$
בארץ

מסתמן: כחלון לא יאריך את כהונתה של פלוג

גורמים באוצר אומרים הערב כי כבר לאחר החג יתחיל הליך לאיתור מחליף לנגידת בנק ישראל. ברקע: הביקורת שמתח היום בנק ישראל על תוכנית מחיר למשתכן ועל העלאות המסים שיזם שר האוצר

עמרי מילמן 00:0029.03.18

הליך איתור מחליף לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג יחל לאחר החג - כך אומרים הערב גורמים באוצר, מה שמלמד על כך שאין בכוונתו של שר האוצר משה כחלון להאריך את כהונתה של פלוג מעבר לכהונתה הנוכחית שאמורה להסתיים באוקטובר הקרוב.

 

הדברים נאמרים, על רקע חצי הביקורת ששלח היום בנק ישראל, במסגרת הדו"ח השנתי שלו, כלפי תוכנית מחיר למשתכן והצורך בהעלאת מסים בעקבות המהלכים האחרונים שעליהם החליט כחלון. 

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: יאיר שגיא

 

בשלב זה, פלוג לא הביעה רצון להאריך את כהונתה ואף לכחלון אין כרגע על פי הערכות מועמד ריאלי לתפקיד, אולם לאור המחלוקת הקשה בין השניים בשנים האחרונות נראה כי שר האוצר לא יאריך את כהונתה של הנגידה. מינוי נגיד בנק ישראל טעון אישור בממשלה, אולם מי שמביא את המינוי לאישור הם שר האוצר וראש הממשלה.

 

לפי בנק ישראל, תוכנית מחיר למשתכן מעודדת את הביקוש בקרב זוגות צעירים, מסיטה את ההיצע מהשוק החופשי למסובסד (מה שמוזיל את המחיר לאותם זוגות) אך במקביל מאריכה את משך ההמתנה לדירה. עוד התייחס הבנק לירידה במספר התחלות הבנייה ולכך שהתוכנית עלולה להביא לכך שמחירי הדירות שמחוץ למחיר למשתכן יעלו.

 

בדו"ח, שכל מילה הנכתבת בו נבחרת בקפידה, הביקורת הייתה מתונה מאוד, בטח בהשוואה לביקורת של ארגונים בינלאומיים לתוכנית, שהביעו עמדה לפיה היה נכון יותר להשקיע את מיליארדי השקלים בדרך אחרת יעילה ושוויונית יותר. בשנה שעברה הזהיר בנק ישראל התוכנית תביא להצפה באזורים שאין להם ביקוש. עוד הזהיר הדוח מפני גרעון מבני גבוה בהרבה מהממוצע ב-OECD שיגרור קיצוצים נרחבים בעתיד והעלאות מסים.

 

בעקבות הדוח תקף משרד האוצר את בנק ישראל: "האוצר הצליח להוריד את מחירי הדיור לאחר 12 שנים, להפחית מסים ולהצמיח את הכלכלה הישראלית, למרות הקשיים והמכשולים שהערים בנק ישראל. לצערנו הרב בנק ישראל ממשיך לנהוג במדיניות כלכלית שמשרתת בעיקר את האינטרסנטים. כלכלת ישראל נמצאת במצב הטוב ביותר זה עשרות שנים בזכות שלוש שנים של עבודה קשה וצעדים אמיצים שהוביל משרד האוצר בראשות השר משה כחלון עבור אזרחי ישראל ולמרות התנהלות של בנק ישראל".

 

על כך השיבה הנגידה כי "אני לא ממש מבינה על מה מתבססת התגובה הזו , כשמסרנו את הדו"ח לשר האוצר שמענו דברים מאד חיוביים גם על הכלכלה, ואנחנו חושבים שסך הכל הכלכלה נמצאת במצב טוב, בזכות המדיניות גם של האוצר וגם שלנו וגם בזכות שיפור של הכלכלה הגלובלית.יש לי תחושה שמי שכתב את התגובה לא קרא את הדוח לפרטיו, יכול להיות שהגיב לכותרות פה ושם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x