שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

קיבוץ יקום נכנס כשותף בדוראל אנרגיה לפי שווי של 235 מיליון שקל

יקום ירכוש 3% מדוראל אנרגיה מתחדשת עם אפשרות לרכוש 3% נוספים בשבועות הקרובים. דוראל היא אחת מחמש החברות הבולטות בתחום הסולארי, ועובדת בעיקר מול קיבוצים. קיבוץ יטבתה רכש 10% מהחברה ב־2016 לפי שווי של כ־150 מיליון שקל

ליאור גוטמן 08:2405.03.18

קיבוץ יקום נכנס לראשונה בתולדותיו לבעלות על חברה בתחום האנרגיה עם רכישת חלק מגרעין השליטה של חברת דוראל אנרגיה מתחדשת ‑ כך נודע ל"כלכליסט". העסקה כוללת בשלב זה רכישה של 3% עם אפשרות לרכוש 3% נוספים מהחברה בשבועות הקרובים, כששווי העסקה מגלם ערך כולל לחברה בהיקף של כ־235 מיליון שקל.

 

דוראל אנרגיה מתחדשת היא אחת מחמש החברות הכי גדולות בתחום הסולארי, ועובדת בעיקר מול קיבוצים. החברה נשלטת על ידי אלון קסל ודורי דוידוביץ', והיא כוללת חברות שונות במשק החשמל ‑ סולארית דוראל העוסקת בהסדרת "מונה נטו" של רשות החשמל לעידוד ייצור חשמל עצמאי; דוראל סולאר עוסקת בפרויקטים סולאריים קרקעיים בהסדרה של רשות החשמל עם תעריף מובטח מראש ל־20 שנה; דוראל תשתיות סביבתיות לה יש מתקנים לייצור חשמל בביו־גז; ודוראל הדרי שאן שמתכננת הפקת חשמל מטורבינות רוח. לדוראל מיזמי חשמל ירוק בהיקף של כאלף מגה־ואט שמתוכננים לקום ברחבי המדינה.

 

קיבוץ יקום קיבוץ יקום צילום: עמית שעל

 

שיתוף הפעולה של דוראל עם קיבוצים אינו חדש. באוגוסט 2016 רכש קיבוץ יטבתה 10% מדוראל אנרגיה מתחדשת, אז לפי שווי של כ־150 מיליון שקל. מאז הרחיבה החברה את פעילותה עם זכייה במכרזי קרקע במרץ 2017 של רשות החשמל והחלטת ממשלה מדצמבר 2017 להקמת פרויקט סולארי מהגדולים בארץ (70 מגה־ואט) באזור בית שאן בשיתוף פעולה עם 13 קיבוצים שכבר נמצא בהפקדה בוות"ל.

 

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר דורי דוידוביץ' מבעלי דוראל אנרגיה את החיבור עם יקום. "קהל היעד הטבעי שלנו היא קיבוצים, ויותר מ־90% מהפרויקטים שלנו הם בקיבוצים. היקף ההספק הכולל שלנו הוא כ־150 מגה־ואט. ביטבתה הקמנו מערכת בודדת של 50 קילו־ואט ב־2008, ו־8 שנים אחרי הם נכנסו שותפים בחברה". דוידוביץ' בונה על התוכניות של משרד האנרגיה לרצף את כלל הגגות בישראל במתקנים סולאריים. "יש 5 חברות בולטות בשוק, ואני מאוד מאמין ביכולת של המדינה להפיק חשמל סולארי", הוא מסכם. מרים דרוק, מנכ"לית קיבוץ יקום הוסיפה שרכישת המניות בדוראל עולה בקנה אחד רצון הקיבוץ לפתח את תמהיל עסקי יקום בתחום התשתיות ובתחום האנרגיה הירוקה בפרט.

 

את קיבוץ יקום ייצג בעסקה עו"ד אורי רהט ממשרד לאמעי סידר רהט צידון פינק, ואת דוראל ייצג עו"ד ארז לבנון ממשרד לבנון אקוניס ושות'.

 

 

דורי דוידוביץ', מבעלי דוראל דורי דוידוביץ', מבעלי דוראל צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x