$
בארץ

מה עלול לרדת לטמיון עם תקציב 2019

בתקציב זה כלולים כמה מהלכים שיכולים לשפר את חיי הציבור בארץ ושמימושם נתון בסכנה אם התקציב לא יעבור והממשלה תיפול

עמרי מילמן 08:2505.03.18

המטרה העיקרית של תקציב המדינה ל־2019, שבהשוואה לקודמיו אמור להגיע מוקדם מהרגיל לכנסת, היא להעניק יציבות לקואליציה הנוכחית. אולם בתקציב זה כלולים כמה מהלכים שיכולים לשפר את חיי הציבור בארץ ושמימושם נתון בסכנה אם התקציב לא יעבור והממשלה תיפול.

 

בין היתר ניתן למנות את המלצות הוועדה להסרת חסמים ביבוא אישי, שאמורות להפחית באופן משמעותי את הרגולציה והבירוקרטיה שכרוכות ביבוא אישי ושהופכות כל הזמנה של מוצרים באינטרנט להימור בכל הנוגע למועד הגעתם ולמחירם הסופי.

 

גם הרפורמה בניוד בין חשבונות בנק נמצאת בסכנה. לפי הרפורמה הזו, בעוד שנתיים משך הזמן הדרוש למעבר מבנק לבנק יעמוד על שבוע לכל היותר. הסנטימנט השלילי בציבור נגד הבנקים הפך את החקיקה הזו לקלה במיוחד, אולם לא בטוח ששר האוצר הבא יצא במהירות למאבק על חוק שמזוהה עם שר האוצר הנוכחי משה כחלון. כחלון הוא דוגמה לכך: לקח לו זמן להביא לחקיקה את הגבלת שכר הבכירים שהיה מזוהה עם קודמו בתפקיד יאיר לפיד. בנוסף, בסופו של דבר החוק שהביא כחלון לכנסת היה שונה במובנים רבים מזה של לפיד.

 

גם החוק שנועד להפריד בין ההכנסות מהימורים של הטוטו לתקציב הספורט בארץ עשוי לרדת לטמיון עם כינונה של ממשלה חדשה.

 

מהלך נוסף שעלול לספוג פגיעה אם התקציב לא יעבור והממשלה תפול הוא תוכנית החופשות החדשה לתלמידי כיתות א'־ג' שאמורה להפחית עשרה ימי חופשה קיימים שבמהלכים ההורים נדרשים למצוא פתרון לילדים.

 

גם שיפור טוהר המידות בשלטון המקומי נמצא בסכנה. בתקציב 2019 כלול מהלך שמשנה את מבנה ועדות המכרזים בשלטון המקומי, כך שישבו בהן גורמים מקצועיים במקום פוליטיקאים. מדובר בהצעת חוק שפוגעת בפוליטיקאים שפועלים ברמה המקומית שהם במידה רבה מקור כוחם של שרים וח"כים ברמה המוניציפלית. במשרד המשפטים מבינים שאם החוק לא יעבור כחלק מהתקציב הנוכחי, הוא כנראה כבר לא יעבור.

 

מהלך חשוב נוסף שעלול לרדת לטמיון נוגע לשקיפות של החברות הממשלתיות. לפי תקציב 2019, החברות הממשלתיות יהיו מחוייבות לדווח לציבור במסגרת הדו"חות שלהם על כל פעילות חריגה או משמעותית, בדומה לחברות ציבוריות.

 

בנוסף, ישנם מהלכים שכלולים בתקציב 2019 שחשובים לכחלון באופן אישי, שכן הם חלק מתוכנית נטו משפחה, כמו סבסוד צהרונים. המהלכים הללו נחקקו כהוראת שעה זמנית עד 2019 והתקציב הוא הדרך של שר האוצר להפוך אותם

למהלכים בעלי קביעות.

 

 

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר צילום: שאול גולן

 

אם בחירות יוכרזו בקרוב, יתכן שתקציב 2019 יאושר על ידי הממשלה הבאה עוד לפני תחילת השנה.

 

אולם גם אם לא, יתכן שאגף החשב הכללי, שמנהל את תקציב המדינה בתקופת הביניים, יחליט להאריך חלק מההטבות שנקבעו כהוראת שעה, מה שמגביר את הסיכוי שהממשלה הבא תאמץ אותן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x