$
בארץ

אושר לקריאה שנייה ושלישית: ניתוק הקשר בין הטוטו לתקציב הספורט

הרפורמה, שהיא חלק מחוק ההסדרים, שוללת מהמועצה להסדר ההימורים בספורט את הסמכות לחלק תקציבים לאגודות הספורט

שחר אילן 21:1604.03.18

ועדת הרפורמות, בראשות ח"כ רחל עזריה (כולנו), אישרה היום (א'), פה אחד, לקריאה שנייה ושלישית, את הרפורמה בטוטו, שתנתק את הקשר בין ההימורים לתקציבי הספורט. הרפורמה, שהיא חלק מחוק ההסדרים, שוללת מהמועצה להסדר ההימורים בספורט את הסמכות לחלק תקציבים לאגודות הספורט ומותיר בידיה רק את הסמכות לארגן הימורי ספורט. רווחי המועצה יועברו מעתה לאוצר המדינה. אישורה הסופי של הרפורמה תלוי כמובן ביישוב המשבר הקואליציוני ובאישור תקציב 2019 וחוק ההסדרים.

 

עד היום תקצב הטוטו את אגודות ומרכזי הספורט ב-540 מיליון שקל בשנה שהיוו 85% מתקציבי הספורט. משרד התרבות והספורט תקצב אותם ב-100 מיליון שקל בלבד שהיוו 15% בלבד מהתקציבים. מעכשיו יממן משרד התרבות את כל תקציבי הספורט. כדי להבטיח שתקציבי הספורט לא ייפגעו הוחלט כי עד 2021 לא יפחת סכומם מתקציב הספורט בשנת 2016.

 

בדיונים הובע חשש מתהליכי התקצוב המסורבלים של המדינה שמעכבים לעיתים הקצבאות עד לסוף השנה, מה שיכול לשתק את פעילות אגודות הספורט. כדי למנוע זאת נקבע כי 50% מתקציבי הספורט יועברו לאגודות הספורט כבר בינואר, 40% ביולי, והיתרה - ברבעון האחרון של השנה.

 

דוכן טוטו דוכן טוטו צילום: ישראל יוסף

במהלך הדיונים עלו חשש שהתקצוב ייצור פוליטיזציה של חלוקת התקציבים, וכתוצאה מכך אף ייפגע מעמדה של ישראל באגודות ספורט בינלאומיות. כדי למנוע זאת הוחלט לחזק את המועצה הלאומית לספורט ולהעניק להמלצותיה בעניין מדיניות התקצוב עמד מחייב. גופי הספורט יקבלו תוספת של שני נציגים מקצועיים למועצה. עוד הוחלט בדיון על תגבור התקציב למגזר הלא יהודי, בדומה לתקציב הקיים כיום בספורט נשים.

 

ח"כ עזריה אמרה כי "הרפורמה תינתק בין ההימורים לספורט. החוק אומר בפירוש שאנחנו כמדינה מוכנים לתת לספורט תקציב עצמאי ויציב כמו שצריך להיות". לדבריה, "דאגנו שיהיה גידול תקציבי לספורט, שהאגודות הקטנות יהיו מוגנות. יצרנו שיטה שתוודא שגופי הספורט ייהנו מיציבות כלכלית, ומול החששות מפוליטיזציה חיזקנו את המועצה הלאומית לספורט ואת הייצוג המקצועי בתוכה".

 

ח"כ יואל רזבוזוב מיש עתיד אמר: "הרפורמה בספורט תעלה את תקציבי הספורט. הרווח הגדול הוא ששמים את תקציב הספורט בבסיס התקציב".

 

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ אמר לעומת זאת כי הרפורמה תחזק את הפוליטיזיציה של הספורט: "בעתיד, שר יאשר איפה יוקם מגרש ספורט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x