$
בארץ

רשות החשמל מגדילה את היקף ייצור החשמל הסולארי, הסבסוד יגיע מתעריף החשמל הכללי

המדינה מבטיחה ליזמים תעריף גבוה מזה שחברת החשמל מקבלת רק על ייצור החשמל. ברשות החשמל מודים: גם הפעם ירשם סבסוד על חשבון כלל הלקוחות, אבל ההשפעה על תעריף החשמל תהיה מתונה יחסית

ליאור גוטמן 14:3927.03.18

רשות החשמל מפרסמת היום (ג) הסדרה חדשה למתקנים סולאריים קטנים שיוצבו על גגות בתים או שטחי מבנים פרטיים לרבות קרקעות או מאגרי מים. אלא שככל שהיקף ייצור החשמל ה"ירוק" יתרחב, כך הציבור כולו יסבסד את המהלך דרך תעריף החשמל הביתי שלו.

 

 

 

ההסדרה החדשה מאפשרת לאותם בעלי מתקנים למכור את כלל הייצור הפרטי שלהם לרשת ולקבל עליו בין 45 ל-48 אג' לקילוואט/שעה (מתקן של עד 15 קילוואט/שעה התעריף הגבוה, מתקן יותר גדול יזכה לתעריף הנמוך) או לחילופין לצרוך עצמאית חלק מהחשמל ואז להתחשבן על החלק היחסי שנמכר.

 

התעריף מובטח לתקופה של 25 שנה כאשר מכסת הגגות הראשונה היא עד 300 מגה וואט, מה שיאפשר הקמה של מאות רבות של מתקנים ברחבי הארץ. לגבי גגות גדולים, מאגרי מים או בכירות דגים נקבעה מכסה של כ-50 מגה וואט.

 

מערכות סולאריות מערכות סולאריות צילום: חגי דקל

 

 

ההסדרה החדשה נולדה לאחר ששר האנרגיה יובל שטייניץ פתח את כלל הגגות לייצור "חשמל ירוק", זאת, לאחר שיעדי הממשלה בתחום הוחמצו פעם אחר פעם.

 

כבר ב-2009 קבעה הממשלה שעד סוף 2014 לפחות 5% מייצור החשמל יהיה מאנרגיות מתחדשות, ושעד 2020 ההספק הזה יוכפל. נכון להיום סך ייצור החשמל ה"ירוק" מגיעה לכאלף מגה ואט, שהן כ-3% בלבד מסך ייצור החשמל, כלומר שהממשלה כבר פספסה את הייעד שקבעה לעצמה לסוף 2014 עם חשש שהיא תפספס

גם את היעד שנקבע ל2020.

 

"הסדרת התקנת הגגות הסולאריים היא צעד נוסף וחשוב במדיניותנו לקדם אנרגיות מתחדשות, תוך שימת דגש על בחירתו החופשית של הצרכן והוזלת עלויות החשמל. רשות החשמל והמשרד פועלים לקידום מהיר של ההסדרה בכדי לאפשר את סיום ההליך בשבועות הקרובים", אמר שטייניץ.

 

הבשורות הפחות טובות הן כאמור שככל שהיקף ייצור החשמל ה"ירוק" יתרחב, כך הציבור כולו יסבסד את המהלך דרך תעריף החשמל הביתי שלו. תעריף החשמל הכללי הוא כ-56 אג' לקילוואט/שעה, אולם הוא כולל מרכיב ייצור של כחצי מהתעריף הכללי. מאחר והמדינה מבטיחה ליזמים לשלם להם 48-45 אג' עבור הייצור, יוצא שהמדינה מבטיחה ליזמים תעריף גבוה מזה שחברת החשמל מקבלת רק על ייצור החשמל. ברשות החשמל מודים שגם הפעם ירשם סבסוד על חשבון כלל הלקוחות, אולם באותה נשימה הם מאמינים שמאחר ומדובר במערכות קטנות וביתיות ולא בשדות שמכסים מאות דונמים, ההשפעה על תעריף החשמל תהיה מתונה יחסית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x