$
בארץ

בנק ישראל במתקפה חריפה נגד כחלון: "אסור שמינוי הנגיד הבא ישמש להכפפת הבנק לצרכים פוליטיים"

בעקבות האיום שכהונתה של הנגידה קרנית פלוג לא תחודש, פרסם הבנק הודעה ובה כתב כי "יש לדחות על הסף כל ניסיון למנוע מבנק ישראל לספק לציבור דיווח וניתוח אמין, מבוסס ומקצועי"

שחר אילן 12:4729.03.18

בנק ישראל מגיב בחריפות רבה על מתקפות האוצר וכן האיום שכהונתה של הנגידה קרנית פלוג לא תחודש. כל זאת בעקבות הדו"ח השנתי השלילי של הבנק על מדיניותה הכלכלית של הממשלה בתחומים כמו מדיניות המיסוי ו"מחיר למשתכן".

 

 

 

בהודעה שפרסם הבנק נאמר ש"יש לדחות על הסף כל ניסיון למנוע מבנק ישראל לספק לציבור דיווח וניתוח אמין, מבוסס ומקצועי. בפרט, אסור שתהליך מינוי הנגיד או הנגידה הבאים ישמש ככלי לפגיעה בעצמאות בנק ישראל ולהכפפת הדיווחים והמדיניות של הבנק לצרכים פוליטיים".

 

לטענת הבנק "דו"ח בנק ישראל המתפרסם מדי שנה מספק ניתוח מעמיק של ההתפתחויות הכלכליות ושל המדיניות הכלכלית. בנק ישראל מצר על כך שדו"ח מקצועי הביא להתקפה תקשורתית משולחת רסן מצד האוצר".

 

כהונתה בת ה-5 שנים הנגידה פלוג תסתיים בנובמבר. אתמול מסרו גופים באוצר שהליך איתור מחליף לנגידה יחל לאחר החג. כלומר מדובר בעצם בהודעה ששר האוצר משה כחלון אינו מתכוון להאריך את כהונת פלוג.

  

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ושר האוצר משה כחלון נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ושר האוצר משה כחלון צילום: ידיעות אחרונות, עמית שעל

 

הדברים נאמרו בתגובה לביקורת המתונה למדי שהופיעה בדו"ח בנק ישראל על מדיניות האוצר. הבנק טען שיש צורך ללוות את הרחבת ההוצאה החברתית בהעלאת מסים ולא בהורדתם. הוא הזהיר שהגירעון האמתי של ישראל גבוה מממוצע ה-OECD והדבר עלול לגרום במקרה של משבר כלכלי לקיצוצים נרחבים והעלאות מסים. כן קבע שתוכנית הדגל של השר כחלון "מחיר למשתכן" מאריכה את משך ההמתנה לדירה ועלולה להביא לכך שמחירי הדירות שמחוץ ל"מחיר למשתכן" יעלו.

 

בעקבות הדו"ח תקף משרד האוצר את בנק ישראל בצורה חריפה ביותר וחסרת כל פרופורציות: "האוצר הצליח להוריד את מחירי הדיור לאחר 12 שנים, להפחית מסים ולהצמיח את הכלכלה הישראלית, למרות הקשיים והמכשולים שהערים בנק ישראל. לצערנו הרב בנק ישראל ממשיך לנהוג במדיניות כלכלית שמשרתת בעיקר את האינטרסנטים. כלכלת ישראל נמצאת במצב הטוב ביותר זה עשרות שנים למרות התנהלות של בנק ישראל".

 

על כך השיבה הנגידה: "אני לא ממש מבינה על מה מתבססת התגובה הזו. אנחנו חושבים שסך הכול הכלכלה נמצאת במצב טוב, בזכות המדיניות גם של האוצר וגם שלנו וגם בזכות שיפור של הכלכלה הגלובלית.יש לי תחושה שמי שכתב את התגובה לא קרא את הדוח לפרטיו, יכול להיות שהגיב לכותרות פה ושם".

 

אבל אתמול בערב הודלף מהאוצר על הכוונה לא להאריך את כהונת פלוג. מקור בבנק הסביר ש"הנגידה מכבדת את הסמכות של הממשלה למנות את הנגיד או הנגידה הבאים. לגמרי לגיטימי שהממשלה תחליט למנות נגיד או נגידה אחרים והנגיד פלוג לא אמרה לאיש אם היא מעוניינת בקדנציה נוספת". לדברי המקור, "כל מי שחרד לשלטון החוק צריך להתנגד למצב שבו כמה שעות אחר י ששר האוצר מקבל דו"ח שהוא לא מרוצה ממנו הוא מודיע שלא יאריך את הכהונה, כי זה מסר לנגיד הבא: 'אם תכתוב על מחיר למשתכן דברים רעים, לא תהיה נגיד'".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x