$
בארץ

16 גופים יערערו לעליון נגד הרחבת בתי הזיקוק בחיפה

הרשויות המקומיות והעמותות דורשות לבטל את החלטת המחוזי, שאישר את הרחבת מפעל בזן. לטענתן, הסקרים הסביבתיים שבוצעו לוקים בחסר

ליאור גוטמן 08:2027.03.18

לא פחות מ־16 גופים, ובהם עיריות, מועצות מקומיות ועמותות, יערערו השבוע לבית המשפט העליון בדרישה לבטל את הרחבת בתי הזיקוק בחיפה. הערעור בא בתגובה לפסיקת בית המשפט המחוזי בחיפה, שאישר לפני כשבועיים את תוכנית ההרחבה. בזן מבקשת להוסיף למפעלים 43 דונם, כ־5% משטחם הנוכחי, לצורך שיפור תשתיות והקמת תחנת כוח פרטית חדשה, שתגדיל את כושר הייצור של המפעלים.

 

 

 

רשימת העותרים הארוכה כוללת, בין השאר, את עמותת אדם טבע ודין, רשות נחל הקישון, חיפה, איגוד ערים מפרץ חיפה - הגנת הסביבה, קיבוץ שער העמקים, עיריות נשר, קריית אתא, קריית ביאליק וקריית מוצקין, המועצה המקומית קריית טבעון והמועצה האזורית זבולון. לטענת הגופים האלה, ההרחבה המבוקשת של בזן היא אחת התוכניות החשובות והמשפיעות ביותר שנידונו אי פעם במחוז חיפה, ויהיו לה השלכות עמוקות על הציבור הרחב.

 

יונה יהב ראש עיריית חיפה יונה יהב ראש עיריית חיפה צילום: עמית שעל

 

בפסיקה שניתנה ב־11 במרץ בבית המשפט המחוזי בחיפה דחו השופטים פה אחד את העתירות נגד תוכנית ההרחבה. השופטים קבעו שהתוכנית "מסדירה את הקיים במתחם תוך פתח להתחדשותו", והוסיפו: "התרשמנו כי הוראות התוכנית בנוסחה הסופי מספקות מענה סביר להיבטים השונים הנובעים מהתוכנית, ובמיוחד לנושא ההגנה על הסביבה".

 

 

בתי הזיקוק בחיפה בתי הזיקוק בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

המערערים, מנגד, טוענים שגם אם להכנת התוכנית קדמו תסקירי השפעה על הסביבה, תסקירים אלה עסקו רק בקיים ולא במתקנים המתוכננים, שעדיין אינם ידועים. לדבריהם, לאור הרגישות הרבה, הסיכונים הפוטנציאליים, ההשפעה הרבה על איכות הסביבה ובריאות הציבור, חוסר הוודאות בנוסח התוכנית והוראות התוכנית הקיימת, לצד הידע ההולך ומצטבר על הקשר בין הפעילות התעשייתית לבין מצב הסביבה ובריאות הציבור ‑ אין לאשר את ההרחבה בשלב זה.

 

המערערים דורשים לקיים דיון תכנוני מפורט במתקנים שבזן מבקשת להקים, ולהכין תסקיר מיוחד של ההשפעה הסביבתית של הפרויקט הספציפי. כמו כן הם מבקשים הליכי התנגדות שיאפשרו לציבור להשתתף בתהליך.

 

המערערים מוסיפים שבתי הזיקוק פעלו במשך עשרות שנים כשטח אקס־טריטוריאלי, ומעולם לא התקבלה תוכנית מתאר להסדרת הפעילות במקום. לטענתם, עד אישור התוכנית לא היה ידוע מהם המתקנים שמתוכננת הקמתם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x