגועים בחסות ההפגנות. אנחנו ממליצים לאזרחים שלא להתקרב ומזהירים את ארגון החמאס שאחראי לכל מה שקורה ברצועה מההשלכות". את הדברים אמר זמיר ברקע אירוע שבו הגיעו פלסטינים לעבר הגבול עם מטעני חבלה וניסו להניחם ליד הגדר.

  

 

 

 

דובר צה"ל לתקשורת הערבית, אביחי אדרעי, פרסם בחשבון הטוויטר שלו מסר לחמאס: "האם לא אמרתם שהצעדה היום תהיה בלתי אלימה וללא נשק? את מי אתם מנסים לשקר?". לציוץ צירף אדרעי צילום של מפגין שאחז בנשק ונורה על ידי צה"ל.

 

סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי טורקיה גינתה את "השימוש הלא פרופורציונלי בכוח" של ישראל בגבול רצועת עזה. על פי הודעת משרד החוץ הטורקי, "יש לשים סוף לשימוש בכוח בהקדם האפשרי".

  

בצה"ל מעריכים שהפרות הסדר ימשכו בשעות ובימים הקרובים. וגם לאחר שתפוזר המסה הקריטית של מפרי הסדר יימשכו הנסיונות להוציא לפועל פיגועים על הגדר בחסות פעולות אלה. דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס טען שההרוגים מאש צה"ל היו פעילי טרור, בני 18 עד 30 - שניים מהם מכוח העילית של חמאס, "נוכבא". בקרב כוחות צה"ל לא היו נפגעים מיידוי האבנים ובקבוקי התבערה עד כה. גדודי התגבור צפויים להישאר באוגדת עזה לכל הפחות הימים הקרובים.

  

"לא התאפשרה שום חציית גדר עד כה ולא הייתה פגיעה משמעותית בתשתיות שלנו ליד הגדר", אמר תא"ל מנליס אחר הצהריים. "מה שקורה מהבוקר זו הפגנת טרור אלימה. אנחנו עדיין בעיצומו של האירוע. עד כה עמדנו במשימה ובכל מקום שבו היה ניסיון לפגוע בגדר - הופעלה אש מדוייקת, בעוצמה, בנחישות ובשיקול דעת. יש לנו מידע על כוונות לבצע פיגועים רבים תוך כדי הפרות הסדר. אירוע טרור משמעותי יוביל לתגובה שלנו שלא תוגבל למרחב הגדר".

  

בצה"ל הודיעו אחר הצהריים כי ילדה פלסטינית כבת 7 נתפסה על גדר המערכת בגבול והפנו אצבע מאשימה לעבר חמאס. "ילדה בת 7 נשלחה על ידי חמאס למול כוחות צה"ל", נמסר מדובר צה"ל. "כוח צה"ל אשר זיהה שמדובר בילדה, קלט אותה ווידא שהיא חוזרת חזרה להוריה בצורה בטוחה. ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים, שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם".

  

מוקדם יותר התפזרה הנהגת חמאס בין המוקדים השונים בין המפגינים: ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה מזרחית לעיר עזה, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר בדרום הרצועה, ופתחי חמאד בצפון הרצועה. הם נמצאים בין הקהל, מעודדים ולוחצים ידיים לאנשים. "לא נוותר ולא נתמקח מול היישות הציונית על אף שעל מאדמת פלסטין", אמר הנייה בנאום שנשא והוסיף: "אני משבח את כל בני העם הפלסטיני שיצאו היום, ביום האדמה, כדי לכתוב את העתיד. האיומים של ישראל לא מפחידים אותנו".

  

מפגינים פלסטיניים בעזה, הבוקר מפגינים פלסטיניים בעזה, הבוקר צילום: איי אף פי

 

 

צעדת השיבה יוצאת לדרך צעדת השיבה יוצאת לדרך צילום: איי אף פי

 

 

מפגינים פלסטיניים, היום מפגינים פלסטיניים, היום צילום: רויטרס

 

 

טנק של צה"ל בגבול עזה, הבוקר טנק של צה"ל בגבול עזה, הבוקר צילום: איי פי אי

 

  

"צעדת השיבה" היא חלק מקמפיין פלסטיני נרחב יותר, שראשיתו היום וסיומו בעוד חודש וחצי, ה-14 במאי, שבו הפלסטינים רואים כ"יום הנכבה" ("האסון"). שיאו של הקמפיין הפלסטיני צפוי בסמוך לטקס פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן שיגר הבוקר מסר בערבית לתושבי עזה בחשבון הטוויטר שלו: "לתושבי עזה. הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה". ליברמן שוהה מאז שעות הבוקר בקריה בתל אביב ומקבל עדכונים שוטפים על האירועים בדרום ועל היערכות צה"ל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x