שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משבר חוק הגיוס: "ליצמן יהיה אחראי לפירוק ממשלת הימין"

למרות הפצת הצעת חוק גיוס בממשלה, שר הביטחון אביגדור ליברמן שוב מסלים: "לא נכנע לסחטנות ולא ננהל משא ומתן עם אקדח לרקה"

שחר אילן 19:4208.03.18

שר הביטחון אביגדור ליברמן שוב מסלים את משבר חוק הגיוס. בהודעה שהוציא הערב (ה') לאחר הפצת נוסח של הצעת חוק הגיוס בממשלה הוא קובע ש"לא ניכנע לסחטנות ולא ננהל משא ומתן עם אקדח לרקה" וטוען ששר הבריאות יעקב ליצמן הוא ש"יהיה אחרי לפירוק ממשלת הימין".

 

 

 

הערב הופצה לחברי הממשלה הצעת חוק הפטור מגיוס של ח"כ יואב בן צור כדי שניתן יהיה לאשר אותה בממשלה ואחר כך בקריאה טרומית בכנסת. זאת, כהכנה לאפשרות של מציאת פתרון למשבר הקואליציוני ואישור החוק של בן צור לפחות בקריאה אחת במקביל לאישור התקציב

 

בהודעה שפרסם ליברמן הוא קובע ש"בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצוניים. הם מאיימים לגרור את כולנו לבחירות מיותרות, במציאות ביטחונית לא פשוטה, ודורשים שניכנע לסחטנות שלהם. אחרת הם יפרקו את ממשלת הימין". לדברי ליברמן "אסור לנו ולא נאפשר לזה לקרות".

 

לדבריו, "מי שהציב מלכתחילה את אולטימטום 'שלוש הקריאות' (הכוונה לשר הבריאות יעקב ליצמן) הוא האחראי על פירוק ממשלת הימין! 'ישראל ביתנו' היא שותפה נאמנה בממשלת הימין, אך לא נוותר על העקרונות המנחים אותנו: ביטחון ואחריות. לא ננהל משא ומתן כשמצמידים לנו אקדח לרקה".

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן שר הביטחון אביגדור ליברמן צילום: אוראל כהן

 

 

"ישראל ביתנו", מתחייב ליברמן, "לא תוותר על העקרוו שבנושא הגיוס מערכת הביטחון וצה"ל הם שייקבעו ולא המפלגות החרדיות. לא יעלה על הדעת שהצעת חוק כל כך משמעותית, העוסקת בלב ליבו של צבא העם והחברה הישראלית, תלויה במועצת גדולי התורה בלבד ואת צה"ל אפילו לא שואלים. זה אבסורד. זה חוסר אחריות לאומית". ליברמן הזכיר שוב ש"הקמתי במשרד הביטחון צוות מקצועי, שיכין את החוק הכי טוב למען צה"ל ועם ישראל. תנו לו לעבוד"! אמר.

 

הקואליציה ממשיכה להכין את עצמה לאפשרות של הסדר במשבר חוק הפטור מגיוס. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה משלים היום את הכנת פרקי חוק ההסדרים של הוועדה בראשותו, למרות המשבר שיזמה מפלגתו.

 

היום הופצה בין השרים הצעת חוק הפטור מגיוס של ח"כ יואב בן-צור, במטרה להביאה לאישור ועדת השרים לחקיקה ראשון. מדובר בהצעת חוק שכבר הונחה על שולחן הכנסת כך שלא נעשו בה לפחות בינתיים שינויים. בין היתר היא עדין מתייחסת לחוק יסוד לומדי התורה למרות שברור שאין היתכנות להעביר אותו בקואליציה.

 

העובדה שהצעת החוק מוגשת כהצעת חוק פרטית תאפשר לשרת העלייה והקליטה סופה לנדבר מישראל ביתנו להצביע נגדה מבלי שתחשב כמי שהצביעה נגד הממשלה. אלא שהעובדה שהיא מוגשת לוועדת השרים לחקיקה תאפשר לישראל ביתנו לעכב אותה באמצעות הגשת ערר לממשלה.

 

הצעת החוק כוללת שינויים מינוריים לעומת החוק שנפסל בבג"ץ. בין היתר היא קובעת שתקופת ההסתגלות של הציבור החרדי לתהליך הגיוס תסתיים ב-2022 במקום ב-2023. כן היא קובעת שהכנסת או הממשלה יהיו חייבים להציע פתרון במקרה שלא יושגו יעדי הגיוס. לא ברור מה השינויים שמתכוונים להכניס בה לאחר האישור בקריאה טרומית

בטל שלח
    לכל התגובות
    x