בארץ

גפני ודרעי מנמיכים את הלהבות: "ניתן לפתור את המשבר הקואליציוני באופן מיידי"

יו"ר ועדת הכספים: "להפוך את המשבר למצב לא פתיר זה לעשות צחוק מכל המערכת הפוליטית". יו"ר ש"ס: "הציבור לא יסלח למי שיוביל כעת את המדינה לבחירות מיותרות"

שחר אילן 14:1407.03.18

"המשבר הקואליציוני פתיר, ואם יהיה רצון המשבר ייפתר. אני לא יודע מי לא רוצה לפתור את זה. אפשר לפתור את המשבר בעשר דקות. להפוך את זה למצב לא פתיר זה לעשות צחוק מכל המערכת הפוליטית בישראל. אפשר להגיד שלא רוצים" - כך אמר היום יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה. לדבריו, עד עתה לא הועברה אליו הצעת הפשרה של שרת המשפטים אילת שקד וגם לא לשר הפנים אריה דרעי.

 

גפני גם העריך כי לא יהיה פתרון לפני יום ראשון, כלומר רק לאחר שראש הממשלה יחזור ויתערב במשבר. אבל הוא מדגיש כי "המשבר פתיר גם עכשיו".

 

גפני אמר את הדברים בתחילת ישיבת ועדת הכספים שאישרה את תקציב מערכת הבחירות הקרובה לשנת 2019. למרות שהתקציב אושר בהנחה שהבחירות ייערכו בנובמבר 2019, הוא יחול גם אם הבחירות יוקדמו לחודשים הקרובים. מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס אמרה כי הליכי אישור התקציב נמשכים כבר זמן רב. הם נובעים מאישור תקציב 2019 ואין להם קשר למשבר הקואליציוני.

 

משה גפני ואריה דרעי משה גפני ואריה דרעי צילומים: עומר מסינגר, אוראל כהן

 

תקציב ועדת הבחירות המרכזית לבחירות הקרובות יעמוד על 283 מיליון שקל, והוא יהיה גדול ב-17% מתקציב הבחירות ב-2015. כן הוא יהיה גבוה ב-32% מהביצוע בפועל, שהיה 214 מיליון שקל. עדס אמרה שלא נכון להשוות תקציבי בחירות לביצוע בפועל אלא לתקציב הקודם. זאת בדבריה בגלל העמימות הגדולה בנושאים כמו שכר עובדי הועדה הזמניים או עלות השכירות של משרדים. היא ציינה ש"יש המון פרויקטים חדשים של מחשב. ויש לזה מחיר".

 

עיקר הגידול נעשה בתקציב ההכנות ליום הבחירות שיגדל ב-20 מיליון שקל לעומת תקציב 2015. הגידול מוסבר בעיקר בתחום המחשוב שתוקצב ב-43 מיליון שקל, 20 מיליון יותר מאשר ב-2015. גידול משמעותי של 12% נרשם גם בסעיף שכר עובדי ועדת הבחירות מ-56 מיליון ל-62. הדבר נובע בין היתר מתוספת של 15 תקנים לעובדי הועדה לעומת הבחירות הקודמות.

 

בתוך כך, יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי אמר היום כי "הציבור לא יסלח למי שיוביל כעת את המדינה לבחירות מיותרות ויפרק את ממשלת הימין החברתית ביותר שכיהנה בישראל". דרעי מצטרף בכך למגמה של הנמכת הלהבות במשבר שמובילה גם סיעת דגל התורה הליטאית ביהדות התורה. דרעי אמר עוד כי "בשיחות האינטנסיביות שאני מקיים עם כל השותפות הקואליציוניות, אני משוכנע שמשבר חוק הגיוס פתיר. יתרה מכך: אפשר לפתור אותו באופן מיידי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x