$
בארץ

לאחר שלוש שנות מאבק: היום יעברו לראשונה הקצבאות המוגדלות לנכים

הקצבאות יוגדלו ב-470 שקל לכלל הנכים, ב-670 שקל לנכים קשים במיוחד וב-770 שקל לבעלי אחוז נכות רפואי נמוך. היקף הגדלת הקצבאות עומד על 2.1 מיליארד שקל

שחר אילן 08:4025.03.18

קצבאות הנכים המוגדלות ישולמו היום (א') לראשונה, זאת לאחר שתשלום קצבאות הביטוח הלאומי הוקדם לרגל פסח. הקצבאות יוגדלו ב-470 שקל לכלל הנכים, ב-670 שקל לנכים קשים במיוחד וב-770 שקל לבעלי אחוז נכות רפואי נמוך. מדובר בסכומים נמוכים יחסית אבל בשל המספר הגדול של מקבלי הקצבה (250 אלף) הגדלתם דרשה תוספת של 2.1 מיליארד שקל.

 

העלאת קצבאות הנכים הושגה לאחר מאבק של שלוש שנים, שלווה בהפגנות וחסימות כבישים רבות. היא התאפשרה לאחר כישלון של הקואליציה במליאה כאשר הצעת חוק השוואת הקצבאות לשכר מינימום של ח"כ אילן גילאון ממרצ עבר במליאה בקריאה טרומית. העברת החוק יצרה תהליך פוליטי של הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה על החובה להגדיל את הקצבאות במידה משמעותית. במהלך המאבק הושגו שורה של הסכמים ומתווים, שלא בוצעו בפועל. החוק עצמו עבר לאחר עיכובים רבים בפברואר האחרון.

 

ואלה השינויים שנכנסים לפועל:

 

  • הסכום שיתווסף לקצבה הבסיסית בפעימה הראשונה יהיה 470 שקל. כלומר הקצבה תעלה בפועל מ-2,342 שקל ל-2,812 שקל.

 

  • הקצבה החודשית הנוספת ששולמה לנכים בשלוש דרגות שונות תאוחד לדרגה הגבוהה של 450 שקל. תיקון זה ייטיב ביחוד עם נכי נפש ואוטיסטים שיקבלו העלאה של 100 או 300 שקל.

 

  • הקצבה הבסיסית תאוחד עם הקח"נ וביחד יקבלו כל הנכים בתום הפעימה הראשונה כ-3,270 שקל.

 

  • נכים קשים יקבלו גם תוספת לפעימה הראשונה של 200 שקל לקצבת השירותים המיוחדים (שר"מ).

 

  • הסכום שרשאים הנכים להשתכר בלי שיקזזו מקצבתם (דיסריגארד) יגדל בפעימה הראשונה מ-2,800 שקל (היום) ל-3,700 שקל.

 

על פי החוק שאושר הסכום הכולל שיתווסף לקצבאות הנכים יגיע בסוף התהליך ב-2021 ל-4.3 מיליארד שקל, הסכום הכולל שאליו יעלו הקצבאות בתום התהליך יהיה 3,700 שקל ולא 4,050 שקל כפי שסוכם בספטמבר. כלומר בסך הכול יגדלו הקצבאות בלא יותר מ-1,000 שקל. כשכעברה הצעת החוק איימו הנכים מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" בהמשך ההפגנות ומצור על בתי השרים. אבל נראה שהמאבק הממושך והתוספות הניכרות לקצבה הוציאו את הרוח ממפרשיהם והאיומים לא מומשו.

 

יו"ר ארגון ''נכה לא חצי בן אדם'' אלכס פרידמן אמר: "עברנו שלוש שנים לא פשוטות, זה היה מאבק ארוך, מתיש וקשה. בסופו של דבר, עשינו את זה. קצבת הנכות עולה במאות שקלים כל חודש. זה עדין לא מספיק, זה עדין לא היעד הסופי שלנו, אבל ביחד, ניצחנו".

 

שר הרווחה חיים כץ מהליכוד אמר ש"אני שמח שהצלחנו להקדים את תשלום הקצבאות לפני פסח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x