$
בארץ

חפץ העיד: "ביבי גילה חוסר אחריות לאומית בהשראת הבן יאיר ובהשפעתו"

רט לעדויות בתיקים שנחקרים, יועץ התקשורת שהפך לעד מדינה - כפי שנחשף ב-ynet - מספק פרטים על הצבת המגנומטרים בהר הבית והמשבר עם ירדן שבהם נכנע ראש הממשלה לרעייתו ולבנו, בניגוד לעמדת שב"כ והמוסד. מקורבי רה"מ: "חפץ היה שותף אולי לעדכונים על בריאותה של קאיה"

אלי סניור, ynet 08:2406.03.18
מכבש הלחצים שהופעל על ניר חפץ לחתום על הסכם עד מדינה ביום חמישי הלך וגדל ככל שהתקרב מועד חקירת ראש הממשלה נתניהו ביום שישי. בסוף, כשנשבר, אמר: "ההחלטות שמתקבלות בבית ראש הממשלה הן הזויות. הדרגים הביטחוניים היו מקבלים החלטה, אבל אז יאיר היה צורח עליו ושרה הייתה עושה סצינות והוא היה נכנע". כך תיאר ניר חפץ לחוקרים את תהליך קבלת ההחלטות שהתקיים בבית משפחת ראש הממשלה בנוגע לאירועים ביטחוניים.

 

"ביבי, בהשראת הבן יאיר ובהשפעתו, גילה חוסר אחריות לאומית וקיבל החלטות שפגעו באינטרסים הלאומיים של ישראל ובביטחון המדינה", סיפר חפץ למקורביו. "יאיר גם גרם נזקים לאביו ולמדינה. זו הסיבה שעזבתי שם (באוקטובר 2017). הוא פשוט לא עומד בלחץ המשפחה שלו. הבנתי שעידן ביבי הסתיים. שיהיה נגדו כתב אישום איתי או בלעדיי". על פי הערכות, האירועים הביטחוניים שעליהם מדבר חפץ הם משבר הצבת המגנומטרים בהר הבית והמשבר שפרץ מול ירדן בעקבות תקרית הירי בשגרירות. שניהם התרחשו בשלהי יולי 2017, חודשים ספורים לפני שחפץ עזב את תפקידו כדובר משפחת נתניהו.

 

בהתייחס לתיק 4000, פרשת וואלה-בזק, שבמסגרתה נחקר והיה עצור בשבועיים האחרונים, טען חפץ כי "ביבי היה מודע להכל". למקורביו סיפר: "היינו יושבים בסלון הבית ושרה הייתה צועקת עליי בנוכחות ביבי 'איך בוואלה מתפרסמות כאלה כתבות ותמונות לא מחמיאות, אחרי כל מה שנתנו להם', ביבי היה יושב שם ולא מדבר". חפץ התייחס גם לחשדות המיוחסים לנתניהו בתיק 1000 וטען בפני מקורביו כי ארנון מילצ'ן, החשוד במתן שוחד לראש הממשלה, "קיבל הטבות נוספות מנתניהו. דברים שאתם עוד לא יודעים".

  

למרות שחפץ אמר לא אחת כי הוא אוהב את נתניהו וחושב שהוא "מנהיג גדול", התחושות שהביע בימים האחרונים כלפי מעסיקו לשעבר היו קשות. "ביבי דחה את חקירתו במשך ימים", אמר חפץ, "הוא ידע שאני יושב בגללו במעצר, שמחזיקים אותי בתנאים קשים עד שהוא יואיל בטובו להיחקר. זה לא היה אכפת לו".

 

 

מימין: יאיר, שרה ובנימין נתניהו. חפץ: "ההחלטות שמתקבלות בבית ראש הממשלה הזויות" מימין: יאיר, שרה ובנימין נתניהו. חפץ: "ההחלטות שמתקבלות בבית ראש הממשלה הזויות" צילום: חיים צח לע"מ

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לציטוטים של חפץ כי: "הדברים שיוחסו לניר חפץ ביחס לשרה ויאיר נתניהו הם שטויות. כבר למעלה מ־7 שנים שניר חפץ ממודר לחלוטין ממידע מודיעיני, מדיני או ביטחוני, ומקבלת החלטות בתחומים אלה. לכן הדברים שיוחסו לו משוללים כל יסוד". מקורבי נתניהו הוסיפו: "התדרוך המודיעיני הבכיר שניר חפץ היה שותף לו זה המידע הבריאותי על קאיה".

 

כבר ביום חמישי ידעו החוקרים שחפץ יחתום על ההסכם. באמצעות עורך דינו אילן סופר העביר חפץ לחוקרים רשימה של נקודות הקשורות לפרשיות ראש הממשלה שיהיה מוכן להעיד עליהן, בנוסף לעדויות מתוך הבית בבלפור על התנהלות המשפחה. כשחפץ ביקש לישון על זה עוד לילה, החוקרים התעצבנו והודיעו כי התנאים שהם מציעים לו לא יחזרו בעתיד.

 

חפץ נקרא לחקירה נוספת ביום שישי בבוקר. בשלב הזה הוא כבר היה בשל, אבל דרש לדבר עם בני משפחתו כדי לקבל את הסכמתם למהלך. על אף שלא מקובל כי עצורי ימים ידברו עם אחרים מחוץ למעצר, התקבל האישור. עו"ד סופר נשלח לבני המשפחה ואלה העבירו את המסר כי הם תומכים בו מה שחתם את העניין מבחינת חפץ. המו"מ היה קשה כיוון שבמשטרה רצו עונש מוחשי, מאסר בפועל. סופר וחפץ התעקשו לקבל חסינות מלאה. בסופו של דבר באישור היועמ"ש ובעדכון המפכ"ל הוחלט ללכת עם חפץ עד הסוף.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x