שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מיקי זוהר: "אקדם הצעת חוק להוצאת קביעת שכר הח"כים מידיהם"; רוזנטל: "צביעות"

זוהר מציע ועדה חיצונית שתקבע כמה ח"כ צריך להרוויח. רוזנטל: "כל עוד ימשיכו חברי הכנסת להתנהל כפרות הבשן, לא יעזרו גם אלף פרסומות תדמית לכנסת"

שחר אילן 14:2205.03.18

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר אומר שיקדם עוד בקדנציה הנוכחית הצעת חוק שתוציא מסמכותם של חברי הכנסת את קביעת שכרם.

 

 

 

לדבריו "לא ראוי שנקבע את שכרינו. זה צריך להיות בידיה של ועדה חיצונית. היא תיקבע כמה חבר כנסת צריך להרוויח ונקווה שיגיעו לכנסת אנשים טובים וראויים". זוהר מציע שהרכב הוועדה החיצונית לא יקבע על ידי הכנסת אלא על ידי נשיאת בית המשפט העליון. לדבריו, "הצעת החוק שלו מוכנה והוא יגיש אותה בקרוב". הוא אמר את הדברים בישיבת הועדה המשותפת לתקציב הכנסת שאישרה את תקציב 2019 של הרשות המחוקקת.

 

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הגדיר בתגובה את דברי זוהר כ"הצהרה ריקה וצביעות לשמה". הוא ציין שזוהר הצביע יחד עם חבריו לסיעה נגד הצעת חוק דומה של ח"כ יעל גרמן מיש עתיד. "כל עוד ימשיכו חברי הכנסת להתנהל כפרות הבשן, לא יעזרו גם אלף פרסומות תדמית לכנסת", אמר רוזנטל. ח"כ גרמן קראה לזוהר להעביר את ההצעה שלה.

 

מיקי רוזנטל נגד מיקי זוהר מיקי רוזנטל נגד מיקי זוהר צילום: עומר מסינגר

 

שכר ח"כ הוא 42,500 שקל ברוטו בחודש. הוא נקבע על ידי ועדה ציבורית חיצונית אבל המלצותיה טעונות את אישורה של ועדת הכנסת שמוסמכת לשנות אותן. בפועל גם אם זוהר ינסה לקדם את יוזמתו, הסיכויים שתמומש קלושים בשל ההתנגדות המסורתית של חברי הכנסת להוציא את הנושא מידיהם. כך למשל המליצה הועדה לעבור מהצמדה של שכר הח"כים לשכר הממוצע במשק להצמדה למדד והכנסת סרבה.

 

ח"כ יעל גרמן. הצעה זהה ח"כ יעל גרמן. הצעה זהה צילום: צביקה טישלר

 

הוועדה המשותפת לתקציב הכנסת אישרה את תקציב הכנסת לשנת 2019 בסך של 795.2 מיליון שקל. המדובר בגידול של 2.6% לעומת 2018 שבו עמד התקציב על 775 מיליון שקל.נציג האוצר אמר בישיבה כי בשנים 2017-2012 עלה תקציב הכנסת בשיעור שנתי ממוצע של 6.7% לעומת 4.7% בתקציב המדינה. כמו כן, הועדה אישרה את בקשת הכנסת להעברת עודף תקציבי גדול מאוד של 347 מיליון שקל משנת התקציב 2017 לשנת התקציב 2018.

 

גידול משמעותי במיוחד של 14% ו-30 מיליון שקל צפוי בשכר עובדי הכנסת (כולל המשמר), מ-211 מיליון ל-241 מיליון שקל. הדבר מוסבר בתוספת של 35 עובדים וכן בהעלאות שכר. רוזנטל גם מתח בקורת על הגדלת כוח האדם במשכן: "הכנסת היא המוסד היחיד שגם דורש וגם מאשר לעצמו את התקציב וכן את התנאים והשכר. באופן הזה, אין פלא שכל דרישה הזויה מאושרת מיד. תקציב הכנסת וכח האדם עולה משנה לשנה באחוזים ניכרים ובהינף יד בעוד שאר הגופים הציבוריים מוגבלים על פי החלטת ממשלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x