$
בארץ

מקדמה על התקציב: תוספת של 41 מיליון שקל לחינוך החרדי כבר השנה

הכסף יתווסף לתקציב השנה אבל ההעברה אושרה כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני. זאת, כתנאי של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה

שחר אילן 14:1812.03.18

מקדמה על תקציב 2019: משרד האוצר הודיע לוועדת הכספים על הסכם לתוספת של 41 מיליון שקל לחינוך החרדי המוכר שאינו רשמי. הכסף יתווסף כבר לתקציב השנה אבל ההעברה אושרה כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני. זאת, כתנאי של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה. הסכום יתווסף גם לתקציב 2019.

 

החינוך המוכר שאינו רשמי מורכב בעיקר מתלמודי התורה העצמאיים של החינוך החרדי. לא מדובר ברשתות החינוך החרדיות, החינוך העצמאי של אגודת ישראל ומעין החינוך התורני של ש"ס. הן מוגדרות "מוכר שאינו רשמי" אבל מקבלות 100% מהתקציבים של החינוך הממלכתי. המוסדות הלא מאוגדים מקבלים 75%. הם מחויבים רק ב-60% מתוכנית הליבה ובפועל רובם מלמדים שעת לימודים כלליים אחת ביום.

 

משה גפני משה גפני צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

על פי החוק החינוך המוכר שאינו רשמי מתוקצב בשיעור של 75% מהחינוך הממלכתי. שר החינוך לשעבר שי פירון מיש עתיד העביר ב-2013 תקנות שלפיהן הוא מקבל אחוזים אלה רק מתקציב הבסיס ולא מתקציבים תוספתיים. במסגרת ההסכם הקואליציוני של המפלגות החרדיות הוסכם שהכסף יוחזר.

 

בפועל הוחזרו רק כ-80 מיליון מתוך 120. כדי להשלים את הסכום צריך שר החינוך נפתלי בנט מהבית היהודי לחתום על תקנות חדשות. בנט סרב לחתום על התקנות עד שהמשרד יקבל את הכסף מהאוצר שעד עכשיו סרב. גפני ניצל את דיוני תקציב 2019 כדי לאלץ את האוצר להעביר את הכסף גם ל-2018.

 

גפני טען בדיון ש"המצב הנוכחי חרפה. ילדים רעבים". ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר שזה "תיקון חלקי של העוול".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x