$
בארץ

החתיכה החסרה: עד המדינה שיחשוף מה נתניהו קיבל בתמורה

יועץ התקשורת ניר חפץ, ששימש בשנים האחרונות כדוברם של בני הזוג נתניהו, הוא השלישי מבין אנשי סודו של ראש הממשלה שהחליטו לחתום על הסכם עד מדינה. אולם מעורבותו העמוקה בתקשורת הישראלית ונטייתו להקליט פגישות הופכות אותו לעד החשוב ביותר

זוהר שחר לוי ואדריאן פילוט 06:5206.03.18

יועץ התקשורת ניר חפץ, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חתם ביום ראשון השבוע על הסכם עד מדינה עם חוקרי להב 433 ונציגי רשות ניירות ערך, עם שחרורו למעצר בית. אתמול מסר חפץ עדות במשרדי להב 433 שבלוד. הפיכתו של חפץ לעד מדינה היא רעידת אדמה בתיקי ראש הממשלה צפויה לסבך את נתניהו ומקורביו עד מעל הראש.

 

העובדה כי התיקים 1000, 2000 ו־4000 עוסקים בצורה כזו או אחרת בענייני תקשורת מציבה את חפץ במקום הנכון ובמזמן הנכון מבחינת החוקרים: הדובר של בני הזוג נתניהו הוא העד המושלם למסירת פרטים על פגישות ראש הממשלה עם מו"ל של עיתון, עם בעל מניות בערוץ טלוויזיה או עם בעל השליטה באתר חדשות פופולרי.

 

בנוסף, אנשים המכירים את חפץ מספרים כי הוא נוהג להקליט כמעט כל פגישה. אם אכן יש בידיו ארכיון הקלטות שכזה, הפיכתו לעד מדינה מהווה עליית מדרגה עצומה עבור החקירה.

 

במרכז תיק 4000 עומד החשד כי ראש הממשלה נתן הטבות רגולטוריות לבזק בשווי של כמיליארד שקל בתמורה לסיקור מלטף לו ולרעייתו באתר וואלה. חפץ שימש בתקופה הרלוונטית לתיק 4000 כדוברם של בני הזוג נתניהו וכיועץ התקשורת שלהם. מתוקף תפקיד זה, הוא לבטח ידע לספר לחוקרים על מה שהתרחש מאחורי הקלעים בין המשפחות נתניהו לאלוביץ' וידע לספר על התכתבויות בין שרה נתניהו לבין איריס אלוביץ' על הסיקור באתר וואלה.

  

 

החצי השני של פילבר

 

תיק 4000 כולל עד מדינה נוסף, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר - גם הוא איש סודו של נתניהו במשך שנים ארוכות. בתיק זה, חפץ ממלא בדיוק את החוסרים שהיו לחוקרים לאחר החתימה עם פילבר.

 

פילבר סיפק את המידע אודות התמורה שנתניהו נתן לאלוביץ' לכאורה - ההטבות הרגולטוריות. מה שהיה חסר לחוקרים זה את הצד השני של המטבע: השוחד שנתניהו קיבל בתמורה. לחוקרים יש ראיות שונות, ובהן האזנות סתר ומסרונים, אך הם זקוקים לעדות של חפץ כדי לגבש אותן מעבר לכל ספק כשוחד.

 

בימים האחרונים, עוד בטרם שוחרר חפץ, החלו מגעים אינטנסיביים בינו לבין נציגי המשטרה ורשות ני"ע. לצורך המגעים הוזעק עו"ד אילן סופר ממשרד גולדפרב זליגמן, הידוע כמי שמנהל משאים ומתנים לחתימה על הסכמי עד. סופר חתום למשל על הסכם עד המדינה שהושג עם מיקי גנור בתיק 3000.

 

מיד עם מעצרם של החשודים בתיק 4000 החלו החוקרים להפעיל לחץ אינטנסיבי על חפץ כדי שיחתום על הסכם עד מדינה. בין השאר טענו חפץ ובא כוחו עו"ד ירון קוסטליץ כי מאמצים אלו כללו תנאי מעצר קשים, הכוללים קרבה לעבריינים, תא מעצר מלא בפשפשים, שעות שינה מועטות ומניעת טיפול רפואי.

 

 

 

חצה את הקווים

 

הקלטות שנחשפו בחודש שעבר חושפות עד כמה חפץ מעורב בעומק פרשות נתניהו ובתקשורת הישראלית. "אני לאלוביץ' כל דבר, אם צריך משהו תגיד. זו קרבה הכי גדולה שיש... פלאפון, בזק, yes, בזק בינלאומי", אמר בהקלטות.

 

חפץ, בן 52, היה עיתונאי ועורך במשך שנים רבות בקבוצת "ידיעות אחרונות", עד ליוני 2009, אז מונה לראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה.

 

בתפקידו כראש מערך ההסברה, השפעתו של חפץ על נתניהו לא היתה גדולה במיוחד לעומת זו של שאר אנשי הכוורת של ראש הממשלה. "הוא לא היה כזה כל יכול ולא היה כזה חזק", נזכר אחד מאותם מקורבים בימים ההם. "עד כמה הוא היה מקורב? כמו כולנו: יום אחד יותר, יום אחר פחות. אני יודע שהדברים השתנו מאוד אחרי שהוא חזר".

 

בדצמבר 2010 עזב חפץ את מערך ההסברה הלאומי באופן פתאומי. גורמים המעורים בפרטים מסרו כי היחסים הסתיימו בטונים צורמים. זמן קצר לאחר מכן, בתחילת 2011, חפץ התחבר לנוחי דנקנר, אחד האנשים החזקים ביותר במשק הישראלי דאז. כמה חודשים לאחר מכן, דנקנר עירב את חפץ באחת העסקאות הבעייתיות ביותר שלו: רכישת העיתון "מעריב". חפץ, שמונה לעורך הראשי של העיתון, השאיר ערוץ פתוח ללשכת ראש הממשלה. הוא שימש בתפקיד זה עד שהעיתון נמכר לאיש העסקים שלמה בן־צבי בנובמבר 2012.

 

ב־2014 חזר חפץ לחיק משפחת נתניהו ומונה ליועץ התקשורת האישי של בני הזוג - תפקיד שמילא עד לנובמבר האחרון. ב־2015, במהלך הבחירות לכנסת ה־20, חפץ כיהן כמנהל מטה ההסברה של הליכוד. עבודה זו, שארכה חודשים בודדים, סיפקה לו שכר של כמעט 300 אלף שקל. מי ששימש כראש מטה הבחירות של הליכוד במקביל היה פילבר. גם עורך דינו של נתניהו דוד שמרון, החשוד בתיק 3000, מילא תפקיד מרכזי בבחירות.

 

מעבר לקרבה לראש הממשלה, חפץ היה ידוע כאדם המקורב ביותר לאשתו שרה וכמי שלא יהסס להגיע לכל אולפן טלוויזיה כדי להגן עליה בשורה הארוכה של התביעות שהגישו נגדה עובדי מעון ראש הממשלה לשעבר.

 

ותודה למני נפתלי

 

החיבור המחודש והמחוזק בין חפץ לבין הזוג נתניהו ארע בדיוק סביב התפוצצות פרשת מני נפתלי - מי שהיה אב הבית במעון ראש הממשלה וזכה לבסוף בתביעת פיצויים שהגיש על תנאי עבודה קשים ומשפילים. בפרשה זו הציע חפץ את שירותיו לשרה נתניהו - חיבור שאפשר את חידוש הקשר לראש הממשלה.

 

גורמים המעורים בפרטים הסבירו כי חפץ התפאר בקרבתו לשרה נתניהו לא פחות מאשר לראש הממשלה. כל האנשים שהיו במגע עימו ודיברו איתנו מספרים כי חפץ נהג להתפאר בקשר עם ראש הממשלה ורעייתו כדי להשיג עוד לקוחות.

 

דבר נוסף שעלה כמעט בכל שיחה עם גורמים המקורבים לחפץ הם סיפורים על התקפי הזעם של חפץ. "אם הוא חוטף קריזה - תתרחק", אמר אותו גורם שהיה בקרבה גדולה מאוד לחפץ. "הוא היה משפיל אנשים גם במפגשים שהיו בהם עוד 10 או 20 איש. אחת היועצות הבכירות של נתניהו התקשרה אליי פעם וסיפרה לי שחפץ התקשר אליה כשנהגה באוטו על איילון והתחיל לצרוח עליה בטלפון. מרוב צרחות היא עצרה בשולי הנתיב ופרצה בבכי".

 

אותו גורם הוסיף וסיפר: "הוא לא טיפש אבל לא מבריק. לא כעורך, לא כדובר ולא כאסטרטג. הוא לא מוכשר באופן בלתי רגיל. ב'7 ימים' הוא נהג לומר כי עריכת המגזין היתה העבודה הכי קלה בעולם כי כל הסיפורים היו מגיעים אליו ממילא". אז מה כן יש שם? "יכולת ליקוק מטורפת. הליקוק שלו הצליח להפיל בפח את הכי גדולים וכך סלל את דרכו: מוזס, דנקנר, שרון, נתניהו. הוא משרת אדונים. הוא היה מספר איך ראש הממשלה ורעייתו נהגו לעיתים לצרוח עליו והוא היה שותק".

 

בא כוחו של ניר חפץ, עו"ד אילן סופר ממשרד גולדפרב זליגמן, מסר: "אני מאמין שבבוא היום, כאשר הציבור הישראלי יוכל להיחשף לדברים במלואם, כל מי שאכפת לו מהמדינה, מכל קצוות הקשת, יתמוך בהחלטתו של ניר חפץ".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x