$
בארץ

עמר בר-לב חושף במליאה: לראשונה יש רזרבה של 2.3 מיליארד שקל לתקציב הביטחון

לדברי חבר הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, משרדי האוצר והביטחון חזרו למאבקים הישנים שלהם לראשונה מאז הסכם כחלון-יעלון

שחר אילן 14:2414.03.18

לראשונה נשמרת רזרבה של 2.3 מיליארד שקל לתקציב הביטחון. כך חשף חבר הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, ח"כ עמר בר-לב מהמחנה הציוני אתמול בערב בדיוני אישור התקציב במליאת הכנסת.

 

 

 

לדברי בר-לב הוא מברך על כך אבל אינו מבין מדוע היו כל כך הרבה ויכוחים תקציביים בין האוצר למשרד הביטחון בפני חברי הוועדה. בר-לב טען שמערכת הביטחון והאוצר חזרו לוויכוחים הישנים שלהם והם עושים את זה על גב הוועדה המשותפת החשאית לתקציב הביטחון של ועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים.

 

 

ח"כ עמר בר-לב. חזרה למשחקי אגו ח"כ עמר בר-לב. חזרה למשחקי אגו צילום: טל שחר

 

 

תקציב הביטחון נדון ומאושר בוועדה המשותפת ורק אחר כך בוועדת הכספים ובמליאה. בר-לב ביקר בחריפות את חוסר העקביות בדיווחים לחברי הוועדה בנושא התקציב ובייחוד את עמדת שר הביטחון אביגדור ליברמן.

 

לדברי בר-לב, "בשבועות האחרונים - אני כמובן לא יכול להיכנס כאן לפרטים - הציגו לנו, לחברי הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, מצגות מאוד מפורטות לגבי תקציב הביטחון והייעודים שלו, והסעיפים השונים". זאת, לדבריו, ברמת שקיפות גדולה בהרבה מבעבר.

 

לדבריו "פתאום ביום ראשון שעבר (4.3), היה לנו דיון עם שר הביטחון ועם הרמטכ"ל, והתברר ש"הפלאט" (הכוונה לקצוץ רוחבי - ש"א) שהחילו על כל משרדי הממשלה, החילו אותו על משרד הביטחון, בהיקף של 1.1 מיליארד שקל. אז בא שר הביטחון ואמר: 'לא, אנחנו לא מקבלים את זה ולא יכולים לנהל את תקציב הביטחון בלי ה-1.1 מיליארד, למרות שאמרו לכם שהכול בסדר'".

 

"היינו בהלם", מספר בר-לב. "גם יושב-ראש ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר מהליכוד הוציא על זה מכתב, איך זה אחרי שבועות של דיונים על התקציב, למרות שהם הציגו שהכול בסדר, בעצם, הם אומרים שהכול לא בסדר".

 

 

שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון אביגדור ליברמן שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון אביגדור ליברמן צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי

 

 

בר-לב ציין ש"שר הביטחון הפליא בדבריו ואמר, ש'אני לא יכול לשאת באחריות הביטחון של מדינת ישראל עם הקיצוץ 'פלאט' הזה, אני מבקש מכם לא להצביע בעדו'. אז אני אמרתי, 'אם אתה לא יכול לשאת באחריותך כשר הביטחון, תתפטר'".

 

הוועדה המשותפת אישרה בסופו של דבר את תקציב הביטחון כמות שהוא. אבל בר-לב סיפר ש"בדיון נוסף התברר לנו שוב דבר לא יאומן, שבתקציב המדינה יש פעם ראשונה רזרבה למשרד הביטחון של 2.3 מיליארד שקל (הכוונה לרזרבה מחוץ לתקציב הביטחון שנשמרת כדי להגדילו - ש"א). אני מאוד מברך על זה. אבל אני לא מבין, אז על מה היו כל הוויכוחים"?

 

בר-לב תקף את העובדה שהרזרבה התגלתה לחברי הוועדה רק ברגע האחרון: "אני לא מדבר על הכותרות בעיתונים, אני מדבר על הדיונים הסודיים והמסווגים של הוועדה המשותפת בתקציב הביטחון שלא אמרו לנו, לא סיפרו. אני לא יודע אפילו אם משרד האוצר סיפר את זה למשרד הביטחון - אני פשוט המום".

 

לדבריו, "זו עוד דוגמה לכך שלצערי גם משרד האוצר, גם משרד הביטחון, חזרו למאבקים הישנים שלהם, מאבקי אגו, שבסופו של דבר, אין בהם טעם גדול. והפראיירית שיוצאת הכי גדולה, זו ועדת החוץ וביטחון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x