$
בארץ

מרוויחים מאובר או מ-Airbnb? רשות המסים מתכננת מס חדש לכלכלה השיתופית

ברשות עובדים על הסדרת המיסוי של עסקים דוגמת אובר ו-Airbnb: מי שירוויחו עד 25 אלף שקל בשנה מפלטפורמות כאלו ישלמו מס מופחת של 15%-20%. מי שירוויחו מעל סכום זה ישלמו מס של 50%

עמרי מילמן 16:4108.03.18

ברשות המסים - שהיום (ה') נודע שמנהלה החדש יהיה הממונה על השכר באוצר, ערן יעקב -  עובדים בימים אלה על הסדרת מיסוי פלטפורמות הכלכלה השיתופית השונות. ההמלצות הצפויות מדברות על כך שיהיה מס אחיד שינוע בין 15%-20% מהמחזור, עבור ההכנסות מפלטפורמות כמו airbnb, אובר וכו' מבלי שניתן יהיה לקזז הוצאות שונות.

 

 

מדובר במנגנון שדומה למנגנון המיסוי של דירות להשכרה - כדי להמנע מסירבול ובירוקרטיה לא ניתן לקזז הוצאות עבור החזקת הדירה, אך המיסוי עומד על 10% בלבד.

 

אותם משתכרים באמצעות פלטפורמות הכלכלה השיתופית יוכלו ליהנות מתשלום המס המופחת (בהשוואה למס שולי שמגיע לעד 50%) רק אם ירוויחו עד 25 אלף שקל בשנה בדרך זו. מי שמשתכר באמצעות אותן פלטפורמות שיתופיות מעבר לכך - יוגדר כעסק וישלם מס שולי.

 

 

אובר אובר צילום: רויטרס

 

 

על פי המלצות הצוות של רשות המסים, כדי להסדיר את אותו תשלום מס יהיה צורך להגיש דו"ח מקוצר הכולל רק את העיסוק, המחזור והיקף המס המשולם.

 

לפי גורמים באוצר, עד כה ההכנסות של פרטים מהכלכלה השיתופית אינן בהיקפים גבוהים (למעט אנשים שמשכירים דירות באמצעות airbnb כעסק) אולם ההערכות הן כי הטכנולוגיה בסופו של דבר תביא לביסוס של הכלכלה השיתופית.

 

בראש הצוות ברשות המסים עמד רו"ח עופרי שליו, מנהל אגף בכיר בחטיבה מקצועית. בתקופה הקרובה צפוי הצוות להגיש את המלצותיו לשר האוצר שיחליט האם לאמצן או לא, שכן בסופו של דבר כדי להחיל את שיעורי המס המדוברים יש לקבוע אותם בחוק.

 

ד"ר שלי קרייצר, מומחית לכלכלה שיתופית מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים: "הבחירה לקבוע כללי מס ייחודיים לכלכלה המשתפת ולאכפם היא צעד בכיוון הנכון. אכיפה אפקטיבית בתחום זה, המערב סכומים קטנים ומשתמשים לא מנוסים, מחייבת שיטת דיווח קלה ופשוטה ותעריפים נוחים. בדנמרק נעשה מאמץ דומה לייצר מערכת מיסוי נגישה למשתמש. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי נושא המס הוא רק צעד אחד במכלול רחב של בעיות רגולציה, וביניהן שאלת מעמדם של המשתמשים כעובדים והזכויות הנלוות למעמד זה, הגנה מפני הפלטפורמות הגדולות ועוד".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x