$
בארץ

מחר: הוועדה לחקירת האשראי לטייקונים חוזרת

סמנכ"ל עמותת ידיד לוועדה: "העובדה שאין רגולטור-על שמפקח על זכויות הצרכן הישראלי בשוק האשראי - אסון". ידיד קורא למנות רגולטור-על שכזה

שחר אילן 20:0510.03.18

עמותת ידיד קוראת לוועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת מתן האשראי לטייקונים לשקול מינוי רגולטור-על לזכויות אשראי של צרכנים. הדברים נאמרים במסמך שהגיש סמנכ"ל ידיד רן מלמד לוועדה לקראת חידוש פעילותה מחר.

 

הועדה בראשות ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני התכנסה לישיבה אחת ביולי 2017, ומאז התעכבה פעילותה בשל הקושי למצוא יועצים מקצועיים. היום תתכנס לישיבה שבה תשמע את ארגוני החברה האזרחית. אבל כיוון שכנס החורף של הכנסת מסתיים השבוע, עיקר פעילותה של הועדה צפויה בכנס הקיץ המתחיל באפריל, אם היא לא תפזר את עצמה השבוע.

מלמד מבקש מהוועדה לדון "בהקמת גוף מפקח צרכני אשר אמון אך ורק על שמירת זכויותיו של הצרכן הקטן – משק הבית או העסק הקטן". הוא טוען ש"אף אחד מן המפקחים על שוק האשראי הצרכני בישראל ו/או שוק הצרכנות הכללי אינו פועל בזיקה ישירה לשמירה על זכויותיו של הצרכן הלווה".

 

מלמד מציין שלרפורמות שנערכו בשנים האחרונות בשוק האשראי היו שני מרכיבים מרכזיים: "הראשון להגדיל את מספר השחקנים נותני האשראי והשני להפחית את מחיר האשראי הצרכני למשקי הבית ולעסקים הזעירים".

 

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד

 

הוא מציין ש"המטרה הראשונה תושג ללא כל ספק, כבר עתה ניתן למפות את השחקנים הקיימים בשוק והמצפים להרחיב את עסקיהם ולידם את אלו החדשים". הוא מזהיר ש"הבעיה הגדולה, שעליה אין אף אחד שיכול לתת תשובה חד משמעית היא על השאלה, האם באמת מחיר האשראי הצרכני יפחת. האם הריביות לציבור הרחב, בעיקר מעמד הביניים הנמוך והבינוני יזכה לקבל אשראי בקלות יותר ובזול יותר. רואי השחורות ואני ביניהם, אומרים שככל הנראה השוק יוצף באשראי אך הסיכוי שמחירו יהיה נמוך משמעותית הינו סיכוי נמוך".

 

הוא טוען שהמצב הנוכחי שבו אין רגולטור שמפקח על זכויות הצרכנים הוא "מבחינת הצרכן הישראלי אסון". לדבריו, "לא רק שהמונחים החוקיים והמקצועיים בהם משתמשים הרגולטורים שונים זה מזה, גם ההתנהלות המקצועית שלהם שונה, אין התאמה בין חוקי הפיקוח השונים וההוראות כמו גם הסמכויות שניתנים לכל אחד מהמפקחים שונות בתכלית".

 

לדבריו, "הרפורמה בשוק האשראי זקוקה למפקח אחד שיעמוד מעל למפקחים הקיימים. לכתובת אחת אליה יוכלו כל הצרכנים לפנות בידיעה שהיא זו תהייה החוליה המקשרת בינם לבין מנגנוני האשראי והמידע". הוא מציע שהרגולטור החדש יהיה "מועצה להגנה צרכנית פיננסית אשר תהייה המפקח הכללי על שוק האשראי החדש, מועצה שתתפקד כגוף המרכז את פניות הציבור, המנתח את עבודת המפקחים הפועלים בשטח ואף נותן להם ציונים על ביצועיהם הלכה למעשה". בראש המועצה הציבורית יעמוד מומחה להגנת הצרכן והיא תפעל תחת שר האוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x